Opublikowano
2015-10-29 14:04
Licencja
Wolna licencja

Która staropolska formacja jest dla Ciebie? [quiz]

(strona 3)

Chcesz zostać husarzem? A może od kopii i szabli wolisz siłę ognia? Sprawdź do jakiej staropolskiej formacji nadawałabyś/nadawałbyś się najlepiej w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


Strony:
1 2 3

Wyniki:

37-40 punktów: husarz

Wywodzisz się z arystokracji lub bogatej szlachty ziemiańskiej. Twoją rodzinę stać na olbrzymi wydatek jakim jest wyposażenia husarza. Należysz do wybrańców. Jak nie chcesz sam walczyć w zamian wystawiasz poczet a samemu doglądasz latyfundiów. Z bohaterów „Trylogii” Sienkiewicza najbliżej Ci do pana Skrzetuskiego, który może być porucznikiem Twojej chorągwi.

Wojciech Kossak, „Chorągiew husarska”

29-36 punktów: żołnierz jazdy narodowego autoramentu

Urodziłeś się w rodzinie szlachty ziemiańskiej. Stać cię na wiele, ale nie na wszystko – nie splamisz się byle czym, ale w husarii będziesz raczej pocztowym niż towarzyszem. Możesz za to wybrać się na wojnę jako pancerny albo dowódca lekkozbrojnych. Chwała podobna, a nie będziesz narzekał na brak zajęcia. Pan Kmicic mógłby być Twoim towarzyszem.

21-28 punktów: żołnierz cudzoziemskiego autoramentu

Raczej nie jesteś szlachcicem – mieszczański syn z Ciebie. Nie dla ciebie husaria czy pancerni, za to masz szanse zostać dragonem albo artylerzystą. Nobilites nie liczą się z Tobą, ale jak przychodzi co do czego, potrafią docenić dobre działo. U Sienkiewicza najbliżej byłoby Ci do Ketlinga.

Żołnierze polscy XVII wieku według Jana Matejki. Pierwszy z lewej piechur cudzoziemskiego autoramentu

13-20 punktów: pospolitak

No niby jesteś szlachcicem, ale raczej zaściankowym. Lubisz mówić o swojej chwale i męstwie. Do wojska mało kto Cię chce, zresztą i tak Cię nie stać. Ale jak jest wojna to stawiasz się na pospolite ruszenie, czasami boso, ale w kontuszu. Twoim kompanem mógłby być Rzędzian.

8-12 punktów: piechur wybraniecki

Urodziłeś się chłopem i nic nie masz do gadania. Może zdarzyć się, że trafisz do piechoty wybranieckiej i będziesz szturmował jakąś twierdzę. Marna strawa, marny los, marna śmierć. Na kartach „Trylogii” nie znajdziesz siebie wymienionego z imienia. Szukaj się wśród trupów na którymś z pobojowisk.

Do której formacji Ci najbliżej?

Zobacz też:

Współpraca: Maciej Zaremba, Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book „Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?”

Autor: Anna Pieńkowska, Maciej Pieńkowski
Tytuł: „Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-2-2

Stron: 63

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

4,9 zł

(e-book)

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.
Spodobał Ci się nasz materiał? Zapisz się do naszego newslettera!
Strony:
1 2 3
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Joanna |

Zostałam piechurką, nie mogło być inaczej;) W chłopstwie siła (ktoś musi być tym mięsem armatnim).Odpowiedz

Gość: A |

Hassling-Ketling of Elgin był szkockim i polskim szlachcicem... więc nie bardzo bratałby się z mieszczanami.Odpowiedz

Gość: Oberszter Lukas |

25 - lubię sobie z muszkietu z forkietem palnąć zamiast za Turczynem po stepie gonić...Odpowiedz

Gość: Leszek |

+ 37 ... Dolna granica ...A wszystko przez to , ześmy zubożeli po zaborach.I w łapach Moskali wszystko prawie zostało...A i papiery szlacheckie gdzieś w Kamieńcu Podolskim gniją ... Ale dusza husarską pozostała !Odpowiedz
Paweł Rzewuski

Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org