Autor: Reklama
Tagi: Reklamy
Opublikowany: 2015-11-04 11:46
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Monety i banknoty NBP na Święto Niepodległości

Narodowy Bank Polski od lat upamiętnia ważne rocznice i postaci w dziejach Polski. Prezentujemy zestaw wartości kolekcjonerskich wyemitowanych przez tę instytucję, związanych z treścią Święta Niepodległości. Wokół nich zaprezentujemy na naszych łamach w listopadzie dodatek tematyczny opracowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku!
REKLAMA

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Józef Piłsudski

Nominał 100 złmetal: Au 900/1000stempel: lustrzanyśrednica: 21,00 mmmasa: 8,00 gbrzeg (bok): napis: Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległościnakład: do 2500 szt.Projektant monety: Dobrochna SurajewskaKup monetę w sklepie Narodowego Banku Polskiego!
Nominał 10 złmetal: Ag 925/1000stempel: lustrzany, mikrodrukwymiary: 32,00 mm x 22,40 mmmasa: 14,14 gbrzeg (bok): gładkinakład: do 30 000 szt.Projektant monety: Dobrochna SurajewskaKup monetę w sklepie Narodowego Banku Polskiego!

Dnia 11 listopada 1918 r. w lesie Compiègne na północ od Paryża podpisane zostało zawieszenie broni między Ententą a Niemcami. Walki na zachodnioeuropejskich frontach ustały, a mieszkańcy kontynentu zaczęli świętować zakończenie czteroletniej hekatomby.

Rezultaty I wojny światowej burzyły dotychczasowy porządek w Europie, potęgując marzenia Polaków, Czechów czy Ukraińców o własnej państwowości. Polskie starania o odzyskanie niepodległości trwały przez cały wiek XIX. Zintensyfikowały się w latach 1914–1918, chociaż Polacy nie byli zgodni, jaką taktykę przyjąć wobec niszczącego świat konfliktu.

W chwili rozejmu w Compiègne ziemie polskie znajdowały się pod kontrolą Niemiec i Austro-Węgier. Dostrzegalne już wcześniej osłabienie tej kontroli było wykorzystywane od października 1918 r. do tworzenia lokalnych ośrodków polskiej władzy. Najważniejsze znaczenie miała jednak sytuacja na obszarze istniejącego od 1916 r. Królestwa Polskiego. Rządząca tu z nominacji państw centralnych Rada Regencyjna starała się wystąpić w roli reprezentanta całego narodu, lecz nie miała ku temu wystarczającego autorytetu. W początkach listopada 1918 r. Radę chciał usunąć utworzony w Lublinie przez lewicę Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, lecz ten z kolei nie miał poparcia prawicy, kierowanej przez Romana Dmowskiego. Konflikty wewnętrzne zmniejszały polskie szanse na arenie międzynarodowej, cieniem na sytuacji kładły się ponadto walki polsko-ukraińskie o Lwów i Galicję Wschodnią (od 1 listopada), a także niejasność co do potencjalnego zachowania żołnierzy niemieckich, okupujących na wschodzie obszary aż po wybrzeża Morza Czarnego.

Przełomowym momentem okazał się przyjazd do Warszawy 10 listopada 1918 r. Józefa Piłsudskiego. Piłsudski, uwolniony dopiero co z niemieckiej niewoli, zyskał podczas wojny reputację niepodległościowca, stojącego ponad podziałami, dzięki czemu potrafił nawiązać współpracę z różnymi siłami politycznymi. Jako Tymczasowy Naczelnik Państwa przystąpił szybko do tworzenia struktur polskiej państwowości, która została uznana – w wyniku zabiegów Dmowskiego – przez mocarstwa zachodnie. Ułatwił armii niemieckiej powrót do Rzeszy, dzięki czemu na terenach odradzającej się Polski nie pozostawały obce siły zbrojne, a wreszcie doprowadził do wyborów powszechnych.

Polska odrodziła się jako demokratyczna republika parlamentarna. Budowa państwa trwała co prawda jeszcze wiele miesięcy, lecz listopad 1918 r. przeszedł do historii jako symboliczny początek tego procesu.

Andrzej Chojnowski

100. rocznica utworzenia Legionów Polskich

Więcej informacji o banknocie 

90. rocznica Bitwy Warszawskiej

Więcej informacji o monecie 

90. rocznica odzyskania niepodległości

Więcej informacji o monecie 

Więcej informacji o monecie 

Więcej informacji o monecie 

95. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej

Więcej informacji o monecie 

80. rocznica odzyskania niepodległości

Moneta dostępna w obiegu wtórnym.

Zobacz też pozostałe wartości kolekcjonerskie, dostępne w sklepie Narodowego Banku Polskiego!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy