IPN: w dokumentach z archiwum Kiszczaka jest teczka pracy „Bolka”

opublikowano: 2016-02-18 10:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Instytut Pamięci Narodowej wydał kolejny komunikat w sprawie materiałów zabezpieczonych w domu Marii Teresy Kiszczak. Wśród nich znajduje się teczka personalna i teczka pracy tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, w tym podpisane przez Lecha Wałęsę zobowiązanie do współpracy.
REKLAMA

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, wśród nich archiwiści wyspecjalizowani w tego typu materiałach, rozpoczęli oględziny akt odnalezionych w domu Kiszczaków. Dokumenty są precyzyjnie opisywane i według zapowiedzi władz Instytutu wkrótce zostaną udostępnione według zasad określonych w ustawie o IPN. Trwają też prace nad opisaniem kolejnych pakietów.

Lech Wałęsa podczas spotkania z prezydentem Bushem w 1989 r. (domena publiczna)

Przy dwóch teczkach TW „Bolka” znalazł się list Czesława Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, sporządzony w kwietniu 1996 roku, w który informuje on o przesłaniu dokumentów sprawy „Bolka”. List nie został nigdy wysłany.

IPN opisał zawartość materiałów w sposób następujący:

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów. Opisy zawartości odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znajdujących się w teczce. W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem „Bolek”, pokwitowania odbioru pieniędzy.

W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim „Bolek” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim „Bolek”. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek”.

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują okres lat 1970–1976. W opinii uczestniczącego w czynnościach eksperta-archiwisty dokumenty są autentyczne.

Wspomniane wyżej dokumenty zostały zabezpieczone wieczorem 16 lutego w domu Marii Teresy Kiszczak przez pracowników IPN wspomaganych przez policjantów. Wdowa po komunistycznym ministrze spraw wewnętrznych zgłosiła się do Instytutu z ofertą sprzedania dokumentów sprawy „Bolka”. Materiały te według obowiązujących przepisów powinny trafić bezzwłocznie do IPN, w związku z czym podjęta została decyzja o zabezpieczeniu ich przy wsparciu policji.

Źródło: ipn.gov.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone