10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (1 X 20)

opublikowano: 2020-10-01 14:18
wolna licencja
poleć artykuł:
Czym była zimna wojna?; Jak to się robi? Kariera w Kościele w XVII wieku; Wśród indiańskich rezerwatów. Fotografie Terry'ego Eilera; Młodzi, gniewni, niepokorni: od czarnych juwenaliów po Studenckie Komitety Solidarności – to tylko niektóre z poruszanych przez nas w Histmagu ostatnio tematów. Zapoznaj się z zestawieniem naszych najbardziej interesujących materiałów!
REKLAMA


Promocja e-booków historycznych na 19. urodziny Histmaga!

Dziś świętujemy 19. rocznicę założenia naszego portalu, dlatego uruchomiliśmy specjalną promocję naszych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, wystarczy po dokonaniu zamówienia w sklepie Histmaga wpisać kod: 19LATHISTMAGA a następnie opłacić zamówienie z obniżoną o 30 procent ceną. Co ważne, zniżka kumuluje się z naszymi ofertami specjalnymi. Zestaw 10 dowolnych e-książek Histmaga kupicie dzięki temu za 35 zł, zaś wszystkie nasze tytuły wraz z prenumeratą - za jedyne 70 zł. Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu!

Czym była zimna wojna?

Niemal nazajutrz po zakończeniu II wojny światowej niedawni sojusznicy stanęli po przeciwnych stronach barykady. Wieszczono wówczas rychły wybuch kolejnego globalnego konfliktu. Zamiast niego nastała zimna wojna ‒ „pokój, który nie jest pokojem”.

Jak to się robi? Kariera w Kościele w XVII wieku

Maciej i Stanisław Łubieńscy piastowali najważniejsze urzędy kościelne w siedemnastowiecznej Polsce. Byli też niewątpliwie postaciami zasłużonymi dla życia politycznego i religijnego kraju. W jaki sposób robiło się karierę w Kościele?

Wśród indiańskich rezerwatów. Fotografie Terry'ego Eilera [Galeria]

Na początku lat 70. fotograf Terry Eiler, pracujący dla amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, wykonał szereg zdjęć dokumentujących życie Indian w rezerwatach Arizony i Nowego Meksyku. Oto niektóre z jego świetnych prac – tak 50 lat temu żyli w Stanach Zjednoczonych Indianie Nawaho, Hopi czy Havasupai.

Młodzi, gniewni, niepokorni: od czarnych juwenaliów po Studenckie Komitety Solidarności

Brutalność władz komunistycznych powodowała coraz większy opór społeczeństwa. Nastroje te nie ominęły także środowisk uniwersyteckich. Mimo iż część studentów nielegalną działalność przypłaciło życiem, udało się wykształcić formalne struktury oporu w postaci Studenckich Komitetów Solidarności.

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W grudniu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Wybierzemy najlepsze książki historyczne 2020 roku. W tym roku - ze względu na stan epidemii - wyjątkowo nie odbędą się edycje półroczne plebiscytu.

Wyrusz na wycieczkę z „Rudzką mAPPką”!

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej stworzyło „Rudzką mAPPkę”, bezpłatną aplikację webową z interaktywną mapą miasta, dzięki której będzie można zwiedzać miasto z wirtualnym przewodnikiem. Zostanie udostępniona zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na stronie www. Projekt opiewający na 75 tysięcy złotych udało się zrealizować dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”. Premierę zaplanowano na początek października. O mAPPce rozmawiamy z Andrzejem Godojem, historykiem i kierownikiem działu naukowo-oświatowego rudzkiego muzeum.

Morderstwo niesławnego Galeazza Sforzy

Galeazzo Sforza był nie tylko jednym z najbogatszych ludzi swej epoki, ale też jednym z najbardziej okrutnych. 26 grudnia 1476 roku kilku jego dworzan uknuło spisek, którego celem było zamordowanie tyrana.

290 tys. Czytelników i ponad 900 tys. odsłon Histmag.org we wrześniu! Dziękujemy!

We wrześniu odnotowaliśmy 290 134 użytkowników i 908 394 odsłon! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach! Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: 19. urodziny Histmaga!

1 października 2020 mija 19 lat od założenia Histmaga! Z tej okazji zapraszamy Was do wzięcia udziału w naszym urodzinowym konkursie. Możecie wygrać 6 zestawów naszych długopisów z limitowanej edycji!

Konkurs: Tajemnica Montefeltra. Medyceusze

Książka „Tajemnica Montefeltra. Intrygi dworskie od spisku Pazzich do powstania Kaplicy Sykstyńskiej” opowiada o zamachu na życie Wawrzyńca i Juliana Medyceuszy, władców Florencji. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Pokoloruj Kazimierza Wielkiego! Darmowa książka „Dawna Polska. Władcy Polski. Edukacja przez sztukę”

W sieci pojawiła się właśnie nowa darmowa publikacja dla dzieci. „Dawna Polska. Władcy Polski. Edukacja przez sztukę” to kolorowanka, dzięki której najmłodsi poznają najważniejsze fakty z życia polskich władców, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Debata Kennedy vs. Nixon – wydarzenie, które zmieniało oblicze amerykańskiej polityki

Od wielu lat media elektroniczne w amerykańskiej polityce odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu decyzji podejmowanych przez wyborców i polityków. 26 września 1960 roku w Chicago odbyła się pierwsza telewizyjna debata prezydencka. Wydarzenie to na dobre zrewolucjonizowało kwestię wykorzystywania mediów przez polityków ubiegających się o najwyższe stanowiska państwowe w USA. Jak przebiegała debata Kennedy vs. Nixon?

Sonda Histmag.org - Czy wprowadzenie całkowicie zdalnego trybu nauczania na studiach historycznych w dobie pandemii to dobry pomysł?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy wprowadzenie całkowicie zdalnego trybu nauczania na studiach historycznych w dobie pandemii to dobry pomysł? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy Waszym zdaniem przewrót majowy przyniósł korzystne zmiany dla II RP?

Leszek Pośpiełowski: największy żartowniś teatru i filmu II Rzeczypospolitej

Przedwojenny aktor Leszek Pośpiełowski, znany m.in. z filmu Wrzos, był bohaterem wielu anegdot i zabawnych opowieści. Lubiany przez publiczność artysta zmarł w młodym wieku, a jego samobójcza śmierć do dziś owiana jest tajemnicą.

Życie codzienne i wojna z perspektywy Sowieta. Fotografie Siergieja Strunnikowa [Galeria]

Niektóre z tych fotografii to przykład sowieckiej propagandy czasu II wojny światowej, innej to reporterskie ujęcia z życia codziennego w ZSRR. Wszystkie te zdjęcia są jednak na swój sposób ciekawe – oto dzieła Siergieja Strunnikowa! UWAGA: niektóre zdjęcia mogą zostać uznane przez część odbiorców za drastyczne.

Przerwano prace nad filmem „Raport Pileckiego”. Powodem zmiana reżysera

W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Instytut Sztuki Filmowej zapowiadali, że w 2021 roku, a więc 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego do kin trafią aż dwa filmy opowiadające dzieje rotmistrza. Okazuje się, że z realizacją planów może być kłopot. Właśnie wstrzymano prace na planie „Raportu Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza.

Ciężar pamięci. Zbrodnia w Aleksandrowie Kujawskim

U schyłku II wojny światowej w niewielkim Aleksandrowie Kujawskim doszło do samosądu na niemieckiej ludności. Lata morderstw i okrucieństw ze strony hitlerowskiego okupanta doprowadziły do wybuchu nienawiści. Jednak czy zbrodnię można usprawiedliwiać zbrodnią?

Marek Teler na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiadał o królewiczach na przestrzeni wieków

Tematem rozmowy byli królewicze. Nie bez kozery, bowiem dziś obchodzony jest dzień chłopaka. Kto był ważniejszy: królewicze czy książęta? Jacy królewiczowie byli najsłynniejsi? O tym wszystkim rozmawiała redaktor Marta Powałowska, prowadząca audycję „Dawno, dawno temu”, z Markiem Telerem, współpracownikiem portalu Histmag.org oraz autorem książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”.

„Orlęta” - nowy film o agresji ZSRR na Polskę

Padł pierwszy klaps na planie nowego filmu opowiadającego o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. „Orlęta”, bo taką nazwę nosi najnowsza produkcja, ukazuje II wojnę światową z punktu widzenia dwunastoletniego chłopca.

Moda, wojna i portrety – fotografie Toni Frissell [Galeria]

Antoinette Frissell Bacon, lepiej znana po prostu jako Toni Frissell, zasłynęła dziesiątkami przepięknych, artystycznych zdjęć. Zdumiewa różnorodność tematyczna jej prac – dokumentowała trudny czas wojny, portretowała gwiazdy kina, a w końcu uwieczniała zmysłowe modelki lat 40. i 50. Oto zbiór niektórych z jej pięknych prac!

II wojna światowa na Wołyniu oczami dziewczynki

Lata II wojny światowej na Wołyniu oczami dziecka. W obawie przed Niemcami opiekunowie małej Pepe decydują się ochrzcić dziewczynkę. Tymczasem pojawia się nowe zagrożenie ze strony ukraińskich nacjonalistów…

„Ofensywa polska przeciwko bolszewikom robi postępy”, 25 września - 1 października [Wiktoria 1920]

25 września polskie oddziały gen. Władysława Junga odzyskują Wołkowysk, a Sowieci zaczynają się wycofywać ze wschodniego brzegu Niemna. Miejscami odwrót przybiera charakter ucieczki.

Nowy pomnik Władysława Andersa na 50. rocznicę śmierci. Ruszyła internetowa zbiórka na pokrycie kosztów inwestycji

Władysław Anders zmarł 12 maja 1970 w Londynie, zatem w tym roku przypada 50. rocznica jego śmierci. Z tej okazji postanowiono zorganizować publiczną zbiórkę, dzięki której możliwe będzie sfinansowanie wykonania popiersia generała i ustawienie go w Narodowym Muzeum Armii w Londynie (National Army Museum).

Poczet władców polskich według Walerego Eljasza-Radzikowskiego [Galeria]

Najbardziej znane rysunki polskich władców wyszły spod ręki Jana Matejki, jednakże nie był to jedyny artysta, który podjął się sportretowania królów i książąt. Walery Eljasz-Radzikowski, rodowity krakowianin, malarz i fotogaf, w 1893 roku stworzył własny cykl rysunków tego typu. Jak XIX-wieczny artysta przedstawił poczet monarchów polskich? Oto niektóre z jego prac!

„Piękna epoka” na okładkach „Le Petit Journal” [Galeria]

„Belle époque”, czyli po polsku „Piękna epoka”, to zwyczajowa nazwa okresu od zakończenia wojny francusko-pruskiej do wybuchu I wojny światowej. Czym żyła Francja – i reszta świata – w owym okresie? Jakie konflikty, wydarzenia skandale były na ustach mieszkańców Paryża? Niech opowiedzą nam o tym pięknie wykonane okładki „Le Petit Journal” – dziennika-świadectwa pewnej ery...

Akcja pod Bezdanami

W roku 1908 kilku zamaskowanych mężczyzn obrabowało pociąg pocztowy pełen rubli. W sumie nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że rabusiami byli ci, którzy kilkanaście lat później rządzili Polską. Jak przebiegała akcja pod Bezdanami?

Pierwsza wojna o Libię

29 września 1911 r. Włochy wypowiedziały wojnę Turcji. Przyczyną konfliktu była Libia – piaszczysty kraj, którym żywo interesowało się niedawno zjednoczone królestwo, marzące o kolonialnej potędze. Trwające rok starcie zmusiły Osmanów do rezygnacji z kolejnego kawałka dawnego imperium. Jak przebiegała pierwsza wojna o Libię?

Reuniony, czyli jak zdobyć Strasburg bez jednego wystrzału?

Długotrwałe panowanie Ludwika XIV we Francji charakteryzowały liczne wojny z sąsiednimi państwami. Reuniony miały stanowić nowy – w swym założeniu bezkrwawy i szybki – sposób na zwiększenie francuskiej potęgi. 30 września 1681 r. wojska Ludwika zajęły bez walki niemiecki wówczas Strasburg.

W warszawskim Muzeum Narodowym ruszyła wystawa ,,Polska. Siła obrazu”

18 września w Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurowano wystawę ,,Polska. Siła obrazu”, która gromadzi obrazy największych polskich twórców XIX wieku. Odwiedzający będą mogli podziwiać dzieła Fałata, Matejki, Kossaków i wielu innych.

Średniowieczne bełty do kuszy i... wanna - odkrycia polskich archeologów w największym jeziorze Bornholmu

Cztery średniowieczne bełty do kuszy, wraz z fragmentami drewnianych promieni, odkryli warszawscy archeolodzy w czasie badań jeziora Hammersø – największego naturalnego zbiornika na Bornholmie. W jego centralnej części spoczywała też zatopiona... wanna – poinformowali PAP naukowcy.

5 najciekawszych propozycji IPN w październiku

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Ostatnia bije godzina… Armia Ochotnicza gen. Józefa Hallera 1920 r.”, „Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970”, czy „Zamiast Twojego uśmiechu, Polsko, mamy łzy i uśmiech niedoli”. Pamiętnik z Syberii, Iranu i Libanu”.

Maciej Łubieński – „Portret rodziny z czasów wielkości”

Książka Macieja Łubieńskiego „Łubieńscy. Portret rodziny z czasu wielkości” to opowieść o tym, jak skromna szlachta z kaliskiego wdrapała się na szczyt, i o tym, jak z niego spadła. Przez opowieść o Łubieńskich przewijają się żołnierze, politycy, milionerzy i bankruci; wielkie postaci historyczne i te szerzej nieznane...

Andrzej Fedorowicz – „Gladiatorzy z obozów śmierci”

Książka „Gladiatorzy z obozów śmierci” Andrzeja Fedorowicza to historie o bohaterskich bokserach, harcie ducha i niezwykłej woli walki i życia. W Auschwitz bowiem tylko jeden dźwięk brzmiał tak, jak na wolności. Była to burza oklasków po zwycięskiej walce.

Marcello Simonetta – „Tajemnica Montefeltra. Dworskie intrygi od spisku Pazzich do Kaplicy Sykstyńskiej”

Książka Marcella Simonetty „Tajemnica Montefeltra. Intrygi dworskie od spisku Pazzich do powstania Kaplicy Sykstyńskiej” to dokładnie udokumentowane opracowanie jednej z największych zagadek renesansu – zamachu na życie Wawrzyńca i Juliana Medyceuszy. Publikację czyta się jak najlepszy thriller historyczny.

Piotr Pytlakowski – „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski” – recenzja i ocena

Czy każdy rachunek krzywd domaga się wyrównania? Czy prawo do zemsty stanowi wystarczające usprawiedliwienie dla samosądów i uciekania się do akcji odwetowych przeciwko niedawnym katom? Z tymi trudnymi pytaniami zmaga się Piotr Pytlakowski w swoim reportażu o losach ludności niemieckiej w powojennej Polsce.

Jacek Komuda – „Wizna” – recenzja i ocena

Z odcinka tyłowego, dla którego największym zagrożenie stanowiło to, że przeszkodzi w dotarciu na zwycięską defiladę w Berlinie, okazał się poważną przeszkodą na drodze 40-tysięcznego Korpusu Pancernego generała Heinza Guderiana. A samo miejsce bitwy nazwano później polskimi Termopilami.

Marian Duryasz – „Moje podniebne boje. Wspomnienia dowódcy Dywizjonu 302” – recenzja i ocena

Marian Duryasz był jednym ze stu czterdziestu pięciu polskich lotników, którzy w 1940 roku wzięli udział w bitwie o Anglię. Jak swoje podniebne boje wspominał dowódca Dywizjonu 302?

Grigorij Popow – „Interwencja. Wojna z bolszewikami w świetle dokumentów” – recenzja i ocena

Setna rocznica zwycięstwa nad bolszewikami, którego dokonały polskie oddziały na przedpolach Warszawy zaowocowała wzmożoną aktywnością historyków. Co i rusz pojawiają się na księgarskich półkach kolejne tomy. Co prezentuje książka napisana przez pracownika rosyjskiej uczelni rządowej?

Irena Wiszniewska – „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle” – recenzja i ocena

Wiele rodzin skrywa tajemnice i sekrety, jednymi z tych, z którymi najtrudniej jest sobie poradzić dotyczą Holocaustu i udziału Polaków w zagładzie. Kilka osób zdecydowało się naruszyć istniejące tabu i opowiedzieć o tym, jak żyje się ze świadomością niechlubnej przeszłości rodziny. Irena Wiszniewska szuka odpowiedzi na pytania o odczuwanie winy za zbrodnie przodków i ich konsekwencje w życiu kolejnych pokoleń.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone