Opublikowano
2016-08-11 19:12
Licencja
Wolna licencja

Fortepian, polska ceramika i maszyna parowa w dawnej fabryce sukna. Opatówek zaprasza do Muzeum Historii Przemysłu

Kiedyś fabryka tkanin, dziś Muzeum Historii Przemysłu. Leżący koło Kalisza Opatówek może pochwalić się unikalnymi zbiorami, m.in. kolekcją polskich fortepianów i dawnych maszyn przemysłowych. Czy warto go odwiedzić?


Strony:
1 2

Fortepian skrzydłowy firmy Arnold Fibiger, najmłodszy z kolekcji i jedyny, na którym można grać (fot. Natalia Białożył)

Opatówek kojarzony jest przede wszystkim z produkcji popularnych wafelków. Grześki to prawdziwa igraszka dla amatorów słodyczy. Jednak w tej podkaliskiej miejscowości znajduje się istna perełka dla miłośników historii. Muzeum Historii Przemysłu zachwycą się nie tylko pasjonaci. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Jak opuszczona fabryka stała się muzeum

Placówka powstała 1 stycznia 1981 roku w zabytkowej fabryce sukna, zbudowanej w latach 1824-1826. Ekspozycje mieszczą się w skrzydle wschodnim pięciokondygnacyjnego budynku, m.in. w dawnej powozowni czy maszynowni. W środku zachowały się drewniana konstrukcja oraz żeliwne schody. Od strony południowej obiekt ma kształt litery U. Należą do niego również mniejsze zabudowania, niepodlegające obecnie władzy muzeum.

Fabryka Adolfa Fiedlera, siedziba muzeum (opublikowano na licencji CC BY-SA 3.0)

Historia fabryki sięga okresu industrializacji ziem polskich po 1815 r. W tym czasie do Królestwa Polskiego przybyła z Saksonii rodzina Fiedlerów, a wśród nich przyszły założyciel przedsiębiorstwa, Adolf. Od lat 60. XIX w. aż do I wojny zakład świetnie prosperował, a produkcja tkanin wełnianych utrzymywała się na wysokim poziomie. W okresie międzywojennym nastąpiły jednak szybkie i częste zmiany właścicieli, co doprowadziło do upadku spółki. Podczas II wojny światowej budynek został przerobiony na niemieckie magazyny. Po zakończeniu działań zbrojnych zakład przejęła Gminna Rada Narodowa, która przeznaczyła obiekt do celów mieszkalnych. W wyniku późniejszego pożaru doszło do wielu zniszczeń, a opuszczony budynek przez lata ulegał stopniowej dewastacji.

Kiedy padł pomysł utworzenia muzeum, organizatorzy mieli zatem utrudnione zadanie. Niszczejący obiekt spędzał im sen z powiek, a sam budynek należało nie tyle odtworzyć, co uratować. To niezwykle trudne zadanie udało się m.in. dzięki działaniom Romana Hauka – ówczesnego dyrektora i twórcy Muzeum Historii Przemysłu.
Do obszarów działalności jednostki należy dokumentowanie polskiego dziedzictwa przemysłowego i upowszechnianie wiedzy o nim. W związku z tym przygotowano ofertę skierowaną przede wszystkim do placówek oświatowych.

Drukarka ręczna do druku płaskiego na tkaninach z XIX w. (fot. Natalia Białożył)

Maszyna parowa z 1886 r. (fot. Natalia Białożył)

Wychodzimy naprzeciw szkołom, oferujemy im m.in. prowadzenie lekcji muzealnych. Udostępniamy pracownię czerpania papieru, w której pokazujemy proces jego powstawania. Uczestnicy sami mogą go czerpać i ozdabiać. W sali mieszczącej kolekcję fortepianów odbywają się zajęcia na temat historii polskiego przemysłu muzycznego. Nawiązujemy przy tym głównie do Kalisza, wiodącego ośrodka w produkcji instrumentów klawiszowych – mówi Ewa Kłysz, kustosz muzeum. – Ostatnio zaangażowaliśmy się we współpracę z jedną ze szkół średnich w Zduńskiej Woli. Przedsięwzięcie związane jest tematycznie z wyżej wspomnianą wystawą. Uczniowie realizują projekt poprzez zwiedzanie oraz różne działania artystyczne. Nagrywali już u nas filmy, a niedługo powstaną także prace plastyczne. Prawdopodobnie już po wakacjach będzie można obejrzeć efekty ich działań w formie koncertu.

Maszyna do produkcji cegły z XIX w. (fot. Natalia Białożył)

Pracownia czerpania papieru (fot. Natalia Białożył)

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Natalia Białożył

Studentka historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet. Miłośniczka dobrej literatury i kawy.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org