„Warszawa Warsze” - nowa aplikacja mobilna Muzeum POLIN

opublikowano: 2016-08-22 16:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Muzeum POLIN uruchomiło nową aplikację mobilną „Warszawa, Warsze”, będącej rozwinięciem wystawy o tym samym tytule. Umożliwia ona poznanie żydowskiej Warszawy – jej codziennego i klubowego życia. Aplikacja pod patronatem Histmag.org.
REKLAMA

Dzięki aplikacji rozpoznajemy we współczesnym mieście obiekty i elementy nieistniejące, poszczególne jego warstwy, dzięki czemu możemy poznać i zrozumieć wielokulturowe oblicze Warszawy. Chcemy, żeby odbiorca zastanowił się, co spowodowało tak różnorodne ukształtowanie stolicy w wielu aspektach - historycznym, kulturowym i socjologicznym.

Spacer łączy trzy charakterystyczne obszary żydowskiego osadnictwa w Warszawie. Plac Za Żelazną Bramą to teren, wokół którego Żydzi mieszkali „z dziada pradziada” kultywując swą odmienność kulturową, etniczną i religijną, przy jednoczesnym świadczeniu usług i handlu pozostałym mieszkańcom Warszawy. Tłomackie i okolice placu Bankowego od połowy XIX wieku związane były z aktywnością inteligencji żydowskiej, pierwotnie skupionej przy synagodze na Tłomackiem, a następnie przy Bibliotece Judaistycznej i w klubie na Tłomackiem 13.

Najbardziej różnorodny teren stanowią ulice dawnej dzielnicy północnej, którą w dużym stopniu ukształtowała ludność napływowa m. in z carstwa rosyjskiego tzw. litwacy. Pragniemy, aby odbiorca przy poszczególnych punktach w przestrzeni miasta zauważył tę różnorodność i jej wpływ na współczesny kształt oraz charakter stolicy. Aplikacja z pewnością zainteresuje zarówno mieszkańców Warszawy jak i jej gości. Będzie pomocna dla wszystkich pragnących poznać i zrozumieć miasto i jego specyficzny rozwój.

Więcej informacji "na stronie muzeum":www.polin.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone