10 książek, na które warto zwrócić uwagę na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2023!

opublikowano: 2023-05-24 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Już w ten czwartek, 25 maja rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie i potrwają do 28 maja. Przybądźcie do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i na plac Defilad. Co wrzucić do zakupowego koszyka? O polecenie interesujących książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 10 interesujących publikacji!
REKLAMA

Mieczysław Jałowiecki, Na skraju Imperium i inne wspomnienia (Wydawnictwo Czytelnik, stoisko 6)

Mieczysław Jałowiecki, polski arystokrata i dyplomata w książce „Na skraju Imperium i inne wspomnienia” roztacza przed czytelnikiem barwną, po sarmacku subiektywną wizję świata, jego realiów i obyczajowości.

Opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. 

Jacek Pawłowicz, Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 / Rotamaster Witold Pilecki 1901-1948 (Wydawnictwo IPN, book track za namiotem 15)

Album o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w nowej odsłonie graficznej, jest ilustracyjną prezentacją dokonań Witolda Pileckiego.

Zawiera m.in. niepublikowane dotychczas zdjęcia z rodzinnej kolekcji rotmistrza. Publikacja prezentuje życie Witolda Pileckiego, począwszy od jego przodków, najmłodszych lat, aż po okrutny mord, dokonany 25 maja 1948 r.

Mariusz Urbanek, Marian Eile. Poczciwy cynik z «Przekroju» (Wydawnictwo Iskry, stoisko 8/A)

Opowieść o twórcy i wieloletnim redaktorze naczelnym „Przekroju”, jedynym w PRL bezpartyjnym naczelnym tygodnika wydawanego przez partyjny koncern RSW „Prasa”.

Marian Eile był niepraktykującym prawnikiem, artystą malarzem, miłośnikiem jazzu i motoryzacji, bezkompromisowym pedantem w pracy i abnegatem w codziennym życiu. W komunistycznej Polsce próbował zachować normalność, płacąc za to gorzką cenę kompromisu z narzuconą władzą.

Menachem Kaiser, Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu (Ośrodek KARTA, namiot H, nr 6)

Osobista, błyskotliwie opowiedziana historia o próbie odzyskania kamienicy w Sosnowcu, należącej przed wojną do rodziny autora.

Jego dziadek, polski Żyd, przeżył Zagładę i po wojnie emigrował do USA. Wiele lat po jego śmierci wnuk rusza w podróż do Polski, by zgłębić historię własnej rodziny i odzyskać jej majątek. Odkrywa, że jego krewny był więźniem nazistowskim i pracował przymusowo przy budowie kompleksu Riese w Górach Sowich – największego tajnego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy.

Robert Gellately, Wierni wyznawcy Hitlera. Jak zwykli ludzie stali się nazistami (Instytut Pileckiego, stoisko 17/H)

Co sprawiało, że zwykli Niemcy stawali się gorliwymi zwolennikami Hitlera?

Jak niewielka, ekstremistyczna partia NSDAP przekształciła się w masowy ruch polityczny? Dlaczego, mimo początkowych wyborczych porażek, zdołała zgromadzić ogromne społeczne poparcie? W jaki sposób miliony osób głęboko przyswoiły sobie poszczególne aspekty nazistowskiej ideologii? Czemu ogromna część Niemców zaakceptowała wywołanie krwawej wojny, masowy terror i niezliczone zbrodnie?

Marek Budzisz, Koniec rosyjskiej Ameryki (Wydawnictwo Zona Zerostoisko nr 4)

W okresie wojny krymskiej, w której Rosja poniosła kompromitującą klęskę w walce z potęgami europejskimi, Stany Zjednoczone postanowiły wykorzystać okazję i zaproponowały wykupienie Alaski.

Marek Budzisz stawia tezę – odmiennie niż w większości prac poświęconym tematyce historii Alaski - że decyzja o sprzedaży „zamorskich kolonii Rosji” nie wynikała z defensywnej postawy dyplomacji rosyjskiej, lecz była przemyślanym i agresywnym posunięciem Imperium Rosyjskiego na globalnej szachownicy geopolitycznej.

REKLAMA

Przemysław Waingertner, Międzymorze–wizja, iluzja, czy... racja stanu? Z dziejów polskiej myśli i praktyki politycznej (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, stoisko 119)

Książka łączącą wątki z zakresu historii Polski i powszechnej.

Zbudowana z 5 rozdziałów poświęconych: „prehistorii" Międzymorza (X-XIX w.), koncepcjom „międzymorskim" kreowanym w latach Drugiej Rzeczypospolitej, programom ładu Środkowoeuropejskiego wypracowanym przez emigrację powrześniową w okresie II wojny światowej oraz po niej przez polskie uchodźstwo polityczne na zachodzie i opozycję w PRL; wreszcie – próbom skonstruowania międzynarodowej struktury w regionie po przemianach 1989 r.  

Praca zbiorowa, Bartoszewski. Komiks dokumentalny (Dom Spotkań z Historią, stoisko 5/G)

Scenariusz: Monika Powalisz; konsultacja scenariusza: Marcin Barcz; autorki plansz komiksowych: Zofia Dzierżawska, Ka Mochi (Katarzyna Mochocka), Karochy (Karolina Chyżewska), Maria Słabek; projekt graficzny: Anna Piwowar/Siostry Piwowar Studio; redakcja: Małgorzata Purzyńska; koordynacja projektu i współpraca merytoryczna: Magdalena Stefańczyk; konsultacja historyczna: Dariusz Krajewski; korekta: Joanna Szulczewska, Magda Szymańska.

Nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny. Niektórzy wolą szylkretowe okulary i garnitury. Tak właśnie zwykł się nosić Władysław Bartoszewski, który, jak na prawdziwego bohatera przystało, doczekał się swojego komiksu. „Bartoszewski.

Ewa Koźmińska–Frejlak, Po Zagładzie. Praktyki asymilacyjne ocalałych jako strategie zadomawiania się w Polsce (1944/45–1950) (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa, stoisko 158)

Nominacja do Nagród Historycznych POLITYKI 2023 – prace naukowe. 

Książka opisuje, jak polscy Żydzi – ci, którzy ocaleli z Holokaustu i po wojnie zdecydowali się pozostać w kraju – radzili sobie z rzeczywistością po Zagładzie. Wykorzystując obszerny materiał źródłowy, w tym m.in. mało zbadane archiwa kościelne, autorka za pomocą narzędzi socjologicznych szczegółowo i z wielką wrażliwością analizuje takie praktyki asymilacyjne jak konwersje na katolicyzm czy zawieranie małżeństw polsko-żydowskich. 

Iwona Kienzler, Wszystkie żony Henryka VIII (Wydawnictwo Bellona, stoisko 1/B Księgarnie Świat Książki)

Polecamy Wam najnowszą książkę Iwony Kieznler „Wszystkie żony Henryka VIII”.

To wciągający portret sześciu kobiet, które miały odwagę i determinację stać się żonami króla Anglii. Opowieść o Katarzynie Aragońskiej, Annie Boleyn, Jane Seymour, Annie Kliwijskiej, Katarzynie Howard i Katarzynie Parr jest pełna napięcia, romantyzmu i politycznych intryg.

Autorka nie tylko odkrywa tajemnice życia na dworze Tudorów, ale także rzuca światło na skomplikowane relacje między Henrykiem VIII a każdą z jego żon.

Zobacz też:  

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone