Kajakiem po II RP [Marginesy historii]

opublikowano: 2016-08-26 18:05
wolna licencja
poleć artykuł:
Kto czytał _Na tropach Smętka_ Wańkowicza wie, jak ważna była dla przedwojennego turysty możliwość spływu kajakiem. Nie należy się dziwić, że wydawano w II RP odpowiedni informator dla fanów machania rękoma na wodzie.
REKLAMA

Przedwojenne rzeki różniły się od dzisiejszych. Co prawda płynęły tam gdzie płyną i dzisiaj, ale w stosunku do dnia dzisiejszego były wręcz zatłoczone. Rzeki żyły, spławiano nimi towary, porty pełniły funkcję centrum miasta. Były tez nieporównywalnie czystsze, a przedwojenna Wisła nie przypominała rzeki Ankh z Aknh Morpork i żyły w niej raki (które zawsze można było złapać, a potem zjeść).

W 1936 roku wydano Informator wodny: najpiękniejsze trasy kajakowe, który miał na celu szczegółowe przybliżenie tras po których można było spływać kajakiem. Czytelnik mógł dowiedzieć, się w jaki sposób dotrzeć do danej trasy kajakowej, co ciekawego można na niej spotkać i na co warto zwrócić uwagę. Opisana jest specyfika trasy i możliwe utrudniania. Jednym słowem – absolutna podstawa tego, co każdy entuzjasta przedwojennego kajakarstwa wiedzieć powinien.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone