10 książek, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki Historycznej w Warszawie 2024!
Między 28 listopada a 1 grudnia musicie odwiedzić stoiska podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie! Nasi zaprzyjaźnieni Wydawcy podpowiedzieli nam, co warto wrzucić do zakupowego koszyka. Wszyscy niezdecydowani miłośnicy książek znajdą sugestie na naszej liście poniżej:
Peter Heather – „Chrześcijaństwo. Triumf religii” (Dom Wydawniczzy REBIS, stoisko nr 84)
Zaskakująco świeże spojrzenie na tysiąc lat chrześcijaństwa
Sukces chrześcijaństwa polegał nie tyle na zdefiniowaniu zasad wiary, ile na przeistoczeniu jej w instytucję sprawującą religijną władzę niemal nad wszystkimi narodami średniowiecznej Europy. Oto tajemnica jego niezwykłego powodzenia.
Marek A. Koprowski – „Krwawy dar Stalina Powrót Pomorza Zachodniego do Polski” (Wydawnictwo Replika, stoisko nr 15)
POMORZE ZACHODNIE – region położony między Odrą, Wisłą i Bałtykiem – od wieków stanowił teren sporów i walk pomiędzy Niemcami a Polakami. Szczególnie w XX wieku stał się areną krwawych zmagań o dominację oraz dostęp do morza. Książka, napisana przystępnym językiem i oparta na solidnej bibliografii, w tym licznych wspomnieniach i dokumentach, przywraca pamięć o burzliwych, naznaczonych dramatami i okupionych wieloma ofiarami dziejach tego ważnego regionu Rzeczpospolitej.
Salustiusz – „Sprzysiężenie Katyliny. Wojna z Jugurtą” (Wydawnictwo „Czytelnik”, stoisko nr 86)
Salustiusz opisuje dwa ważne wydarzenia z dziejów starożytnego Rzymu. Pierwsze – spisek arystokracji pod przywództwem Lucjusza Sergiusza Katyliny w celu przejęcia władzy w państwie oraz kontrakcja podjęta w 63 r. p.n.e. przez rzymski senat i wojsko wierne republice. Drugie – wojna Rzymu z Numidią, północnoafrykańskim państwem rządzonym przez króla Jugurtę. Salustiusz, wzorując się na Tukidydesie ("Wojna peloponeska"!), uzupełnia opis wydarzeń o swoje spostrzeżenia i refleksje.
red. Maria Ferenc – „Encyklopedia getta warszawskiego. Wybrane hasła”(Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, stoisko nr 48)
Kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie, jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne i organizacje podziemne), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie.
Bartosz Bajków, Diana Maksimiuk – „Florian Czarnyszewicz. Los człowieka, t. 1: Znad Berezyny nad La Platę (1900–1955)” (Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, stoiska nr 68-69)
Biografia pisarza Floriana Czarnyszewicza, który w 1924 r. wraz z rodziną wyemigrował do Argentyny. Pierwszy tom ukazuje jego życie i twórczość od narodzin przez emigrację do przejścia na emeryturę i przeprowadzki do prowincji Cordoba (Villa Carlos Paz) w 1955 r.
Praca zbiorowa – „Wrzesień 1939 w infografikach” (Wydawnictwo LIRA, stoisko nr 9)
„Wrzesień 1939 w infografikach" to pierwsze tego typu, unikatowe wizualne kompendium wiedzy o jednym z najbardziej dramatycznych momentów historii. Łączy merytoryczną wnikliwość z przystępnym przedstawieniem przebiegu wojny obronnej 1939 roku, zgodnie z maksymą, że jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów. To źródło wiedzy zarówno dla młodych czytelników, jak i ich nauczycieli, pasjonatów historii oraz militariów, a także wszystkich, którzy chcą bliżej poznać heroiczną walkę polskich żołnierzy.
Julia Libera, Agata Szydłowska – „Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko” (Dom Spotkań z Historią, stoisko nr 58)
Publikacja autorstwa Julii Libery i Agaty Szydłowskiej zaprojektowana przez Kubę Marię Mazurkiewicza, wyróżniona 2 Nagrodami DOBRY WZÓR 2024 (w kat. komunikacja wizualna i Nagrodą IWP im. W. Telakowskiej). Pierwsza książka o fenomenie magazynu lajfstajlowego z Peerelu „Ty i Ja”. Album zawiera wybrane materiały z miesięcznika, podzielone tematycznie i opatrzone komentarzami. To nie tylko źródło wiedzy o aspiracjach lat 60. i 70., lecz także wizualna uczta.
Krzysztof Kornacki, Arkadiusz Bilecki – „Solidarność na ekranie. Wizerunki fabularne” (Instytut Dziedzictwa Solidarności, stoisko nr 23)
Pierwsza w polskiej i światowej literaturze historycznej monografia, która we wnikliwy a zarazem kompleksowy sposób opisuje najważniejsze ekranowe prezentacje ruchu społecznego Solidarności, począwszy od klasycznego już „Człowieka z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy (1981), poprzez zróżnicowane stylistycznie i tematycznie kino polskie i zagraniczne lat 80. i 90. XX w., aż po najnowsze produkcje filmowe, które w sposób bezpośredni lub pośredni odnoszą się do historii Solidarności.
Ireneusz Jasiuk, Damian Jasiuk – „Wołyń - historia, ludzie, zabytki” (Kresowe Drogi, stoisko nr 49)
Książka „Wołyń - historia, ludzie, zabytki" to przede wszystkim przewodnik po województwie wołyńskim w granicach II Rzeczypospolitej. Podzielona jest na dwie części: ogólną i szczegółową. Część ogólna zawiera opis historyczny Wołynia, podział geograficzny, przedstawia ludność z wyszczególnieniem sławnych rodów i znanych Polaków z Wołynia, poza tym aspekty gospodarcze, kulturalne, religijne i wojskowe. Część szczegółowa to przewodnik dla turysty zwiedzającego woj. wołyńskie w latach 30 XX w.
Grzegorz Bobrek – „Wojna oczami wroga. Sojusznicy Hitlera” (Wydawnictwo Literackie, stoisko nr 2)
Spektakularne zdobycze terytorialne Niemiec i Japonii mogły sugerować, że sojusz państw Osi był najpotężniejszym paktem wojskowym w dziejach świata. W rzeczywistości układ trzeszczał w szwach, a sojusznicy karmili się półprawdami, mitami i megalomanią. Którą sojuszniczą armię Niemcy uważali za najgorszą, a którą podziwiali? II wojnę światową opisuje się przede wszystkim z perspektywy aliantów. Grzegorz Bobrek zaprasza do spojrzenia na konflikt 1939–1945 oczami wroga.