Autor: Redakcja
Tagi: Przeglądy nowości, Książki, Warszawa, Wydarzenia
Opublikowany: 2023-05-24 05:00
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

10 książek, na które warto zwrócić uwagę na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2023!

Już w ten czwartek, 25 maja rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie i potrwają do 28 maja. Przybądźcie do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i na plac Defilad. Co wrzucić do zakupowego koszyka? O polecenie interesujących książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 10 interesujących publikacji!
REKLAMA

Mieczysław Jałowiecki, Na skraju Imperium i inne wspomnienia (Wydawnictwo Czytelnik, stoisko 6)

Mieczysław Jałowiecki, polski arystokrata i dyplomata w książce „Na skraju Imperium i inne wspomnienia” roztacza przed czytelnikiem barwną, po sarmacku subiektywną wizję świata, jego realiów i obyczajowości.

Opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. 

Jacek Pawłowicz, Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 / Rotamaster Witold Pilecki 1901-1948 (Wydawnictwo IPN, book track za namiotem 15)

Album o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w nowej odsłonie graficznej, jest ilustracyjną prezentacją dokonań Witolda Pileckiego.

Zawiera m.in. niepublikowane dotychczas zdjęcia z rodzinnej kolekcji rotmistrza. Publikacja prezentuje życie Witolda Pileckiego, począwszy od jego przodków, najmłodszych lat, aż po okrutny mord, dokonany 25 maja 1948 r.

Mariusz Urbanek, Marian Eile. Poczciwy cynik z «Przekroju» (Wydawnictwo Iskry, stoisko 8/A)

Opowieść o twórcy i wieloletnim redaktorze naczelnym „Przekroju”, jedynym w PRL bezpartyjnym naczelnym tygodnika wydawanego przez partyjny koncern RSW „Prasa”.

Marian Eile był niepraktykującym prawnikiem, artystą malarzem, miłośnikiem jazzu i motoryzacji, bezkompromisowym pedantem w pracy i abnegatem w codziennym życiu. W komunistycznej Polsce próbował zachować normalność, płacąc za to gorzką cenę kompromisu z narzuconą władzą.

Menachem Kaiser, Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu (Ośrodek KARTA, namiot H, nr 6)

Osobista, błyskotliwie opowiedziana historia o próbie odzyskania kamienicy w Sosnowcu, należącej przed wojną do rodziny autora.

Jego dziadek, polski Żyd, przeżył Zagładę i po wojnie emigrował do USA. Wiele lat po jego śmierci wnuk rusza w podróż do Polski, by zgłębić historię własnej rodziny i odzyskać jej majątek. Odkrywa, że jego krewny był więźniem nazistowskim i pracował przymusowo przy budowie kompleksu Riese w Górach Sowich – największego tajnego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy.

Robert Gellately, Wierni wyznawcy Hitlera. Jak zwykli ludzie stali się nazistami (Instytut Pileckiego, stoisko 17/H)

Co sprawiało, że zwykli Niemcy stawali się gorliwymi zwolennikami Hitlera?

Jak niewielka, ekstremistyczna partia NSDAP przekształciła się w masowy ruch polityczny? Dlaczego, mimo początkowych wyborczych porażek, zdołała zgromadzić ogromne społeczne poparcie? W jaki sposób miliony osób głęboko przyswoiły sobie poszczególne aspekty nazistowskiej ideologii? Czemu ogromna część Niemców zaakceptowała wywołanie krwawej wojny, masowy terror i niezliczone zbrodnie?

Marek Budzisz, Koniec rosyjskiej Ameryki (Wydawnictwo Zona Zerostoisko nr 4)

W okresie wojny krymskiej, w której Rosja poniosła kompromitującą klęskę w walce z potęgami europejskimi, Stany Zjednoczone postanowiły wykorzystać okazję i zaproponowały wykupienie Alaski.

Marek Budzisz stawia tezę – odmiennie niż w większości prac poświęconym tematyce historii Alaski - że decyzja o sprzedaży „zamorskich kolonii Rosji” nie wynikała z defensywnej postawy dyplomacji rosyjskiej, lecz była przemyślanym i agresywnym posunięciem Imperium Rosyjskiego na globalnej szachownicy geopolitycznej.

REKLAMA

Przemysław Waingertner, Międzymorze–wizja, iluzja, czy... racja stanu? Z dziejów polskiej myśli i praktyki politycznej (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, stoisko 119)

Książka łączącą wątki z zakresu historii Polski i powszechnej.

Zbudowana z 5 rozdziałów poświęconych: „prehistorii" Międzymorza (X-XIX w.), koncepcjom „międzymorskim" kreowanym w latach Drugiej Rzeczypospolitej, programom ładu Środkowoeuropejskiego wypracowanym przez emigrację powrześniową w okresie II wojny światowej oraz po niej przez polskie uchodźstwo polityczne na zachodzie i opozycję w PRL; wreszcie – próbom skonstruowania międzynarodowej struktury w regionie po przemianach 1989 r.  

Praca zbiorowa, Bartoszewski. Komiks dokumentalny (Dom Spotkań z Historią, stoisko 5/G)

Scenariusz: Monika Powalisz; konsultacja scenariusza: Marcin Barcz; autorki plansz komiksowych: Zofia Dzierżawska, Ka Mochi (Katarzyna Mochocka), Karochy (Karolina Chyżewska), Maria Słabek; projekt graficzny: Anna Piwowar/Siostry Piwowar Studio; redakcja: Małgorzata Purzyńska; koordynacja projektu i współpraca merytoryczna: Magdalena Stefańczyk; konsultacja historyczna: Dariusz Krajewski; korekta: Joanna Szulczewska, Magda Szymańska.

Nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny. Niektórzy wolą szylkretowe okulary i garnitury. Tak właśnie zwykł się nosić Władysław Bartoszewski, który, jak na prawdziwego bohatera przystało, doczekał się swojego komiksu. „Bartoszewski.

Ewa Koźmińska–Frejlak, Po Zagładzie. Praktyki asymilacyjne ocalałych jako strategie zadomawiania się w Polsce (1944/45–1950) (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa, stoisko 158)

Nominacja do Nagród Historycznych POLITYKI 2023 – prace naukowe. 

Książka opisuje, jak polscy Żydzi – ci, którzy ocaleli z Holokaustu i po wojnie zdecydowali się pozostać w kraju – radzili sobie z rzeczywistością po Zagładzie. Wykorzystując obszerny materiał źródłowy, w tym m.in. mało zbadane archiwa kościelne, autorka za pomocą narzędzi socjologicznych szczegółowo i z wielką wrażliwością analizuje takie praktyki asymilacyjne jak konwersje na katolicyzm czy zawieranie małżeństw polsko-żydowskich. 

Iwona Kienzler, Wszystkie żony Henryka VIII (Wydawnictwo Bellona, stoisko 1/B Księgarnie Świat Książki)

Polecamy Wam najnowszą książkę Iwony Kieznler „Wszystkie żony Henryka VIII”.

To wciągający portret sześciu kobiet, które miały odwagę i determinację stać się żonami króla Anglii. Opowieść o Katarzynie Aragońskiej, Annie Boleyn, Jane Seymour, Annie Kliwijskiej, Katarzynie Howard i Katarzynie Parr jest pełna napięcia, romantyzmu i politycznych intryg.

Autorka nie tylko odkrywa tajemnice życia na dworze Tudorów, ale także rzuca światło na skomplikowane relacje między Henrykiem VIII a każdą z jego żon.

Zobacz też:  

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy