10 książek, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki i Mediów VIVELO 2023!

opublikowano: 2023-05-17 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Między 18 a 21 maja nie może zabraknąć Was na Stadionie Narodowym w Warszawie. Znajdziecie tam wiele ciekawych książek historycznych. Czego warto szukać na stoiskach? O rekomendacje wartościowych książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 10 ciekawych publikacji, które możecie znaleźć na Targach Książki i Mediów VIVELO 2023!
REKLAMA

Co warto przeczytać podczas urlopu i nie tylko? O jakie pozycje wydawnicze uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Poniżej znajdziecie 10 ciekawych książek, które będzie można kupić na Targach Książki i Mediów VIVELO 2023.

Zobacz też:

Andrzej Piasecki Kryzysy Polski współczesnej. 1990-2022” (WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN, stoisko 50/D18

Publikacja z zakresu najnowszej historii Polski widzianej przez soczewkę najważniejszych kryzysów państwowych w okresie 1990-2022.

Autor kompleksowo omawia każdy kryzys: jego szerszy kontekst i przyczyny, szczegółowy przebieg, podjęte przeciwdziałania, oraz jego finał i konsekwencje – na ile są znane. 

Książka jest jedyna przekrojową pracą z zakresu kryzysów państwowych na runku. Publikacja zainteresuje czytelników historii najnowszej oraz osoby i instytucje związane z zarządzaniem kryzysowym. 

Ryszard Jamka, „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” (Wydawnictwo Marginesy, stoisko 104/D8)

Kim był Jakub Szela? Zdegenerowanym mordercą szlachty, oswobodzicielem chłopów, a może bojownikiem walki klasowej? Sprawdź, jakie legendy stworzono na jego temat! Ta książka to historia prawie dwustuletnich zmagań o zawłaszczoną przez inteligencję i ziemiaństwo przeszłość Polski. Nie było w niej nigdy miejsca dla chłopów i ich najsłynniejszego przywódcy. Ta książka pokazuje dlaczego.

Grzegorz Bębnik, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki „Wojciech Korfanty 1873–1939” (Wydawnictwo IPN, stoisko 25/D11)

Wojciech Korfanty to najważniejszy przedstawiciel polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. Przeciwstawiał się germanizacyjnej polityce władz niemieckich wobec ludności polskiej.

Stworzył gazety „Polak” i „Górnoślązak”. W listopadzie 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, kierował jej wydziałem wojskowym w czasie powstania wielkopolskiego. Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany, m.in. uwięzienie w Brześciu.

Mirek Osip-Pokrywka, „Lwów i ziemia lwowska” (Jedność Wydawnictwo, stoisko 72/D1)

Najpiękniejsze, historyczne zakątki Lwowa zamknięte w dwutomowym albumie autorstwa Mirka Osip-Pokrywki.

Album jest próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach (tom 2). Album ma charakter autorskiego fotoreportażu, opatrzonego krótkimi komentarzami z historyczną podbudową. Poszczególne części albumu otwierają mapy, na których zaznaczono omawiane obiekty, a także współczesne i przedwojenne nazwy ulic.

Alexander Mikaberidze, „Wojny napoleońskie. Historia globalna”, wydana w dwóch tomach (Dom Wydawniczy REBIS, stoisko 30/D13)

Oprócz ukazania globalnego zasięgu wojen napoleońskich autor przedstawia szeroki społeczny i ekonomiczny kontekst wydarzeń, wpływ innowacji technologicznych, analizę wewnętrznej polityki poszczególnych uczestników tej rozgrywki oraz splot ich interesów handlowych, działań dyplomatycznych, sojuszy i imperialnych ambicji.

Wojny napoleońskie. Historia globalna to oparta na wieloletnich badaniach praca naukowa będąca monumentalnym wkładem w nasze rozumienie tego kluczowego okresu dziejów świata.

Anna Brzezińska, „Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy nowożytność” (Wydawnictwo Literackie, stoisko 102 D8)

REKLAMA
Anna Brzezińska opowiada o polityce Walezjuszy, Yorków, Borgiów, Sforzów i d'Estów na trzech dworach: burgundzkim, rzymskim i w Ferrarze. Liczba bohaterów pierwszego i drugiego planu może przyprawić o zawrót głowy, ale historia jest świetnie podana. Pokazuje wpływ dworów rycerskich na ówczesną wielką politykę oraz na rozwój późnośredniowiecznej i renesansowej gospodarki i sztuki. Zgodnie z zapowiedzią autorka skupia się na udziale kobiet w tym teatrze dziejów (...).
- Anna Krzemińska, POLITYKA

Dan Jones, „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych” (Znak Horyzont, stoisko 15/C4)

Kiedy szukamy synonimu dla ignorancji i barbarzyństwa, słowo „średniowiecze” nasuwa się samo.

Średniowiecze to czasy kształtowania się wielkich religii, idei i całych państw. Okres odkryć, przemian społecznych i technologicznych.

Dan Jones zabiera nas w epicką podróż od stepów Mongolii po urwiste brzegi Portugalii i od ośnieżonych lasów Skandynawii po rozżarzone piaski Egiptu. A w tym wszystkim autor szuka odpowiedzi na fascynujące pytanie: jak średniowiecze wpłynęło na kształt współczesnego świata?

Dowiedz się więcej o Targach Vivelo:

Targi Książki i Mediów 2023 VIVELO w Warszawie [data, program, atrakcje] – LINK

Yarek Aranowicz, „Czas pogardy” (Wydawnictwo Novae Res, Grupa Zaczytani), stoisko 22/D11)

„Czas pogardy" to przejmująca opowieść o wojennych wydarzeniach, przedstawiona z dziecięcej perspektywy, w której nie brakuje dojrzałej wytrwałości i niebywałej siły – koniecznych, aby przetrwać w tej brutalnej rzeczywistości.

Główny bohater — Tomaszek Aranowicz — właśnie skończył sześć lat. Wojenna zawierucha odbiera mu spokojne dzieciństwo, członków rodziny i nadzieję na lepsze jutro. Jedyne oparcie znajduje w grupie podobnych do niego, osieroconych dzieciaków, które starają się przetrwać na wileńskich ulicach...

Jarosław Molenda, „Elżbieta Batory. Krwawa hrabina czy ofiara spisku Habsburgów” (Grupa Wydawnicza Filia, stoisko 101/D7)

Seryjna morderczyni. Sadystka. Szalona kobieta. Wampirzyca. Wilkołak.

Wszystkie te epitety i określenia przypisywane są Elżbiecie Batory. Słynęła nie tylko z wyrafinowanego okrucieństwa, lecz także z nieprzeciętnej inteligencji i urody. Przeszła do historii jako jedna z najokrutniejszych kobiet Europy. Do dzisiaj krążą opowieści o księżnej owładniętej obsesją wiecznej młodości, która kąpała się we krwi młodych dziewic. Czy rzeczywiście jest odpowiedzialna za ponad sześćset zabójstw?

Maryla, „Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim” (Prószyński Media sp. z o.o., stoisko 11/C3)

Dziennik został odnaleziony na Majdanku, nie jest jasne, czy jego autorka  trafiła tam z getta, czy też ktoś inny ocalił tekst.

„Dziennik Maryli” jest wyjątkowym  świadectwem, zawarte w nim relacje uderzają autentyzmem, opisują zachowania tak Niemców, jak i Polaków wobec Żydów. 

Tekst ze wszech miar unikalny. Pisany w getcie, z narażeniem życia przemycony na teren obozu. Ukryty i cudem odnaleziony – podkreśla prof. Dariusz Libionka.

Targi Vivelo to nie jedyna impreza dla miłośników książki, organizowana w Warszawie w maju. Dowiedz się więcej:

Targi Książki Warszawa 2023 [data, program, atrakcje] – LINK

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone