Zapowiedzi imprez historycznych (01.09.2016)

opublikowano: 2016-09-01, 13:05
wszelkie prawa zastrzeżone
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Rybniku!
reklama

Pokaz rękopisu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Warszawie

Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza w sobotę 3 września w godz. 12.30 do 21.00 do Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5) na pokaz rękopisu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Za sprawą kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie już 3 września cała Polska zagłębi się w lekturze /Quo vadis/ Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści – bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym - zachęcają organizatorzy. - Quo vadis to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Co ciekawe – gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej – po prawie 300, co znakomicie świadczy o międzynarodowej popularności Quo vadis. Podczas wystawy będzie można zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich zobaczyć na własne oczy – między innymi unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. Jeden z egzemplarzy tego wydania Prezydent Andrzej Duda podarował Papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce w lipcu 2016 roku.

Rękopis można też obejrzeć w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej, wśród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy.

„Warszawa - tu mieszkam” - warsztaty dla najmłodszych

W sobotę 3 września o godz. 12:00 w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 odbędą się pierwsze z cyklu „Moje miasto Warszawa” rodzinne warsztaty architektoniczno-varsavianistyczne „Warszawa – tu mieszkam”.

Co wyróżnia Warszawę spośród innych miast w Polsce? Czy jest przyjazna mieszkańcom? Jaka powinna być Warszawa moich marzeń? Wspólnie zaprojektujemy i zbudujemy miasto, w którym chcielibyśmy żyć - zachęcają organizatorzy.

Warsztaty architektoniczno-varsavianistyczne dla dzieci w wieku 5–9 lat wraz z opiekunami. Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska.

reklama

Zapisy: [email protected]

Więcej informacji na stronie DSH.

Finisaż wystawy Rudawa - żywioł poskromiony w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Warszawie zaprasza w niedzielę 4 września w godzinach 9.30 do 17.00 do Domu Zwierzynieckiego na wspólne świętowanie ostatniego dnia wystawy „Rudawa - żywioł poskromiony”.

W następny weekend będziemy żegnać mistrzów włoskiego renesansu... W programie finisażu wystawy znalazły się arcyciekawe wykłady i tradycyjne oprowadzania po wystawie! - zachęcają organizatorzy.

Program:

  • godz. 11.00 i 15.00 „Ostatnia niedziela nad Rudawą” czyli bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  • godz. 12.00 „Zapraszamy nad Rudawę”, czyli „Jak to dawniej nad Rudawą grywano” (nauka gry w palanta dla każdego, bez ograniczeń wiekowych) - start w Domu Zwierzynieckim
  • przez cały dzień konkurs wiedzy o Rudawie.

Na każdego zwiedzającego czeka słodka niespodzianka znad Rudawy.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Wystawa o „Ince” w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na pierwszą prezentację wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna »Inka« 1928–1946”, która odbędzie się w niedzielę 4 września w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (ul. Podkramarska 5) po mszy św. o godz. 12.00.

Wystawa została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Aresztu Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Autorami wystawy są Artur Chomicz i Krzysztof Drażba (pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku) - informują organizatorzy. - Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia.

reklama

Wystawa prezentowana będzie do 18 września.

Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Więcej informacji na stronie IPN.

O wpływowych kobietach międzywojnia - spacer w Warszawie

Butem po Wawie zaprasza na spacer „Sławne i wpływowe kobiety międzywojnia”, który odbędzie się w czwartek 8 września o godzinie 18:00. Zbiórka przed kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu.

Zainteresowanie międzywojenną Warszawą nie słabnie. Przedwojenny blichtr, ekskluzywne sklepy z pięknie przystrojonymi witrynami, elegancko ubrani mężczyźni i pełne szyku kobiety, nocne lokale, barwne neony, to wszystko działa na naszą wyobraźnię. I choć wiemy, że Warszawa miała również swoją ciemną stronę z ubogim proletariatem w tle, to jednak zachwycamy się starymi zdjęciami i z lubością czytamy anegdoty o sławnych aktorach, literatach, osobach ze świecznika, które na stałe zapisały się w historii miasta. Najlepszym na to dowodem jest szum, jaki towarzyszy serialowi telewizyjnemu opowiadającemu historię znanego przedwojennego amanta. Tak się składa, że historię piszą przede wszystkim mężczyźni, i to oni są najczęściej bohaterami tych anegdot. Czasami zapominamy, że nie byłoby ich, gdyby nie towarzyszące im kobiety. - zapraszają organizatorzy.

Uczestnicy spaceru dowiedzą się między innymi:

  • dlaczego Roman Dmowski chciał otruć żonę sławnego pianisty,
  • która znana malarka trzymała niemowlęta w szufladzie,
  • do czego może posunąć się minister, któremu żona odmawia whisky,
  • która znana warszawianka jako pierwsza zaczęła malować paznokcie u stóp,
  • dla kogo Piłsudski zbudował AWF, a kto dla niego przewoził dynamit pod suknią,
  • dlaczego lepiej nie odrzucać miłości rodem z Turcji,
  • która przedwojenna właścicielka pięknych nóżek jako pierwsza w Polsce zatańczyła charlestona,
  • która śpiewaczka operetkowa jako pierwsza wystąpiła na scenie topless,
  • umiejętności której damy pozwoliły uratować polskie rezerwy złota.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce” – wystawa w Rybniku

reklama

Muzeum w Rybniku kontynuując swoje działania na rzecz troski o upowszechnienie wiedzy o dziejach kolei zaprasza na wystawę „Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce”, która będzie czynna od 12 września do 30 listopada 2016 r. Jej celem jest prezentacja architektury kolejowej jako wartościowego, ale zwykle niedocenianego elementu polskiego krajobrazu, wskazanie wartości kulturowych architektury kolejowej z różnych epok oraz roli, jaką odgrywa w tworzeniu krajobrazu kulturowego. Elementy architektury kolejowej wymiernie kształtują ten krajobraz, a jej przemiany i likwidacja skutkują znaczącymi przekształceniami i stratami. Autorem scenariusza wystawy jest dr Michał Pszczółkowski.

Kolejnictwo jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju cywilizacyjnego doby nowoczesnej, a budynki kolejowe z dworcami na czele należą do najważniejszych osiągnięć architektonicznych swoich epok. Pełniły nie tylko funkcję utylitarną, ale także reprezentacyjną, będąc symbolem nowoczesnego miasta. Dlatego też wiele dworców kolejowych w Polsce to prawdziwe perły architektury, mające swoją duszę i niepowtarzalny charakter, kształtowany pieczołowicie przez wiele lat. Dworce kolejowe były powodem do dumy dla mieszkańców miast, a ich urodę uwieczniono na setkach obrazów, pocztówek i zdjęć - zachęcają organizatorzy.

Podczas wernisażu organizatorzy zapraszają na koncert Michała Jurkiewicza z zespołem, a dodatkowo po wystawie oprowadzać będzie jej autor. W przygotowaniu jest również obszerny katalog wystawy, stanowiący jednocześnie podsumowanie zorganizowanej w 2015 r. przez Muzeum w Rybniku oraz Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach konferencji naukowej poświęconej historii obiektów kolejowych. W Muzeum trwa także akcja zbierania pamiątek związanych z dziejami komunikacji na Górnym Śląsku.

Ważnym elementem działań podejmowanych w Rybniku będzie kolejna konferencja naukowa, która tym razem odbędzie się 20 października 2016 r., a poświęcona będzie relacjom zachodzącym między kolejami a państwem – obrady będą transmitowane na muzealnym kanale w portalu Youtube. Grupy szkolne mogą skorzystać ze specjalnej oferty lekcji muzealnych, a indywidualni zwiedzający zaproszeni są na zwiedzanie wystawy z jej kuratorem, dr. Dawidem Kellerem.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone