Przegląd imprez historycznych (19.11.2015)

opublikowano: 2015-11-19 09:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Lublinie.
REKLAMA

Muzyka w PRL - konferencja w Poznaniu

W dniach 18–20 listopada w Instytucie Historii UAM w Poznaniu (ul. Umultowska 89a) odbywa się interdyscyplinarna konferencja naukowa „Muzyka w PRL”. Na konferencje zapraszają Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i Pracownia Historii Wizualnej Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

_Konferencja ta jest drugą z cyklu konferencji W kręgu kultury PRL. W jego ramach poruszamy kluczowe problemy dotyczące kultury okresu Polski Ludowej, przywołujemy najważniejsze zjawiska, wydarzenia i dzieła tych czasów. W szczególności interesują nas kwestie, które do tej pory nie znalazły należytego opracowania. Kolejnym z takich tematów jest muzyka w PRL-u, obejmująca muzykę poważną, rozrywkową i ludową. Celem konferencji jest dyskusja na temat funkcjonowania muzyki w systemie komunistycznym. Interesują nas wszelkie rodzaje i gatunki muzyczne, a porównanie różnych polityk władzy wobec muzyki poważnej, rozrywkowej i ludowej, czy więcej jest podobieństw, czy różnic, pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm funkcjonowania muzyki w służbie systemu oraz przeciw systemowi władzy - zachęcają organizatorzy. - Czy muzyka była komentarzem do rzeczywistości, czy też była od niej niezależna? A może twórczość muzyczna była świadomą ucieczką od realiów PRL-u? Jakie utwory i jacy autorzy byli hołubieni przez media, a czyje dzieła znajdowały się na cenzurowanym? Dla kogo organizowano festiwale i konkursy muzyczne, a kogo marginalizowano lub całkowicie bojkotowano? Jak funkcjonował przemysł muzyczny, system edukacji muzycznej oraz muzyczne środki przekazu? Jak funkcjonowała muzyka w krajach bloku wschodniego w porównaniu do realiów peerelowskich?

Więcej informacji i dokłądny program konferencji na stronie IPN.

25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Izraelem - spotkanie w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza w piątek 20 listopada o godz. 18.00 na spotkanie z Mosze Arensem, byłym ministrem spraw zagranicznych Izraela, z okazji 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Izraelem.

Przed dwudziestu pięciu laty Polska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Izraelem, zamykając niechlubny pomarcowy okres wrogości i wzajemnych oskarżeń. W kilka tygodni później rozpoczęła się tajna operacja „Most”, przerzut przez Polskę do Izraela dziesiątek tysięcy sowieckich Żydów - informują organizatorzy. - Mosze Arens, ówczesny minister spraw zagranicznych Izraela, w rozmowie z byłym ambasadorem Polski w Izraelu Maciejem Kozłowskim opowie, jak wyglądały wówczas stosunki miedzy Polską a Izraelem i jak wyglądają dziś.

REKLAMA

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie muzeum.

„Ogień Majdanu” w Warszawie

W przeddzień 2. rocznicy kijowskiego Majdanu, 20 listopada, o godz. 18.00 w warszawskim kinie „Iluzjon” odbędzie się, zorganizowana przez Ośrodek KARTA wspólnie z Ambasadą Ukrainy, polsko-ukraińska uroczystość połączona z premierą książki „Ogień Majdanu. Dziennik rewolucji 21 listopada 2013 – 22 lutego 2014”.

 

W trakcie wieczoru odbędzie się performatywne czytanie fragmentów książki Ogień Majdanu (po polsku i ukraińsku) – w reżyserii Wojciecha Pitali, pod opieką artystyczną Macieja Wojtyszki – będące próbą ukazania fenomenu ukraińskiej rewolucji poprzez portret zbiorowości wyłaniający ze świadectw uczestników wydarzeń. Wielogłos świadków traktowany tu będzie jak partytura muzyczna – wykonywana na pięć głosów i instrumenty. Wystąpią pieśniarka Olena Leonenko, a także dwie ukraińskie pianistki Antuanetta Miszczenko i Ludmyła Czyczuk, które grały na barykadach w czasie rewolucji. Uczestnicy spotkania obejrzą także film dokumentalny Vity Marii Drygas Piano (a wśród jego bohaterów obie pianistki), przedstawiający historię pianina na Majdanie, które stało się symbolem oporu wobec władzy - informują organizatorzy.

Nie było od lat tak spektakularnego potwierdzenia międzyludzkiej solidarności, jak ten proeuropejski bunt na Majdanie. Ukraiński przełom pokazał, ze człowiek nie musi przegrać z systemem, nie jest zdany na społeczny konformizm, może wybrać istnienie niepodlegle. To niezwykle ważne, że ten akt ukraińskiej wolności został zapisany na gorąco. Doświadczenie KARTY przydało się, by z ogromnego zbioru ukraińskich notatek, dzienników, wspomnień czy relacji stworzyć zbiorowy dziennik tych trzech miesięcy. Myślę, że i Ukraińców zaskoczy ten spójny obraz – powiedział Zbigniew Gluza w imieniu Ośrodka KARTA, w którym koordynowano pracę wieloosobowego polsko-ukraińskiego zespołu.

REKLAMA

W spektaklu udział wezmą również młodzi warszawscy aktorzy: Karolina Wojdała, Katarzyna Kołeczek, Mateusz Baran i Paweł Ferens.

Aukcja Szopek Krakowskich

Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym. To bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt. W sobotę 21 listopada o godz. 12.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Aukcję Szopek Krakowskich. Aukcja odbędzie w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).

Celem aukcji jest promocja szopek krakowskich, będących fenomenem miejskim i markowym produktem Krakowa, wśród przedstawicieli lokalnego biznesu (hotelarze, restauratorzy, firmy o krakowskich korzeniach, ale także zagraniczne korporacje). Zapraszając przedsiębiorców do udziału w aukcji chcemy zachęcić ich do wspólnej promocji miasta poprzez zakup szopek, np. w celu dekoracji witryn, przestrzeni biurowych itp. - informują organizatorzy. - Do licytacji wytypowano ok. 30 szopek autorstwa krakowskich szopkarzy, wielokrotnych laureatów konkursów szopek krakowskich (m.in. Tadeusz Gillert, Marian Dłużniewski, Stanisław Malik, Katarzyna Racka, Anna Malik). Będą to dzieła różnej wielkości, od małych do dużych (rozpiętość wysokości 20-180 cm), wartości od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Część z wystawianych przedmiotów była wyróżniana w konkursach szopek.

W Krakowie zwyczaj chodzenia i kolędowania z szopką w okresie Bożego Narodzenia rozpowszechnił się w XIX w. W czasie świąt krakowskie rodziny ozdabiały swoje salony nie tylko świątecznym drzewkiem, ale również kolorową szopką. Szopki krakowskie są wykonywane specjalnie na konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Od 1937 r., z przerwą na czas trwania II wojny światowej, co roku w pierwszy czwartek grudnia krakowianie i turyści mogą podziwiać wspaniałe szopki prezentowane na Rynku pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie są one przenoszone w uroczystym pochodzie do Pałacu Krzysztofory, gdzie można je oglądać na wystawie pokonkursowej. Po zakończeniu wystawy Muzeum kupuje najpiękniejsze z prezentowanych szopek, wzbogacając swoje zbiory. W tym roku będą mieli Państwo możliwość nabycia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa szopek krakowskich od najlepszych, najbardziej uznanych i nagradzanych na konkursach szopkarzy. Zapraszamy na aukcję, którą poprowadzą Anna Szałapak – krakowska artystka, piosenkarka, nazwana przez Agnieszkę Osiecką Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami oraz Witold Turdza, wieloletni kustosz Muzeum i miłośnik Krakowa.

REKLAMA

Licytację poprowadzą pan Witold Turdza i pani Anna Szałapak.

Dochód z aukcji zostanie przekazany szopkarzom – właścicielom zakupionych szopek.

Więcej informacji na stronie muzeum.

„Krzyk "wielkiej ciszy"” - debata w Krakowie

W sobotę 21 listopada o godz. 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Sali Kupferhause w Pałacu Krzysztofory (Kraków, Rynek Główny 35) na debatę „Krzyk "wielkiej ciszy". O roli pamięci w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej”.

70 lat temu, w maju 1945 roku, dobiegła końca II wojna światowa. Europa i świat opatrywały powojenne rany, a ci, którzy przetrwali, ze zdumieniem i bólem spoglądali na resztki dotychczasowego świata. Pośród pytań, które wciąż należy zadawać, gdy myśli się o II wojnie światowej, jest to bolesne i pełne przerażenia pytanie: jak to wszystko mogło się wydarzyć? Ale niemniej ważne jest i pytanie takie: czego nauczyliśmy się i kim jesteśmy dzisiaj? - pytają organizatorzy. - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa chce podjąć próbę opisania kondycji naszego społeczeństwa 70 lat po zakończeniu wojny. W tym celu serdecznie zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Krakowskie kolokwium, którą zatytułowaliśmy Krzyk „wielkiej ciszy”. O roli pamięci w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jaki jest stan naszej zbiorowej pamięci? Jakie dysfunkcje społeczne są udziałem tych, którzy nie byli bezpośrednimi uczestnikami wojennego doświadczenia? Jakie kompulsywne czy też neurotyczne zachowania przejęliśmy wraz z przekazaną nam przez rodziców i dziadków pamięcią wojny i czasów powojennych? Jakim głosem zatem krzyczy „wielka cisza”? Nie jest przypadkiem, że pytania te zadajemy w Krakowie, mieście, które w czasie ostatniej wojny przeszło ogromną tragedię bezpowrotnej utraty blisko 30 procent swoich obywateli, w większości Żydów. Kraków jest dzisiaj miejscem „bez” i miejscem „po”. Jakie zatem jest dzisiaj nasze miasto?

W debacie weźmie udział dwóch intelektualistów, humanistów i uczonych, których badania i wysiłki twórcze mocno skupiają się na poszukaniach źródeł polskiej tożsamości zbiorowej: prof. dr hab. Robert Traba (historyk, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, współtwórca i współprzewodniczący polsko – niemieckiej komisji podręcznikowej, inicjator nowatorskiego na gruncie polskiej historiografii projektu badawczego „Polsko – Niemieckie Miejsca Pamięci”) oraz prof. dr hab. Przemysław Czapliński (badacz literatury współczesnej, kierownik pracowni krytyki literatury na wydziale filologicznym UAM).

REKLAMA

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1

„Alarm dla miasta!” - edukacyjne spotkanie z grami planszowymi w Gdańsku

21 i 22 listopada w godz. 10.00 -18.00 Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na edukacyjne spotkanie z grami planszowymi: „Alarm dla miasta!”, w ramach targów „Gry i Zabawa” odbywających się w Amber Expo w Gdańsku (ul. Żaglowa 11).

Zachęcamy wszystkich pasjonatów gier wojennych i historycznych do odwiedzenia naszego specjalnie na tę okazję przygotowanego stoiska, gdzie za pomocą gier planszowych i multimedialnej prezentacji opowiemy dramatyczną historię miast, bombardowanych przez lotnictwo w trakcie II wojny światowej. Przedstawimy technologiczny pojedynek walczących stron i przybliżymy warunki życia ludności cywilnej - informują organizatorzy.

Rozgrywkom towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja z użyciem archiwalnych fotografii oraz muzyka z epoki. Wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Otwarte drzwi muzeów w Krakowie

W niedzielę, 22 listopada odbędzie się 10. edycja „Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich” pod hasłem „Ciekawość – pierwszy krok do… muzeum” Muzea będą otwarte dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00.

Aż 22 placówki muzealne w Krakowie otworzą swoje drzwi za darmo dla zwiedzających, którzy będą mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe, poznać muzealne pracownie oraz projekty realizowane przez te placówki. Celem wydarzenia jest przybliżenie historii Krakowa i jego dziedzictwa kulturowego poprzez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, także tych zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających. Z tej okazji Muzea przygotowały szereg dodatkowych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, takie jak wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.

REKLAMA

Więcej informacji i dokładne programy imprez na stronach poszczególnych muzeów biorących udział w wydarzeniu:

Prasa w PRL - konferencja w Warszawie

W dniach 23–24 listopada w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska konferencja naukowa „Nie tylko „Po prostu”. Prasa w PRL w dobie „odwilży” (1955–1958)”. Organizatorem konferencji jest: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Warszawa). Konferencja organizowana w ramach Centralnego Projektu Badawczego „Władze PRL wobec kryzysów społeczno-politycznych i opozycji demokratycznej 1956–1976”.

Prasa była jednym z najważniejszych czynników budzących aktywność społeczną i wspierających zmianę, jaka dokonała się w Polsce w 1956 roku. W pamięci społecznej zapisały się głównie teksty publikowane na łamach tygodników ogólnopolskich, przede wszystkim w warszawskim „Po prostu”. To ostatnie pismo cieszyło się też największym zainteresowaniem ze strony badaczy. Wielkie poruszenie miało jednak miejsce nie tylko w Warszawie. Często zapomina się o tytułach prasowych, które w okresie „odwilży” pojawiły się m.in. w Poznaniu, Katowicach czy Szczecinie. Ich żywot był krótki, ale sprowokowane przez nie ożywienie intelektualne miało duże znaczenie dla lokalnych środowisk w poststalinowskiej rzeczywistości - informują organizatorzy. - _Celem konferencji jest rekonstrukcja mechanizmów działania prasy w okresie 1955–1958. Szczególnie istotne jest, aby w jej trakcie rzucić światło na regionalne tytuły prasowe, poznać specyfikę ich powstawania, funkcjonowania i likwidacji, a także przyjrzeć się redakcjom oraz autorom tekstów. Dotyczy to również redakcji tygodników i codziennej prasy ogólnopolskiej, także prasy katolickiej. Warto pochylić się nad samymi tekstami, ich ewolucją, nowymi formami pisarskimi – „odwilż” stała się m.in. jednym z motorów odrodzenia polskiego reportażu prasowego. Na uwagę zasługuje kwestia recepcji poszczególnych tytułów, więzi z czytelnikami znajdującej wyraz np. w formie listów nadsyłanych do redakcji. Niemałe znaczenie ma odsłonięcie relacji łączących czasopisma z ośrodkami władzy (lokalnymi i centralnym) i cenzurą. W końcu, ważnym problemem badawczym pozostają mechanizmy słabnięcia kontroli nad prasą przed październikiem 1956 r. i procesy dyscyplinowania prasy w miarę postępów popaździernikowej stabilizacji.

REKLAMA

Więcej informacji na stronie IPN.

„Ojczyzna obrońcy swemu” - konferencja w Lublinie

W dniach 25–27 listopada w Lublinie (Hotel Unia-Mercure, Al. Racławickie 12) odbędzie się konferencja naukowa „Ojczyzna obrońcy swemu. Weterani i kombatanci jako problem społeczny i polityczny w Polsce w XX wieku”. Konferencję organizują: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Zakład Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

REKLAMA

Projekt konferencji zakłada podział na trzy bloki tematyczno-chronologiczne: II RP, PRL i III RP, w ramach których zostaną omówione następujące zagadnienia w odniesieniu do interesującej nas grupy: ustawodawstwo, status i przywileje; pozycja społeczna i rola w życiu publicznym; przestrzeń symboliczna, edukacyjna i propagandowa; polityczne projekty aktywizacji i opieki; związki i stowarzyszenia; wykorzystanie do realizacji projektów gospodarczych; ścieżki kariery i pola aktywności poza wojskiem - informują organizatorzy. - Ideą konferencji jest prezentacja zagadnienia w możliwie szeroki, interdyscyplinarny sposób, dlatego oprócz historyków, w sympozjum wezmą udział także prawnicy, socjolodzy, politolodzy, antropolodzy kultury.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Andrzej Paczkowski (IPN), prof. Dorota Skotarczak (UAM), prof. Janusz Wrona (UMCS), prof. Waldemar Paruch (UMCS), prof. Marek Kornat (IH PAN), prof. Rafał Wnuk (KUL, Muzeum II Wojny Światowej) czy prof. Grzegorz Motyka (ISP PAN).

Więcej informacji na stronie IPN.

„XXIV Targi Ksiązki Historycznej"” w Warszawie

W czwartek 26 listopada rozpoczynają się XXIV Targi Ksiązki Historycznej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce. Targi potrwają do 29 listopada (niedziela). Wydarzeniu patronuje portal Histmag.org.

Oprócz rekordowej liczby wystawców (ponad 200), gwarantujących największy dostępny na rynku polskim wybór książek historycznych, nowością w tym roku będą wydawnictwa zagraniczne. Po raz czwarty zorganizowany zostanie Salon Książki Białoruskiej, na którym swoją ofertę będą prezentowali wydawcy białoruscy. Kolejny, bo szósty już raz, organizatorzy zapraszają na Salon Książki Muzealnej, w programie także czwarty Salon Bibliotek.

Odwiedzających imprezę czekają liczne spotkania z autorami, konferencje, debaty, spacery historyczne, a także Book Change, podczas którego będzie można wymienić się już przeczytanymi książkami, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Organizatorzy Targów przygotowali również wiele atrakcji dla dzieci (warsztaty, lekcje muzealne, gry i zabawy).

Wstęp na Targi i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Godziny otwarcia: 10:00-18:00.

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone