[video] Konstanty Gebert i Ryszard Bilski - dziennikarze na wojnie

opublikowano: 2010-12-18 09:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Ich korespondencje z konfliktów na Bałkanach czytała cała Polska. W czasie spotkania zorganizowanego w ramach konferencji „Bośnia i Hercegowina – 15 lat po Dayton...”, odpowiadali na pytania Sebastiana Adamkiewicza dotyczące uprawiania sztuki dziennikarskiej na terenach objętych konfliktem. Dziś prezentujemy zapis wideo tej rozmowy.
REKLAMA

9 grudnia 2010 roku, w Instytucie Filozofii UŁ, odbyło się spotkanie studentów z Konstantym Gebertem oraz Ryszardem Bilskim – korespondentami z wojen na Bałkanach. Do rozmowy doszło w ramach konferencji „Bośnia i Hercegowina – 15 lat po Dayton. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość”, zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki.

Dyskusja dotyczyła przede wszystkim pracy dziennikarza na terenach objętych konfliktem. Z relacji video, jaką dziś prezentujemy, dowiecie się jak doświadczeni reporterzy zdobywali zaufanie ofiar wojny, jak wyglądał proces przygotowania materiału (od pomysłu po wysyłkę do Polski), jakie niebezpieczeństwa czyhały na dziennikarzy oraz co zachęcało ich do powracania do wojennej rzeczywistości.

Konstanty Gebert i Ryszard Bilski przeplatają swoją opowieść licznymi anegdotami, przygodami i barwnymi porównaniami. Zapraszamy do oglądania i wysłuchania naszej relacji.

Biogramy bohaterów spotkania

Konstanty Gebert (ur. 1953 r.) – ps. Dawid Warszawski – dziennikarz i publicysta związany z „Gazetą Wyborczą”, a także założyciel i były redaktor naczelny miesięcznika „Midrasz”. Autor kilku książek, w tym „Obrona poczty sarajewskiej” (1995), „Wojna czterdziestoletnia” (2004) i „Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela” (2008). Tematyką bałkańską zajmuje się od 1991 r., wielokrotnie wyjeżdżał do krajów pojugosłowiańskich, m.in. towarzysząc Tadeuszowi Mazowieckiemu, specjalnemu sprawozdawcy Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii.

Ryszard Bilski (ur. 1937 r.) – były wieloletni dziennikarz i korespondent „Rzeczpospolitej” na Węgrzech i na Bałkanach. Autor kilku książek, głównie reportaży z Bałkanów, np. „Nie strzelajcie do nocnego ptaka. Bałkany 1991–1998” (1998), „Kocioł bałkański” (2000), „Wielki Post w Osiemnastym Batalionie. Bałkany na przełomie dwóch tysiącleci” (2001), „Łuny nad Tetovem. Macedonia i jej sąsiedzi. Zbiór reportaży 2001–2002” (2002).

Serdeczne podziękowania za organizację i pomoc w przygotowaniu spotkania składamy Katedrze Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego, a w szczególności prof. Pawłowi Chmielewskiemu oraz mgr. Sławomirowi Lucjanowi Szczesiowi.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone