Wielkanoc z Orbisem [Marginesy historii]

opublikowano: 2016-03-25, 11:24
wolna licencja
Już przed wojną pojawił się zwyczaj spędzania świąt z dala od domu: na przykład w Hiszpanii albo w Jugosławii.
reklama

Każdy, kto posiadał minimum sto złotych i nie chciał siedzieć w święta wielkanocne w Warszawie, mógł przy pomocy biura podróży Orbis spędzić je zupełnie inaczej. Druga połowa lat trzydziestych (reklama pochodzi dokładnie rzecz ujmując z roku 1936) to czas, w którym coraz popularniejsze stawały się podróże lotnicze. Takie wycieczki również proponowało wspomniane biuro podróży.

Gdzie i za ile można było się zatem wybrać na Wielkanoc w roku 1936? W raczej niewygórowanej cenie 29 złotych (około 1/3 miesięcznej pensji najniższego rangą urzędnika państwowego) można było spędzić błogie trzy dni w Zakopanem, a za 16 złotych aż pięć na Helu.

Droższe były zagraniczne wojaże: Jugosławia za 580 złotych, Hiszpania 990 złotych, a tournée po Pradze, Wiedniu i Budapeszcie za 200 złotych. Było także wspomniane wcześniej novum: za 430 złotych można było odbyć wycieczkę lotniczą do Berlina. O ile na Hel mogło sobie pozwolić sporo średnio zarabiających osób, o tyle zagraniczne wojaże były już zarezerwowane dla naprawdę bogatych.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone