Zapowiedzi imprez historycznych (14.01.2016)
„Fukierowie: wino – historia – sztuka” - sesja naukowa w Warszawie
Klub Historii i Kultury Wina przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza do udziału w ogólnopolskiej sesji naukowej: „Fukierowie: wino – historia – sztuka”, która odbędzie się w piątek 15 stycznia w kamienicy Fukierowskiej przy Rynku Starego Miasta 27.
Fukierowie od początku XVI wieku należeli do patrycjatu Warszawy. Od końca XVIII wieku prowadzili legendarną winiarnię, która zasłynęła zwłaszcza dzięki kolekcji najstarszych na świecie, pochodzących z XVII wieku, win tokajskich. Okazją do organizacji sesji jest 500. rocznica przyjęcia praw miejskich Warszawy przez Jerzego Fukiera, w grudniu 1515 roku, co zapoczątkowało trwającą ponad czterysta lat obecność rodu Fukierów w historii Warszawy - informują organizatorzy. - Referaty przedstawiać będą osoby prowadzące badania historyczne dotyczące historii wina w Polsce, kultury jego spożywania w naszym kraju, polskich upraw winorośli oraz zajmujące się historią rodu Fukierów.
Więcej informacji i program sesji na stronie wydarzenia na Facebooku.
O Powstaniu Warszawskim - dyskusja w Warszawie
W piątek 15 stycznia o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja z cyklu „Historia z Piotrem Skwiecińskim” o Powstaniu Warszawskim.
Tematem kolejnego spotkania z cyklu „Historia z Piotrem Skwiecińskim” będzie Powstanie Warszawskie. Krótkoterminowo – „polska tragedia”, długoterminowo – „polski zysk”? A może „skarby, ale kupione za drogo”? Czy można było go uniknąć, a może nie trzeba było unikać? Będą o tym rozmawiać goście Piotra Skwiecińskiego: dr Władysław Bułhak (IPN), badacz polskiego podziemia lat 1939–1945, i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - zapraszają organizatorzy.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie IPN.
Kolekcjonerzy i filantropi - spacer po Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spacer dla młodzieży i dorosłych „kolekcjonerzy i filantropi – pasja zbierania w Warszawie przełomu wieków”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 16 stycznia o godz. 13.00. Zbiórka na dziedzińcu głównym MNW.
Gdzie najwięksi kolekcjonerzy znajdowali najcenniejsze okazy do swoich zbiorów? Jakie sztuczki stosowali zbieracze, by pozbyć się konkurencji podczas obiecujących aukcji? Co łączyło mafię z wystawami w kamienicy Baryczków? Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas sobotniego spaceru wzdłuż Traktu Królewskiego - zachęcają organizatorzy.
Spacer miejski z Hanną Dzielińską.
Udział bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona
Więcej informacji i zapisy na stronie muzeum.
Warszawa odbudowana czy wybudowana?
Warszawy historia ukryta zaprasza na spacer „Miasto zaginione…", który odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 stycznia o godzinie 11:00. Zbiórka na Placu Grzybowskim, u wylotu Próżnej.
Postaramy się odpowiedzieć na takie pytania: czy można mówić o odbudowie, czy o budowie nowego miasta, czy przedwojenna stolica Polski była rzeczywiście Paryżem Północy, jakie symbole II RP ocalały z pożogi wojennej, dlaczego nowym władzom zależało na przebudowie ulicy Marszałkowskiej, gdzie jeszcze możemy zobaczyć ślady „Rosji” i co pozostało z „Italii”, która ambasada nigdy się nie przeprowadziła, który gmach uznawano za jedną z najpiękniejszych przedwojennych kamienic Warszawy, czy naprawdę chcielibyśmy odzyskać Śródmieście sprzed roku 1944, jak „Sąsiad” zmienił oblicze miasta, kto i kiedy zarządził koniec odbudowy, czym jakie zmiany w koncepcji zabudowy miasta przyniosła „epoka Gierka”?
Spacer poprowadzi warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk.
Spacer jest organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
„Nowa Huta - rewolucja w mieście” – wykład w Krakowie
W niedzielę 17 stycznia o godz. 16.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory na kolejny wykład w cyklu "Salon pod Faetonem". Wykład "Nowa Huta - rewolucja w mieście" wygłosi dyr. Jadek Salwiński.
Nowa Huta to największy fenomen Krakowa drugiej połowy XX wieku. Kombinat metalurgiczny i socjalistyczne miasto zbudowane w okresie sowieckiej dominacji w Polsce i w Europie środkowej, przyniosły do Krakowa niechcianą rewolucję przemysłową, urbanistyczną i społeczną - informują organizatorzy- W 25–leciu Wolnej Polski Kraków musiał zmierzyć się z dziedzictwem Nowej Huty, często postrzeganym jedynie jako balast dla stołecznego, królewskiego miasta. Odpowiedzią na konflikt stereotypowego myślenia o przeszłości z potrzebą znalezienia własnej drogi rozwoju była rewolucja muzealna i próba wprowadzenia nowego dyskursu o niechcianym mieście jako szansie dla współczesnego Krakowa.
Wstęp wolny!
Więcej informacji na stronie muzeum.
Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:
Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!
„Polska armia Stalina” - wystawa w Lublinie
Od 19 stycznia do 21 lutego w Muzeum Lubelskim po raz pierwszy prezentowana będzie najnowsza wystawa lubelskiego Biura Edukacji Publicznej IPN „Polska armia Stalina”. Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek, 19 stycznia 2016 r.
_Znana była pod różnymi, bardziej lub mniej oficjalnymi, a niekiedy zawłaszczonymi przez komunistów nazwami: „Wojska Polskiego na Wschodzie”, „Pierwszego Korpusu”, „Armii Polskiej w ZSRR”, kościuszkowców, berlingowców, „Wojska Polski lubelskiej”, „odrodzonego Wojska Polskiego”, czy najbardziej utrwaloną – „Ludowego Wojska Polskiego”. Powołana w 1943 r. przez Stalina formacja, niezależnie od krwi przelanej przez tysiące żołnierzy na froncie wschodnim, odegrała w historii przede wszystkim rolę polityczną: karty przetargowej w działaniach dyplomatycznych, narzędzia indoktrynacji i pacyfikacji społeczeństwa oraz części zorganizowanych przez komunistów struktur represji - informują organizatorzy. - Wystawa, obejmująca okres od początków wojny do połowy lat 50., za pomocą przede wszystkim fragmentów wspomnień i dokumentów oraz bogatej ikonografii stara się przypomnieć dzieje powstania, walk i roli politycznej armii, która, mimo że złożona w większości z ludzi nie utożsamiających się z komunizmem, stałą się jednym z filarów totalitarnych rządów w powojennej Polsce.
Więcej informacji na stronie IPN.
Wyrafinowana słodycz Chodorowa w Warszawie
Dom Spotkań z Historią zaprasza w środę 20 stycznia na godz. 12.00 i 18.00 do Muzeum Niepodległości (al. Solidarności 62) na już 104. multimedialna prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z cyklu „Opowieści z Kresów” – Wyrafinowana słodycz Chodorowa.
Styczniowe spotkanie autor poświęci miejscowości, która do 1939 roku znajdowała się w powiecie bóbreckim w województwie lwowskim. Opowieść o niewielkim galicyjskim miasteczku Chodorów, słynącym szeroko z niezwykłych polichromii Isreala ben Mordechaja Lisnickiego, które na początku XX wieku stało się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego cukrownictwa ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki - informują organizatorzy.
Więcej informacji na stronie DSH.
„Łódź narciarska” - spotkanie w Łodzi
W środę 20 stycznia o godz. 17:00 w Retro Cafe Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) odbędzie się spotkanie z łódzkimi narciarzami, zatytułowane „Łódź narciarska”.
Na wydarzenie złoży się spotkanie ze środowiskiem łódzkich narciarzy połączone z oprowadzeniem kuratorskim po wystawach „Łódź w górach, góry w Łodzi” i „Karkonosze dawniej i dziś”. Podczas spotkania narciarze przybliżą zarówno swoje wycieczki w Karkonosze i inne góry, jak i opowiedzą o możliwościach uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego w Łodzi i okolicach - zapraszają organizatorzy.
Spotkanie poprowadzi Sebastian Glica
Wstęp wolny.
Więcej informacji o spotkaniu i wystawach na stronie muzeum.
O historii dynastii Wazów - spotkanie w Warszawie
Ambasada Szwecji zaprasza w czwartek 21 stycznia o godz. 18.00 do Rezydencji Ambasador Szwecji Ingi Eriksson Fogh (ul. Bagatela 3) na spotkanie z Hermanem Lindqvistem - korespondentem zagranicznym, pasjonatem historii, autorem 59 książek i cyklu telewizyjnego „Historia Szwecji”. Spotkanie zatytułowane zostałoe „The Vasa Saga – a Story of Violence, Greed and Power”.
Dynastia Wazów panowała w Szwecji i Polsce w XVI i XVII wieku. Władzę i bogactwo zdobyła dzięki politycznemu sprytowi oraz brakowi zahamowań w stosowaniu przemocy. O ciemnych stronach sukcesu Wazów opowie Herman Lindqvist - informują organizatorzy.
Wykład w języku angielskim. Obowiązuje rejestracja
Więcej informacji i rejestracja na stronie wydarzenia na Facebooku.
„Martwa natura w baroku” - wykład w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza w czwartek 21 stycznia o godz. 18:00 do Ośrodka Kultury Europejskiej Europeum (pl. Sikorskiego 6) na spotkanie zatytułowane „Martwa natura w Europie Środkowej XVII - XVIII w.” z cyklu „Malarstwo Europy Środkowej w dobie baroku”.
W XVII stuleciu gatunek martwej natury przeżywał swój prawdziwy rozkwit; niewątpliwie był to "złoty wiek" jego istnienia w niemal całej Europie, w dużym stopniu także w krajach Europy Środkowej. Malarstwo martwej natury, w sporym stopniu różniące się od dokonań w tej dziedzinie malarstwa i osiągniętej estetyki panujących w krajach znacznie bardziej kojarzących się z rozwojem tego gatunku (jak Holandia, Flandria, Włochy oraz Francja i Hiszpania), w środkowoeuropejskich centrach artystycznych nabiera nowego wymiaru. Pojawiają się tam oryginalne, lokalne odrębności, czego efektem jest podjęta i rozwijana na nowo tematyka martwej natury, obecna w twórczości mistrzów – specjalistów z Nadrenii, północy Niemiec, Bawarii, Czech, Austrii oraz Węgier - informują organizatorzy.
Spotkanie poprowadzi Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie muzeum.