Zapowiedzi imprez historycznych (26.11.2015)
„Ojczyzna obrońcy swemu” - konferencja w Lublinie
W dniach 25–27 listopada w Lublinie (Hotel Unia-Mercure, Al. Racławickie 12) odbywa się konferencja naukowa „Ojczyzna obrońcy swemu. Weterani i kombatanci jako problem społeczny i polityczny w Polsce w XX wieku”. Konferencję organizują: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Zakład Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Projekt konferencji zakłada podział na trzy bloki tematyczno-chronologiczne: II RP, PRL i III RP, w ramach których zostaną omówione następujące zagadnienia w odniesieniu do interesującej nas grupy: ustawodawstwo, status i przywileje; pozycja społeczna i rola w życiu publicznym; przestrzeń symboliczna, edukacyjna i propagandowa; polityczne projekty aktywizacji i opieki; związki i stowarzyszenia; wykorzystanie do realizacji projektów gospodarczych; ścieżki kariery i pola aktywności poza wojskiem - informują organizatorzy. - Ideą konferencji jest prezentacja zagadnienia w możliwie szeroki, interdyscyplinarny sposób, dlatego oprócz historyków, w sympozjum wezmą udział także prawnicy, socjolodzy, politolodzy, antropolodzy kultury.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Andrzej Paczkowski (IPN), prof. Dorota Skotarczak (UAM), prof. Janusz Wrona (UMCS), prof. Waldemar Paruch (UMCS), prof. Marek Kornat (IH PAN), prof. Rafał Wnuk (KUL, Muzeum II Wojny Światowej) czy prof. Grzegorz Motyka (ISP PAN).
Więcej informacji na stronie IPN.
„XXIV Targi Ksiązki Historycznej"” w Warszawie
W dniach 26–29 listopada 2015 roku w godz. od 10.00 do 18.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum (plac Zamkowy 4) odbywają się, organizowane już po raz dwudziesty czwarty przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Targi Książki Historycznej. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje portal Histmag.org.
Na targach swoją ofertę zaprezentuje ponad dwustu wystawców z całej Polski (spis) wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, antykwariaty, instytucje kultury, producenci koszulek patriotycznych, edukacyjnych książek dla dzieci. Po raz czwarty gościć będziemy wydawców z Białorusi.
W ramach tegorocznych Targów odbędzie się:
- VI Salon Książki Muzealnej
- IV Salon Książki Białoruskiej
- IV Salon Bibliotek
Targom jak zawsze towarzyszyć będą liczne imprezy: spotkania autorskie, promocje książek, pokazy grup rekonstrukcyjnych, spacery historyczne.
Wstęp na Targi Książki Historycznej i wszystkie imprezy jest bezpłatny.
W programie XXIV TKH między innymi:
- panele dyskusyjne i konferencje m.in.: inauguracja ogólnopolskiego Projektu „Karski my hero”; debata: Walka o dominację w Europie od XV do XXI wieku – spotkanie z prof. Brendanem Simmsem i wiele innych (spis imprez towarzyszących)
- spotkania ze znanymi historykami i autorami. Na Targach będzie można spotkać: Sławomira Kopra, Iwonę Kienzler, Jerzego Besalę, Krzysztofa Masłonia, Piotra Zychowicza, Annę Marię Anders, Jarosława Molendę, Nikitę Pietrowa, Piotra Semkę, laureatów Nagrody KLIO i wielu innych;
- spacery historyczne m.in. Dynastia Wazów i ich kobiety, prowadzenie Iwona Kienzler; Miasto Grzechu: sensacje kryminalne warszawskiej Starówki – organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22;
- pokazy grup rekonstrukcyjnych, kuchnia polowa;
- lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży; book change;
W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy - Biblioteką Główną Woj. Mazowieckiego tworzony jest Katalog OnLine Targów - http://tkh.koszykowa.pl.
Osoby odwiedzające Targi będą miały możliwość korzystania z katalogu na dostępnym na Targach stoisku informacyjnym, własnych urządzeniach mobilnych oraz za pośrednictwem Internetu poza terenem targów.
ROZDANIE NAGRODY KLIO ZA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ HISTORYCZNĄ
Jak co roku targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród na najlepszą książkę historyczną. Członkami jury są profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski i Tomasz Łubieński. Wyniki Nagrody KLIO zostaną ogłoszone podczas otwarcia Targów Książki Historycznej, które odbędzie się 26 listopada (czwartek) o godz. 12.00, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum.
Szczegółowy program imprez targowych zostanie przedstawiony w dodatku targowym do „Gazety Wyborczej”, który ukaże się 26 listopada 2015 r. oraz pod adresem http://www.historiaikultura.pl/wp-content/uploads/2014/12/Imprezy-towarzysz%C4%85ce-2015.pdf
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku!
Spacer po sejmowych okolicach
W sobotę 28 listopada o godzinie 13:00 Skarby Warszawy zapraszają na spacer „SEJMowe okolice - spacer nie tylko dla nowych parlamentarzystów”. Zbiórka na Placu Trzech Krzyży, przed kościołem św. Aleksandra.
Niedawno wybraliśmy nowych posłów i senatorów. Warto sprawdzić, jak wygląda okolica ich przyszłego miejsca pracy - przejść się pomiędzy sejmowymi budynkami, zajrzeć na piękną skarpę wiślaną i urokliwe uliczki. Zobaczyć, jak zmieniało i zmienia się miejsce pracy parlamentarzystów. Miejsce, gdzie tworzą oni nowe prawo, ale również kłócą i spierają się między sobą. Jeden z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych zespołów gmachów w Rzeczypospolitej Polskiej. - informują organizatorzy. - Uczęstnicy dowiedzą się m.in.: jak to jest przejść się pomiędzy sejmowymi budynkami, co wspólnego z Sejmem miał Instytut Wychowania Panien, jacy architekci tworzyli polski parlament, gdzie jest hotel poselski, co kryje najnowszy, ukryty sejmowy pawilon, której kamienicy strzegą krasnale, dom którego architekta był wcześniej schronieniem masonów, gdzie we wrześniu 1939 roku krzyczano "Vive la France, jacy profesorowie mieszkali przy Profesorskiej, co oferowała Jutrzenka, zanim zaczęto tam jeździć na deskorolkach, gdzie ma swój ośrodek tajemnicze Opus Dei.
Cena spaceru: 10 zł/os. Dzieci do lat 10 - bezpłatnie!
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
Laboratorium_archiwalne 1.0 - warsztaty w Warszawie
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN zapraszają na warsztaty z cyklu Laboratorium_archiwalne 1.0. Zajęcia odbędą się w poniedziałek 30 listopada o godz. 17:30, w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Listopadowe spotkanie, zatytułowane Działacze „Solidarności” w pajęczynie bezpieki. Ewidencja operacyjna…, ukaże mechanizmy inwigilacji opozycji antykomunistycznej przez Służbę Bezpieczeństwa. Bohaterem spotkania będzie śp. senator Zbigniew Romaszewski i prowadzone w jego sprawie dokumenty operacyjne: karty rejestracyjne i teczki rozpracowania. Na warsztatach zostanie uwypuklony wątek tajnych współpracowników mieszkających na tej samej ulicy co senator Romaszewski, wykonujących ten sam zawód czy też pracujących w tym samy miejscu. - zapraszają organizatorzy.
W spotkaniu udział wezmą:
- Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV oraz wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
- Włodzimierz Lechnio, pracownik archiwum IPN, specjalista z dziedziny ewidencji operacyjnej Służby Bezpieczeństwa
- Spotkanie poprowadzi Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
Więcej informacji na stronie muzeum.
„Gest bez słów” - debata w Warszawie
W poniedziałek 30 listopada o godz. 18.00 Muzeum POLIN i i Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają w 45 lat po uklęknięciu Willy’ego Brandta na debatę „Gest bez słów”. Spotkanie odbędzie się w muzeum.
Gest uklęknięcia Willy Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego miał miejsce 7 grudnia 1970 r. na warszawskim Muranowie. W związku ze zbliżająca się rocznicą tego niezwykłego wydarzenia porozmawiamy o tym, co skłoniło Willy’ego Brandta do jego wykonania. W czyim imieniu i do kogo ten gest był skierowany? Jaki skutek przyniósł? - pytają zapraszająco organizatorzy. - Zdjęcie Willy’ego Brandta klęczącego pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie obiegło świat. W Niemczech gest ten stał się symbolem nowej polityki wschodniej, ale był on przede wszystkim wyznaniem winy za zbrodnie reżimu nazistowskiego – w tym zbrodnie na Żydach – i prośbą o wybaczenie. W Polsce w związku z panującą wówczas cenzurą wydarzenie to nie odbiło się echem w stopniu odpowiadającym jego randze. W tym roku – 45 lat od wydarzenia – porozmawiamy o tym geście, który powszechnie uważany jest za symboliczną prośbę o wybaczenie za niemieckie zbrodnie wobec Żydów w czasie II wojny światowej.
W dyskusji udział wezmą:
- Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej
- dr Gunter Hofmann, redaktor tygodnika Die Zeit
- Adam Krzemiński, redaktor tygodnika Polityka
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.
Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką” – Tom drugi!
O dawnych obrządkach pogrzebowych na Górnym Śląsku i Zagłębiu - wykład w Bytomiu
W środę 2 grudnia o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2 odbędzie się wykład „Obrządek pogrzebowy w pradziejach na Górnym Śląsku i Zagłębiu”.
_Od tysiącleci ludzie dbali o godny pochówek swoich zmarłych. Wierzono, że życie człowieka nie kończy się wraz ze śmiercią. Można powiedzieć, że od momentu pojawienia się zwyczaju grzebania zmarłych datują się dzieje człowieczeństwa, a każdy grób jest informacją o pochowanym w nim człowieku - informuja organizatorzy. - Odmienne w różnych czasach i kulturach formy grzebania zmarłych mogą być odczytywane jako świadectwa eschatologii (rozumienie pojęcia śmierci i życia pozagrobowego). W jaki sposób grzebali swoich zmarłych pradziejowi mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia? Tego dowiedzą się uczestnicy wykładu.
Wykład poprowadzi Dorota Podyma.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie muzeum.
„Walczące Miasto 1939-1945” na Salonie Książki Krakowskiej
W środę 2 grudnia o godz. 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do sali Fontany Pałac Krzysztofory na kolejny Salon Książki Krakowskiej. Tym razem na rozmowę dotyczącą katalogu towarzyszącemu wystawie „Walczące Miasto 1939-1945”.
Katalog do wystawy czasowej Walczące Miasto 1939-1945, prezentowanej w Fabryyce Emalia Oskara Schindlera, opowiada o strukturach konspiracyjnego państwa i tworzących je ludziach, którzy ryzykowali swe życie dla służby zniewolonemu społeczeństwu. Podejmowali walkę, nawet mimo braku podstawowych środków, bez broni w ręku. Podziemie było w przeważającej większości zorganizowane na wzór normalnie funkcjonującego organizmu państwowego. Zmagając się każdego dnia z realną groźbą śmierci, Polacy potrafili wspólnie zbudować strukturę ponad podziałami, by walczyć o niepodległość - informują organizatorzy
W rozmowie udział wezmą:
- prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (Politechnika Rzeszowska)
- dr hab. Andrzej Kunert (Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa)
- dr Janusz Marszalec (Muzeum II Wojny Światowej)
- Tomasz Stachów (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).
Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Skąd wziął się chasydyzm? - wykład w Warszawie
Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który charakteryzuje podkreślanie Boskiej obecności w świecie, włączenie popularnych idei i praktyk mistycznych oraz radosne uwielbianie Boga. W czwartek 3 grudnia, o godz. 18.00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Skąd się wziął Chasydyzm”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Dzieje Żydów: stare i nowe pytania”.
Chasydyzm powstał w XVIII wieku na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, wzbudzając początkowo silną opozycję wewnątrz tradycyjnego judaizmu. W ciągu XIX wieku zyskał jednak bardzo wielu zwolenników w całej Europie Środkowowschodniej, stając się jednym z najpopularniejszych nurtów judaizmu. Dzisiaj jego ośrodki znajdują się głównie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - informują organizatorzy - Prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bal Ilan odpowie na pytania o źródła i pierwsze etapy rozwoju chasydyzmu. Jaką rolę w kształtowaniu nowego ruchu odegrali Baal Szem Tow i jego uczniowie, a jaką ich przeciwnicy? W jaki sposób wykształcił się model przywództwa w ruchu i jego podstawowe instytucje?
Moshe Rosman jest wybitnym historykiem, specjalizującym się w historii Żydów polskich w okresie I Rzeczypospolitej. Jest autorem wielu prac na ten temat, m.in. Founder of Hasidism. A Quest for the Historical Ba‘al Shem Tov (Twórca chasydyzmu. W poszukiwaniu historycznego Baal Szem Towa) oraz przetłumaczonych na język polski Jak pisać żydowską historię? i Żydzi pańscy. Stosunki magnacko-żydowskie w Rzeczypospolitej XVIII wieku.
Wykład w j. angielskim tłumaczony na j. polski.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie muzeum oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.
„Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci” – wystawa w Katowicach
W czwartek 3 grudnia o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10 (III piętro) odbędzie się wernisaż wystawy „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci”. Wystawa jest prezentowana w Centrum Edukacyjnym od 24 listopada 2015 r. do 29 stycznia 2016 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–17.00.
Historie oraz wspomnienia osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej, a dziś żyją na terenie Polski, stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy byłych żołnierzy Wehrmachtu. Z przyjemnością informujemy, że wystawie „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci” będzie towarzyszyć panel dyskusyjny. W dyskusji wezmą udział: świadek historii Jerzy Dudek, Grzegorz Bębnik (IPN Katowice), współautorka wystawy Magdalena Lapshin, oraz Mirosław Węcki z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego - informują organizatorzy
Więcej informacji na stronie IPN.
„Skąd się wzięli Warszawiacy?” - konferencja w Warszawie
W dniach 3-4 grudnia Muzeum Warszawy organizuje międzynarodową konferencję naukową „Skąd się wzięli warszawiacy? Konsekwencje społeczne, ekonomiczne i kulturowe migracji”, która jest częścią projektu „odNowa”. Konferencja odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, ul. Targowa 50/52, Warszawa.
Czy rzeczywiście istnieje podział na „rodowitych Warszawiaków” i tzw. „słoiki”? Czy osoby, przyjeżdżające do Warszawy i osiedlające się tutaj, czują się gośćmi w mieście? Jak w tym układzie odnajdują się obcokrajowcy, którzy zdecydowali się zamieszkać w Warszawie? Czy też są postrzegani jak „słoiki”? Zaprezentujemy zarówno wyniki naszych nowych badań nad tożsamością, jak i badania historyczne nad imigrantami w Warszawie prowadzone także przez naszych pracowników - informują organizatorzy. - Wydarzenie jest podzielone na trzy części. W pierwszej z nich zaprezentowane zostaną referaty historyczne, o szerokim zasięgu chronologicznym – od średniowiecza po XX w. Prelegenci podejmą tematy związane zarówno z krajowymi, jak i zagranicznymi migracjami do Warszawy. W drugiej części przedstawione zostaną referaty partnera Muzeum w ramach projektu „odNowa” – Muzeum Domów Torfowych w Selfoss. Prelegenci omówią migracje na Islandii po 1944 r. Trzecią częścią wydarzenia będzie prezentacja Badania na temat tożsamości Warszawy oraz jej mieszkańców, przygotowanego we współpracy przez Muzeum Warszawy i Biuro Marketingu Miasta m. st. Warszawy, w ramach projektów „Nowi Warszawiacy” oraz „odNowa”. Specjaliści, zajmujący się badaniami społecznymi, będą dyskutować o tożsamości mieszkańców Warszawy – w tym dwóch warszawskich dzielnic Woli oraz Białołęki.
Poprzez udział badaczy z różnych dziedzin nauki, podczas tej dwudniowej konferencji:
- chcemy pokazać skalę zróżnicowanego kulturowo i geograficznie pochodzenia mieszkańców Warszawy – historycznie i współcześnie;
- prezentujemy wkład i zaangażowanie osób przyjezdnych w budowanie i określanie tożsamości miasta;
- polemizujemy ze stereotypem „słoika” posiłkując się wynikami badań historycznych i społecznych;
- dyskutujemy o tożsamości mieszkańców Warszawy. W tym dwóch warszawskich dzielnic uważanych za zamieszkałe przez przyjezdnych – a więc o Woli w perspektywie historycznej oraz o Białołęce we współczesnej.
Wydarzenie ma charakter otwarty, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.