Opublikowano
2019-07-12 00:11
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (11 VII 19)

Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2019 roku!; Ludobójstwo na Wołyniu – czyja wina?; Władysław Opolczyk: śląski książę o wielkich ambicjach; Jan Zamoyski – schyłek potężnego magnata – to tylko niektóre z poruszanych przez nas tematów. Zapoznaj się z zestawieniem najciekawszych treści poruszanych w Histmagu!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2019 roku!

Mamy już werdykt internautów oraz jurorów! Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2019 roku jurorzy uznali książki: „Hue 1968. Wietnam we krwi” (Wydawnictwo Poznańskie), „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (W.A.B.) i „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Agora). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wyłonili publikacje: „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” i „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim” (obie PWN) oraz „Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego” (OW Atut).

Ludobójstwo na Wołyniu – czyja wina?

Czy Armia Krajowa była w stanie obronić polską ludność na Wołyniu przed UPA? Dlaczego polskich formacji na tych terenach nie sformowano znacznie wcześniej?

Władysław Opolczyk: śląski książę o wielkich ambicjach

Władysław Opolczyk to postać bardzo kontrowersyjna i słabo poznana. Niektórzy historycy widzą w nim zapalonego wroga Królestwa Polskiego, inni natomiast utalentowanego zarządcę, dzięki któremu Polacy mogą dzisiaj pielgrzymować do obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze.

Jan Zamoyski – schyłek potężnego magnata

W czasach króla Stefana Batorego hetman-kanclerz Jan Zamoyski był drugim człowiekiem w państwie. Jego ambicje i wpływy predestynowały go do pełnienia podobnej funkcji u boku młodego Zygmunta III. Niestety, mimo wielu sukcesów stary magnat znalazł się na dalszym planie wielkiej polityki.

Krzemionki Opatowskie na liście światowego dziedzictwa UNESCO!

W sobotę, 6 lipca 2019 roku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Napoleon Bonaparte a Karol Wielki – średniowieczna symbolika na porewolucyjnym dworze

Szukając historycznych postaci, którym mógłby być równy Napoleon Bonaparte, przywołujemy na przykład Justyniana lub Aleksandra Macedońskiego. Przeciętny Francuz żyjący na początku XIX wieku równie często mógłby wskazać na... Karola Wielkiego.

Aleksander Łukaszenka: jak dyrektor sowchozu został prezydentem Białorusi?

10 lipca 1994 roku to data szczególna dla każdego mieszkańca Białorusi. To wtedy Aleksander Łukaszenka wygrał pierwsze wybory prezydenckie i od tego pamiętnego dnia nieprzerwanie sprawuje władzę twardą ręką.

Rzeź na Wołyniu: Śmierć od kuli była najlżejsza

To nie była żadna wojna polsko-ukraińska, żadne bratobójcze walki. To było ludobójstwo, brutalna eksterminacja dzieci, kobiet, starców. Wszystkich – tak o „rzezi wołyńskiej”, gdzie w 1943 roku zamordowano około 60 tysięcy Polaków, wypowiada się spore grono świadków i kronikarzy tamtych wydarzeń. W zeszłym tygodniu w Gdańsku miała miejsce uroczystość upamiętniająca ofiary tych makabrycznych zbrodni. Nie przyszedł żaden z zaproszonych dyplomatów ukraińskich.

Promocja Histmagowych e-booków historycznych w Ebookpoint. E-książki ze zniżką do 45%!

Ruszyła promocja w księgarni Ebookpoint – nasze e-książki historyczne możecie kupić z bardzo dużą zniżką, aż do 45%. Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie czerwcowego konkursu!

W czerwcu przeprowadziliśmy w naszym portalu jeden konkurs, w którym można było wygrać ciekawą książkę. Sprawdź, czy jedna z czterech nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Propaganda czasów I wojny światowej [Galeria]

Wojnę prowadzi się oczywiście na morzu, w powietrzu i na lądzie, ale można także prowadzić ją... na afiszu. Konflikt z lat 1914-1918 przyniósł liczne, często bardzo kreatywne przykłady propagandy wojennej na plakatach, pocztówkach, rysunkach satyrycznych w gazetach... Oto niektóre przykłady!

Więcej nauki w mediach społecznościowych to klucz do zrozumienia świata przez laików, czyli sukces Jacka Bartosiaka

Mówi się, że w Polsce mało kto słucha naukowców, nie mówiąc już o czytaniu napisanych przez nich książek stricte specjalistycznych. Oczywiście jest grono znanych osób z tytułami profesorskimi, których często można zobaczyć w programach publicystycznych wypowiadających się na bieżące tematy społeczno-polityczne. Jednak tych dyżurnych ekspertów poza ich nazwiskami, mało kto kojarzy z wytworzonymi przez nich dziełami naukowymi.

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

Na wieczną wartę odszedł Józef Łukaszewski, pseudonim „Czajka”, jeden z ostatnich żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Porucznik zmarł 26 czerwca w wieku 98 lat.

Jan Kiepura – chłopak z Sosnowca

Jan Kiepura miał przed II wojną światową liczne grono wielbicieli w całej Polsce. Sława „chłopaka z Sosnowca" sięgała jednak znacznie dalej.

Powrót szlachcica i czas pomsty

Jest rok 1630. Żegota Nadolski powracający w swe rodzinne strony odkrywa ślady straszliwej zbrodni. Czy uda mu się odnaleźć sprawców? Oto początek powieści, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.

O idei Piłsudskiego i dualizmie na Łabie

Niemoc Międzymorza wynika z dwóch powodów. Pierwszy tak naprawdę jest symptomem tego drugiego – że strefa nie jest w stanie wykreować organizmu na tyle silnego, żeby przetrwał i się przebił na arenie międzynarodowej. I żeby przede wszystkim stał się silniejszy od Rosji, a bez tego nie uda się osiągnąć odpowiedniej wagi geopolitycznej.

Polski badacz zidentyfikował prawdopodobny grób słowiańskiej wojowniczki w Danii

Grób należący prawdopodobnie do słowiańskiej wojowniczki zidentyfikował dr Leszek Gardeła. Archeolodzy odkryli go wiele lat temu na terenie wikińskiego cmentarzyska na duńskiej wyspie Langeland. Do tej pory nie zwrócono jednak uwagi na typowo słowiański topór.

Archeolog: wpis Krzemionek na listę UNESCO potwierdzeniem rangi zabytku

„To jest potwierdzenie przez międzynarodowe gremium, które zajmuje się ochroną zabytków, wartości, którą dokładnie znamy od wielu lat” – ocenił w rozmowie z PAP wagę wpisu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO kustosz w dziale archeologii Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” Artur Jedynak.

15 potraw staropolskich, które warto przypomnieć

Co druga polska potrawa opatrzona jest przymiotnikiem „staropolska”. Mamy więc przyprawy do mięsa, chleby, gulasze, bigosy, pierogi i inne przepisy. Pytanie brzmi: ile z tego wszystkiego to prawdziwie staropolskie dania? Jak wyglądała historyczna kuchnia staropolska?

Porównanie niemieckich czołgów z okresu II wojny światowej [Video]

Na kanale AmazingViz można znaleźć niezwykle interesującą animację przedstawiającą porównanie niemieckich czołgów z okresu II wojny światowej. Każdy model opatrzony jest tabliczką zawierającą podstawowe informacje, np. na temat masy, prędkości maksymalnej, zasięgu, liczebności załogi. Polecamy uwadze!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu!

Prezentujemy wybór najciekawszych lipcowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Dania”, „Pierwsza niemiecka okupacja. Królestwo Polskie i kresy wschodnie pod okupacją mocarstw centralnych 1914-1918”, czy „Tak było. Wspomnienia partyzanta 3. i 5. Wileńskiej Brygady AK”.

Władysław Bułhak - „Wywiad PRL a Watykan 1962–1978”

Czy w latach pontyfikatów papieży Jana XXIII i Pawła VI wywiadowi PRL udało się skutecznie spenetrować struktury Stolicy Apostolskiej? Czy jako narzędzie tej infiltracji udało się podstępnie wykorzystać przedstawicieli polskiego Kościoła? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Władysława Bułhaka pt. „Wywiad PRL a Watykan 1962–1978”.

Paweł Lisicki – „Grób rybaka” – recenzja i ocena

Działalność ewangelizacyjna Piotra Apostoła należy do centralnych zagadnień historii chrześcijaństwa. „Grób rybaka” Pawła Lisickiego to nie tylko apologia katolickiej Tradycji o pochówku Kefasa na Wzgórzu Watykańskim. To także relacja, odsłaniająca kulisy brutalnej walki o wpływy, towarzyszącej poszukiwaniom grobu Apostoła.

Aleksandr Hinsztejn, Iwan Sierow – „Tajemnice walizki generała Sierowa” – recenzja i ocena

Wysocy funkcjonariusze sowieckich służb specjalnych z wiadomych powodów nie pozostawili po sobie dzienników. Tym bardziej zaskakuje i rozpala emocje odkrycie walizek za podwójną ścianą w daczy Iwana Aleksandrowicza Sierowa.

Maciej J. Nowak – „Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe” – recenzja i ocena

Gabriel Narutowicz i Eligiusz Niewiadomski – dwa życiorysy, których zderzenie wpłynęło na losy Polski i rzuciło się cieniem na jej przyszłość. Maciej J. Nowak w nieszablonowy sposób mierzy się z tym problemem na kartach swej najnowszej książki.

Tomasz Kozłowski – „Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989-1990” – recenzja i ocena

Transformacja służb PRL do dziś wzbudza emocje. Tomasz Kozłowski postanowił zmierzyć się z tym kontrowersyjnym tematem. Czy warto sięgnąć po jego najnowszą książkę?

Przemysław Dębski – ,,Magnaci. Ostatni polski król” – recenzja i ocena

Pełna intryg i zdrad, wielowątkowa opowieść o miłości, patriotyzmie i honorze rozgrywająca się w Rzeczypospolitej XVIII wieku. Z jednej strony dyplomacja, wolność i swawola, z drugiej władza i pieniądze.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org