Autor: Paweł Rzewuski
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia społeczna, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska, Poznań, Wielkopolska
Opublikowany: 2016-08-12 19:27
Licencja: wolna licencja

Poznań rajem turystycznym [Marginesy historii]

Ponieważ pod jednym z poprzednich odcinków „Marginesów historii” pojawiło się pytanie o wycieczki, które można było przed wojną zorganizować z Poznania, pragniemy zaprezentować ówczesne propozycje.
REKLAMA

Pod koniec lat trzydziestych odkryto wielką potęgę jaką jest turystyka. Wszystkie regiony Polski, które mogły pochwalić się ładnymi widokami bądź zabytkami, pragnęły przyciągnąć żądnych rozrywki urlopowiczów. Nie dziwi zatem hasło „Wielkopolska Letniskiem” z folderu turystycznego z 1939 roku.

Broszurkę poświęcono prezentacji najciekawszych zabytków stolicy Wielkopolski: ratusza, katedry oraz starego rynku. Do tego dodano informacje o bankach, konsulatach, komisariatach a nawet miejskim zakładzie społecznym. Z punktu widzenia dzisiejszego wpisu najciekawsze są ostatnie strony zachęcające do wycieczek po okolicach Poznania.

Gdzie zatem mógł wybrać się urlopowicz? Do Parku Narodowego nad Jeziorem Góreckim, gdzie mógł zaznać wygód na plaży albo aktywnej rozrywki w kajaku. Mógł ruszyć prosto do Kórnika, w którym to hrabia Zamojski udostępnił komnaty, które zwiedzający mógł poznać za 50 groszy, zaś dzieci za groszy 20. Zwolennicy sportów wodnych mogli wybrać się natomiast nad rozległe Jezioro Kiekrz, gdzie można było dojechać przy pomocy autobusu.

Dalsze trasy po Wielkopolsce w przyszłym tygodniu.

Zobacz też: Biała dama i czarna księżniczka. 7 atrakcji z okolic Poznania

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 109
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy