„Średniowiecze da się lubić” w Krakowie

opublikowano: 2016-06-30 13:42
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Od weekendu *2-3 lipca przez następne wakacyjne soboty i niedziele* w Barbakanie i innych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbywać się będzie kolejna edycja imprezy *"Średniowiecze da się lubić"*. Jak co roku, dla miłośników kultury i obyczajowości średniowiecza oraz tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani do tej epoki, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym gry terenowe, warsztaty, inscenizacje, pokazy rzemiosła.
REKLAMA

Większość spotkań sobotnich stanowić będzie blok zatytułowany „Życie w średniowiecznym Krakowie” – prezentacja życia codziennego miasta w różnych jej odsłonach: rzemiosła, kultury materialnej i niematerialnej. Uczestnicy poznają trud pracy kowala, szewca, złotnika, płatnerza, pobiorą naukę kaligrafii u benedyktyńskiego skryby albo podejmą się rozwiązania zagadki kryminalnej XV-wiecznego Krakowa.

W niedzielne popołudnie pójdziemy na spacer, aby dowiedzieć się, jak powstawał Kraków – „szlakiem handlu, obronności, władzy”, a także przedstawimy spektakl dla dzieci pod tytułem Zaczarowana księga. Ukoronowaniem programu, w ostatni weekend wakacji, będzie druga już edycja Turnieju róż – turnieju rycerskiego oraz towarzyszącej mu prezentacji bogatej kultury dworskiej.

„Średniowiecze” jest wyzwaniem zarówno dla muzealnika, posługującego się określonym warsztatem pracy, jak i dla współczesnego odbiorcy. Projekt nie zakłada jedynie rozrywki, nie jest wyłącznie próbą wypełnienia „czasu wolnego” – co zdaje się dominować we współczesnej kulturze popularnej – uruchamia nie tylko emocje, ale zwłaszcza ukryte w człowieku umiejętności.

Zeszłoroczna edycja wydarzenia:

Spotkania odbędą się w terminach:

  • lipiec: 2-3.07, 9-10.07, 16-17.07, 23-24.07
  • sierpień: 6-7.08, 13-14.08, 20-21.08, 27-28.08.

Realizowany w MHK od kilku lat projekt „Średniowiecze da się lubić” jest próbą ukazania epoki nie tylko od strony ważnych momentów historii, zjawisk najbardziej znanych i „oczywistych”, ale przede wszystkim od strony życia codziennego, tego co stanowiło świat przeciętnego mieszkańca miasta i nie tylko. Jest również odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie zjawiskiem rekonstrukcji historycznych.

Więcej informacji na stronie muzeum.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone