„Karta” 85 już w sprzedaży!
Temat numeru: Twarde sumienie. Zeznania Polaków, którzy latem 1941 na Podlasiu, wykorzystując sytuację „pomiędzy okupacjami” – sowiecką i niemiecką – bezwzględnie rozprawiają się z żydowskimi sąsiadami. Próba odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać „leczenie” tej pamięci, jak o tym mówić, jak zmierzyć się z najciemniejszymi odcieniami obrazu przeszłości, by uwolnić się od jej ciężaru. Tekstom źródłowym towarzyszą komentarze prof. Barbary Engelking, dr. Macieja Kozłowskiego i o. Wacława Oszajcy.
reklama
Ponadto w wydaniu:
- Kolory Samarkandy Orientalne miasto leżące niegdyś na trasie Jedwabnego Szlaku w Azji Środkowej w opowieści polskiego sędziego Aleksandra Niewiarowskiego oraz w obrazie rosyjskiego pioniera fotografii barwnej Siergieja Prokudina-Gorskiego.
- Iluzjonista Józef Galewski, słynny przedwojenny scenograf, opowiada o początkach polskiego filmu.
- Radio Raszyn Historia radiostacji w podwarszawskim Raszynie – najsilniejszej stacji nadawczej w międzywojennej Europie, dzięki której sygnał z Polski jest słyszalny daleko poza granicami kontynentu.
- Przez Wisłę Leon Dubicki, szef sztabu artylerii 1 Dywizji Piechoty im. Kościuszki, relacjonuje pozorowaną próbę przejścia przez Wisłę w celu pomocy powstańcom warszawskim z września 1944.
- Chybiony nalot W lutym 1945 alianci zrzucają przez pomyłkę bomby na czeską Pragę. Bombardowanie zostaje wykorzystane przez nazistowską propagandę.
- Polak ewangelik Pierwsze powojenne lata odradzającej się na Górnym Śląsku wspólnoty ewangelickiej, która staje przed trudnym problemem określenia swojej polskiej tożsamości.
- Nieuleczalnie nieposłuszni Aleksander Podrabinek, rosyjski dysydent, o wykorzystaniu psychiatrii w walce z przeciwnikami władzy.
- Katyń po rosyjsku Aleksander Gurjanow, szef polskiej komisji rosyjskiego Stowarzyszenia „Memoriał”, opowiada o tomie Ubity w Katyniu – wydanej w Rosji księdze dokumentującej wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej.
„Karta” dostępna jest w salonach Empiku na terenie całego kraju, w dobrych księgarniach, salonikach prasowych, a także poprzez stronę Ośrodka KARTA.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
reklama
Komentarze
2015-11-12 21:01
mac ap
Mylisz skutki z przyczynami. Obecne Podlasie było przed wojną bastionem Stronnictwa Narodowego i skrajnie prawicowe pomysły walki z "żydowskimi wpływami" były uskuteczniane z dużym zapałem. Stąd i żydowskie postawy względem Polski. Nota bene, ironiczna jest rewelacja, że Żydzi rzekomo chętnie witali wojska niemieckie, które dawały się już wcześniej we znaki Żydom w centralnej i zachodniej Polsce. Polacy też niejednokrotnie witali Niemców z radością- mieli nadzieję na ulgę od wschodniej barbarzyńskiej okupacji. A badacze podają, że etnicznie polskich kolaborantów na terenach zajętych przez sowietów w latach 1939-1941 było więcej, niż żydowskich. No ale to już jest dla nas niewygodne, więc nikt nie chce o tym pamiętać.
Odpowiedz
2015-11-10 18:56
Podlasiak
Witam serdecznie.
Tyle mówi sie o mordowaniu Żydów przez Polaków w czasie II Wojny Światowej. Dlaczego nie mówi się o kolaboracji żydów z Niemcami czy Rosjanami. Moja babcia wiele opowiadała mi jak to Żydzi witali Niemców na Podlasiu [czy też Rosjan na Polesiu, Ukrainie] jak swoich, jak oswobodzicieli od ciemiężców! Czemu o tym się nie mówi?
Wskazuje się tylko skutki, a nie przyczyny takiego stanu rzeczy.
Odpowiedz