Inskrypcja zdradzi sekrety religii Etrusków?
Najnowsze ustalenia mają pomóc w ustaleniu charakteru i funkcji steli, odkrytej w dolinie Mugello w północno-wschodniej Florencji w trakcie wykopalisk prowadzonych tam od prawie 20 lat. W dalszej perspektywie mogą rzucić nowe światło na dotychczas słabo zbadane wierzenia Etrusków.
– Możemy w tym momencie stwierdzić, że jest to jedno z najważniejszych odkryć dotyczących historii Etrusków na przestrzeni kilku ostatnich dekad – powiedział prof. Gregory Warden z Południowego Uniwersytetu Metodystycznego w Dallas, jeden z głównych uczestników ekspedycji archeologicznej. – Dostarczy ono nie tylko wartościowych informacji na temat charakteru praktyk religijnych w Poggio Colla, ale także bardzo istotnych danych potrzebnych do zrozumienia wyobrażeń i rytuałów Etrusków, a także ich pisma i prawdopodobnie języka.
Tłumaczona obecnie inskrypcja, składająca się z ponad 120 znaków, jest przypuszczalnie najdłuższym odnalezionym tekstem pochodzenia etruskiego o charakterze sakralnym. Etruskowie używali najczęściej lnianego papieru lub woskowych tabliczek, dlatego ich piśmiennictwo rzadko zachowywało się w całości.
Według prof. Wardena większa pewność co do interpretacji odkrycia będzie możliwa dopiero po całkowitej rekonstrukcji pochodzącego sprzed 2500 lat tekstu. Odczytanie imienia Uni wywołało wśród naukowców lawinę spekulacji. Jak twierdzi prof. Adriano Maggiani, epigrafik pracujący nad rozszyfrowaniem napisu, inskrypcja mogła mieć charakter dedykacji. Świadczy o tym staranne wykonanie napisu na kamieniu i odnalezienie go w miejscu składania ofiar. Prof. Warden przypuszcza, że stela była niegdyś wystawiana jako monumentalny symbol władzy. Prawdopodobnie zawierała również zbiór praw świątyni, określających porządek odprawianych w niej ceremonii.
Etruskowie zamieszkiwali środkową Italię ok. IX-I w. p.n.e. Ich kultura wywarła znaczący wpływ na późniejszą cywilizację rzymską, zwłaszcza w sferze religii, sztuki i architektury. Świątynia w Poggio Colla jest jednym z najważniejszych etruskich miejsc kultu. Odkrycie imienia Uni wskazuje, że była ona bóstwem tytularnym tego miejsca. Wraz z innymi, odnalezionymi wcześniej obiektami (m.in. fragmentem przedstawiającym scenę narodzin) potwierdza funkcjonowanie tam kultu płodności.
Źródło: archaeologynewsnetwork.blogspot.com
Redakcja: Tomasz Leszkowicz