J. Majdanik, A. Janas – „Caelum in ore: rekonstrukcja antycznego smaku” – recenzja i ocena

opublikowano: 2015-09-08 08:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia to nie tylko wydarzenia polityczne, wielkie postacie i daty. To również wszelkiej maści kwestie, zdawać by się mogło – przyziemne, które przepełniały życie ludzi w przeszłości. Jedną z takich materii są niewątpliwie kulinaria, z którymi człowiek ma styczność codziennie, niezależnie od czasu i miejsca.
REKLAMA
Joanna Majdanik, Aleksandra Janas
„Caelum in ore: rekonstrukcja antycznego smaku”
nasza ocena:
8/10
cena:
0 zł
Wydawca:
Koło Naukowe Amatorów Antyku UMCS w Lublinie
Rok wydania:
2015
Okładka:
miękka
Liczba stron:
60
Format:
148 x 210 mm
ISBN:
978-83-63657-52-9

W bieżącym roku, staraniami Studenckiego Koła Naukowego Amatorów Antyku przy Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także Stowarzyszenia na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma”, ukazała się wyjątkowa publikacja, poświęcona rekonstrukcji kuchni starożytnego Rzymu, nosząca tytuł – „Caelum in ore: rekonstrukcja antycznego smaku”.

Omawiana publikacja składa się w zasadzie z dwóch głównych części. W pierwszej z nich, poza wstępem (pióra dr hab. Dariusza Słapka), odnajdziemy rozważania na temat metod badania starożytnych kulinariów. Na dosłownie kilku stronach Aleksandra Janas i Joanna Majdanik, główne autorki omawianej pozycji, roztrząsają także problemy, z jakimi zmierzyć się musi każdy historyk, podejmujący badania nad antyczną kuchnią: skromność materiału źródłowego, czy chociażby kwestie techniczne, takie jak słaba dostępność składników używanych przez starożytnych. Zwieńczeniem części pierwszej jest zestawienie bibliografii, podzielonej na źródła antyczne i opracowania naukowe (bądź prace popularne) poświęcone kuchni starożytnej. Ten zbiór wybranych prac, choć (jak przyznają autorzy publikacji) ujęty w sposób skrócony, na pewno pozwoli dociekliwemu czytelnikowi poszerzyć wiedzę na temat wybranych elementów antycznej sztuki kulinarnej.

Właściwą część pracy stanowią jednak przepisy na dwadzieścia dziewięć potraw, które wchodzących w skład znanych nam jadłospisów kuchni rzymskiej. Przed samymi recepturami zestawiona została „ściągawka”, zawierająca przeliczenia rzymskich miar i wag na te, które znamy z naszego życia codziennego, co przydać się może czytelnikowi, który zechce sięgnąć bezpośrednio do źródeł antycznych.

Jeśli chodzi o samą prezentację przepisów, to nie różni się ona specjalnie od tej, którą znajdziemy w każdej książce kucharskiej. Znajdziemy tam spis składników, a także wytyczne i wskazówki dotyczące przyrządzenia konkretnej potrawy. Dodatkiem są w przypadku „Caelum...” fragmenty, zaczerpnięte z dzieła Apicjusza – „O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć”. Warto też dodać, że przepisy zostały delikatnie „uwspółcześnione”, co autorki publikacji zaznaczają jeszcze w części pierwszej – w przypadku trudnodostępnych składników pokuszono się o znalezienie zamienników, możliwie bliskich pod względem smaku i właściwości tym oryginalnym, rzymskim. Zabieg ten pozwolił na odtworzenie większej ilości przepisów, co zasługuje na pochwałę. Zdecydowaną zaletą „Caelum...” są także fotografie wszystkich niemal potraw, które opisywane są w tej wyjątkowej książce kucharskiej.

Omawiana książka, a w zasadzie zeszyt (całość liczy bowiem 60 stron w formacie A5), stanowi bardzo ciekawą próbę rekonstrukcji antycznego smaku. Autorki podjęły temat bardzo interesujący, a sposobowi jego przedstawienia trudno coś zarzucić – praca jest przejrzysta, a zarazem bardzo konkretna. Nie wyczerpuje jednak tematu, co być może w przyszłości zaowocuje kolejną częścią, bądź uzupełnieniem o kolejne smakowite przepisy. Nie pozostaje nic innego, jak z „Caelum in ore” w dłoni, przenieść się w świat starożytnych Rzymian. A przynajmniej do rzymskiej kuchni.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Okoński
Ukończył studia w zakresie historii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz studia w zakresie archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowany historią starożytną, ze szczególnym uwzględnieniem religii, obyczajów i kultury materialnej ludów barbarzyńskich.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone