Autorzy: Agnieszka Woch , Mat. pras.
Tagi: Newsy, Internet, II wojna światowa, Warszawa, Polska, Mazowsze
Opublikowany: 2015-12-27 14:20
Licencja: wolna licencja

„Ulice ‘44” – spaceruj śladami Powstania Warszawskiego

Jeśli podczas przechadzki po Warszawie zastanawiasz się, jakie znaczenie miało dane miejsce w czasie Powstania Warszawskiego, właśnie stworzono program dla Ciebie. Aplikacja „Ulice ’44” przedstawia na historycznej mapie Warszawy wydarzenia i miejsca związane ze zrywem.

Aplikacja Ulice'44 (materiały autorów)

„Ulice ‘44” to aplikacja mobilna dostępna na systemy Android i iOS, umożliwiająca swoim odbiorcom wirtualną wycieczkę po częściowo nieistniejących już ulicach Warszawy – pokazuje bieżącą lokalizację użytkownika na historycznej mapie miasta i znajdujące się w pobliżu miejsca związane z tym zrywem. Dzięki wykorzystaniu geolokalizacji może on zobaczyć zarówno współczesny wygląd danego miejsca, jak i obejrzeć zdjęcie archiwalne z okresu okupacji lub powstania. Każdemu obszarowi towarzyszą opisy związanych z nim wydarzeń. Ukryte na mapie pod zdjęciem pistoletu VIS, zawierają autorską narrację historyków-współtwórców aplikacji albo fragment dokumentu z okresu powstania (rozkazu, meldunku, artykułu prasowego) oraz zdjęcie archiwalne. Opisy przedstawiają zarówno działania bojowe, jak i te mniej znane aspekty powstania: życie ludności, działalność szpitali, administracji cywilnej, służb zajmujących się łącznością telefoniczną czy wierceniem studni. Tam, gdzie było to możliwe, teksty zawierają odniesienia lub krótkie wzmianki o architekturze lub historii poszczególnych postaci biorących udział w wydarzeniach. To pozwala pokazać użytkownikom aplikacji szerszy kontekst – nie tylko okres samych walk powstańczych, lecz także poprzedzającej je okupacji i czasów przedwojennych (np. krótka historia Prudentialu przed wojną i po niej).

Aplikacja pozwala prześledzić przebieg powstania od jego wybuchu 1 sierpnia do kapitulacji na początku października 1944 roku, a nawet kilka dni później (exodus ludności cywilnej wypędzonej ze zniszczonego miasta). Mapa powstania to także zmieniająca się linia frontu – dzień po dniu kurczący się obszar zajęty przez powstańców, który można obserwować razem z następującymi po sobie wydarzeniami z historii powstania warszawskiego.

Zobacz także:

Aplikacja wykorzystuje nałożone na mapy Google 4 arkusze historycznej mapy Warszawy z 1944 roku, opracowanej przez konspiracyjną służbę topograficzną Armii Krajowej. Warto podkreślić, że jest to pochodząca z lat 30. mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego. Zostały one dodatkowo opracowane przez konspiracyjną służbę kartograficzną BOM już podczas okupacji, kiedy to dodano na niej obiekty zajęte przez Niemców.

Aplikacja Ulice'44 (materiały autorów)

Obok mapy AK i autorskich tekstów, największą wartością aplikacji są zdjęcia archiwalne. Po otworzeniu pełnej notki o wydarzeniu, użytkownik może powiększyć samo zdjęcie i przewijając je na ekranie dokładnie przyjrzeć się szczegółom – wyglądowi ludzi lub ulic Warszawy. Zdjęcia pochodzą głównie z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Bundesarchiv. Przedstawiają one powstańców na stanowiskach bojowych, alianckie zdjęcia lotnicze Warszawy, grupę łączników kanałowych, barykady na Starym Mieście, polską flagę na gmachu PKO zawieszoną w pierwszym dniu powstania, chłopców roznoszących wodę czy pocztę polową.

Aplikacja została opracowana przez Fundację Źródła Pamięci i zespół programistyczny Ravine. Partnerem i patronem projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Aplikacja Ulice ‘44 jest dostępna w Google Play i AppStore:

Aplikacja Ulice'44 (materiały autorów)

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy