Setki średniowiecznych dokumentów znaleziono w Gnieźnie

opublikowano: 2016-01-04 19:56
wolna licencja
poleć artykuł:
Dla mediewistów 2016 rok zaczął się istną rewolucją. Odnalezione w Gnieźnie dokumenty sprzed 500 lat mogą odmienić naszą wizję późnego, polskiego średniowiecza.
REKLAMA

Nowe informacje na temat gnieźnieńskiego zbioru prezentujemy tutaj

W jednym z pomieszczeń gnieźnieńskiej katedry grupa archiwistów znalazła stertę dokumentów, pochodzących z końca XV i początku XVI wieku. Szacuje się, że jest ich około półtora tysiąca. To przede wszystkim zapiski z kościelnych kancelarii, mówiące nam wiele o tamtejszej administracji. Niektóre są w dobrym stanie, z innych pozostały wyłącznie strzępki. W sumie w ręce archiwistów wpadło około półtora tysiąca fragmentów. Jedno jest pewne – przez najbliższe lata mediewiści będą mieli ręce pełne roboty.

Katedra Gnieźnieńska, widok od front (fot. Andrzej Otrębski, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Źródło: wprost.pl/

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”:

Marcin Sałański
„Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
76
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-5-3

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone