Autorzy: Sebastian Adamkiewicz , Mat. pras.
Tagi: Multimedia, Historia polityczna, Historia społeczna, 1945-1989, Polska, Trójmiasto, Pomorze i Kujawy
Opublikowany: 2010-12-17 14:23
Licencja: wolna licencja

[video] Grudzień ’70 oczami Adama Gotnera

Mija dziś 40. rocznica masakry na stacji Gdynia-Stocznia. Jednym ze świadków tych wydarzeń był Adam Gotner, robotnik z gdyńskiej stoczni. W filmie dokumentalnym, przygotowanym przez Muzeum Historii Polski, opowiada o tamtym tragicznym dniu.
REKLAMA

30 listopada, na posiedzeniu Biura Politycznego KC PZPR, podjęto decyzję o wprowadzeniu podwyżek cen detalicznych towarów konsumpcyjnych. Przyczyną podwyższenia cen miała być zła sytuacja gospodarcza, która wymuszała podjęcie niepopularnej decyzji. Podwyżka miała obowiązywać od 13 grudnia, a informacje o tym podano w rozgłośniach radiowych wieczorem 12 grudnia. W dniu ich wprowadzenia o wyższych cenach informowała również prasa.

Tak zaskakująca dla obywateli decyzja, wprowadzona w niekorzystnym dla portfeli okresie przedświątecznym, była główną przyczyną wybuchu protestu społecznego jaki trwał od 14 do 22 grudnia. Chociaż do najsilniejszych rozruchów doszło na Wybrzeżu, to jak wynika z badań IPN protestowano również w innych częściach kraju.

Władze centralne potraktowały manifestacje społeczne jako kontrrewolucję, podjęły więc decyzję o siłowym rozwiązaniu problemu. Obok oddziałów Milicji do akcji wkroczyło też wojsko, które otrzymało zgodę na użycie ostrej amunicji, z zastrzeżeniem, że strzały oddawane mają być w nogi. W pacyfikacji Wybrzeża użyto również czołgów oraz śmigłowców. W wielu miejscach doszło do walk pomiędzy manifestantami, a służbami porządkowymi.

Do najtragiczniejszych wydarzeń doszło w Gdyni. Nad ranem 17 grudnia, idący do pracy robotnicy gdyńskiej stoczni, zostali ostrzelani przez wojsko. O tych wydarzeniach opowiada film dokumentalny wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski. O masakrze na dworcu Gdynia-Stocznia opowiada Adam Gotner, mimowolna ofiara tamtych dni. Komentarzem historycznym produkcję opatrzyli: historyk Jerzy Eisler i dziennikarka Małgorzata Sokołowska.

Film publikujemy na naszych łamach za zgodą MHP.

Zobacz też:

Z kontrrewolucją się nie negocjowało - rozmowa z prof. Antonim Dudkiem

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy