10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (13 IV 17)

opublikowano: 2017-04-13 18:43
wolna licencja
poleć artykuł:
Kazimierz Wielki – mistrz politycznego realizmu, średniowieczne korzenie symbolu „@”, recenzja wystawy głównej ECS czy wojna domowa w Hiszpanii oczyma Ksawerego Pruszyńskiego – to tylko niektóre materiały spośród najciekawszych publikacji ostatnich dni w Histmag.org. Polecamy je Waszej uwadze!
REKLAMA


Kazimierz Wielki – mistrz politycznego realizmu

Nie był wybitnym żołnierzem, ale mądrą dyplomacją i polityką ekonomiczną zbudował fundament potęgi Rzeczpospolitej. Czego uczy nas Kazimierz Wielki - mistrz średniowiecznego realpolitik?

Średniowieczne korzenie symbolu „@”

Niezbyt popularny symbol „@” w 1971 r. zyskał nowe życie - został wykorzystany przy wysłaniu pierwszej wiadomości elektronicznej. Korzenie popularnej „małpy” sięgają jednak odleglejszych czasów.

Życzenia wielkanocne od Histmag.org

Drodzy Czytelnicy! Z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych przyjmijcie proszę od naszego zespołu najlepsze życzenia – niech najbliższe dni będą dla Was czasem radości i wielu pozytywnych przeżyć!

Wielkanocna promocja e-booków historycznych: 30 procent zniżki!

Specjalna niespodzianka dla Czytelników Histmag.org na Wielkanoc. Do 17 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) włącznie możecie kupić nasze e-booki 30 procent taniej. Wystarczy po dokonaniu zamówienia w sklepie Histmaga wpisać kod: Wielkanoc – i już można nacieszyć się nowymi e-książkami ze zniżką! Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu!

Europejskie Centrum Solidarności – wystawa główna – recenzja

„Solidarność” – wielki ruch społeczny, który odmienił Polskę i doprowadził do upadku komunizmu – to fenomen polskiej historii najnowszej. Od pewnego czasu opowieść o nim prezentowana jest w Europejskim Centrum Solidarności. Czy warto zobaczyć tamtejszą wystawę główną?

Druskieniki: tam gdzie odpoczywał marszałek [Galeria]

Druskieniki to mała miejscowość na Litwie, niegdyś ważne miejsce na wypoczynkowej mapie Józefa Piłsudskiego.

Wojna domowa w Hiszpanii oczyma Ksawerego Pruszyńskiego

Gdy poruszamy temat reportaży i wspomnień z wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939, niemal natychmiast nasuwa się na myśl słynna książka George’a Orwella z 1938 roku „W hołdzie Katalonii”. Tymczasem mało kto wie, że w naszej literaturze istnieje dzieło o tej samej tematyce, co najmniej dorównujące, a być może nawet przewyższające książkę Orwella...

Komunizm: nieudany raj

Idea, która miała na celu zadbanie o szczęście ludzkości, dziś jest kojarzona z najkrwawszymi mordami i najcięższymi zbrodniami. Dlaczego tak się stało i czy można było tego uniknąć?

Kiedy przyszli Sowieci...

„Dawaj czasy! Czyli wyzwolenie po sowiecku ” to tytuł dosyć przewrotny dla książki. Nie odnosi się bowiem do ciężkich czasów końca II wojny światowej, a do okrzyku, po którym z reguły żołnierz radziecki kradł... zegarek. O książce i jej tematyce opowiada autor, Stanisław M. Jankowski.

Marek Teler – „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” (zapowiedź)

Polscy monarchowie nie stronili od związków pozamałżeńskich. Wiele królewskich metres i nieślubnych dzieci zapisało się na kartach historii, o niektórych jednak trudno znaleźć choćby wzmiankę. Marek Teler w „Kochankach, bastardach, oszustach” opisuje niezwykłe historie miłostek polskich królów. Premiera: 19 kwietnia, a już od dziś książka jest dostępna dla prenumeratorów naszych e-booków!



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Eneasz Sylwiusz Piccolomini - papież, humanista, krzyżowiec i... „polakożerca”?

W drugiej połowie XV wieku Turcy pustoszyli Bałkany, w Czechach herezja nie zamierzała wygasać, a polski król i pruskie miasta przygotowywały się do starcia z zakonem krzyżackim. W tym samym czasie papież Pius II zamierzał ocalić chrześcijaństwo, ale istniały pogłoski, że… ział nienawiścią do Polaków.

Tajemnicze bombardowanie Syrii

Ostrzał rakietowy lotniska Szajrat otwiera bardzo wiele pytań i wątpliwości. Tak wiele, że należy się zastanowić, czy nie patrzymy na początek czegoś o wiele większego…

Miecze Wikingów - przede wszystkim symbol statusu? Nowe ustalenia naukowców

Naukowcy przebadali trzy wikińskie miecze, przy pomocy nowoczesnej metody skanowania neutronowego. Według ich ustaleń oręż ten mógł... nie sprawdzać się w boju. Czy to prawda?

Rozmowy historyka ze śmiercią

Historyk ze śmiercią obcuje na co dzień. Bezustannie porusza się wśród trupów i to nie pojedynczych, ale grupowych, zliczanych w setkach, tysiącach, milionach. Jesteśmy tak mocno zanurzeni w śmierci, że niewiele potrzeba, aby obudziła się w nas nekrofilia.

Dlaczego budowano zamki? [video]

Pytanie wydaje się oczywiste – dla obrony. Ale czy rzeczywiście odpowiedź jest tak prosta? Autor kanału Shadiversity w portalu YouTube opowiada o tym, że przyczyny powstawania zamków były o wiele bardziej skomplikowane i wielowymiarowe. Zobaczcie sami!

„Obrazy wojny” – powstaje film o polskich twórcach z czasów Wielkiej Wojny

Powstający projekt filmowy polsko-brytyjskiej ekipy artystycznej będzie opowieścią o losach i twórczości polskich twórców wojennych służących w armiach Europy w czasie I Wojny Światowej. Autorzy filmu proszą o pomoc w gromadzeniu materiałów! Projekt powstaje pod naszym patronatem.

Konkurs: „Dawaj czasy! Czyli wyzwolenie po sowiecku”

W książce „Dawaj czasy! Czyli wyzwolenie po sowiecku” Stanisław Jankowski opisuje jak wyglądało sowieckie „wyzwolenie” w czasie II Wojny Światowej. Opowiada o pacyfikacjach, egzekucjach odwetowych, gwałtach, czy podpaleniu gnieźnieńskiej katedry. Mamy dla Was do wygrania 4 egz. tej książki!

Konkurs: „Polska Luxtorpeda”

„Polska Luxtorpeda” to dynamiczna, towarzyska, rodzinna gra planszowa związana z polską kulturą, historią, przyrodą, rodzimą kuchnią, ale i językiem polskim. W naszym konkursie mamy dla Was do wygrania jej 4 egzemplarze!

Stanisław Jankowski – „Dawaj czasy! Czyli wyzwolenie po sowiecku” (informacja)

Żołnierze AK przyjęli ich jak sojuszników – oni potraktowali ich jak wrogów: kulą w głowę lub uwięzieniem. Przez cywilów witani byli kwiatami i chlebem – tyle że oni chcieli zegarków, wódki oraz kobiet. Biada tym, którzy odmówili…

Nadjeżdża Polska Luxtorpeda! (informacja)

Wydawnictwo Egmont Polska wydaje nową, rodzinną grę planszową związaną z polską kulturą, historią, przyrodą, rodzimą kuchnią ale i językiem polskim. „Polska Luxtorpeda” to dynamiczna, towarzyska, bardzo emocjonująca planszówka, w efektownej szacie graficznej. 11 kwietnia gra trafiła do sprzedaży na terenie całej Polski!

„Badacz-świadek-opowiadacz. O ratowaniu lokalnej pamięci Zagłady” – wykład w Warszawie

W trzy czwarte wieku po II Wojnie Światowej zagłada Żydów jest nadal obecna w pamięci wsi polskiej; żyją jeszcze nawet jej bezpośredni, naoczni świadkowie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza 20 kwietnia o godz. 18:00 na wykład prof. Antoniego Sułka „Badacz-świadek-opowiadacz. O ratowaniu lokalnej pamięci Zagłady”.

Stanisław M. Jankowski – „Dawaj czasy! czyli wyzwolenie po sowiecku” – recenzja

Przez kilkadziesiąt lat o sowieckim wyzwoleniu terenów Rzeczypospolitej mówiło się w domach szeptem i rzadko w obecności dzieci. Najczęściej jednak milczano, bo własne przeżycia skrajnie różniły się od oficjalnej narracji, która przedstawiała czerwonoarmistów jako dobrotliwych wyzwolicieli. Dopiero od niedawna zaczyna się szerzej pisać o tym, jak było naprawdę.

„Polska Luxtorpeda” – recenzja gry planszowej

Chcesz zwiedzić Polskę w ekspresowym tempie? Z pomocą przyjdzie ci „Polska Luxtorpeda”! Wykaż się refleksem oraz dobrą pamięcią, a żubr, kiełbasa, dżdżownica i wrocławski krasnal będą twoje!

Bogusław Wołoszański – „Wiek krwi” – recenzja

Znany popularyzator kolejny raz kwestionuje schematy interpretacyjne i zmusza nas do myślenia. Na ile przekonujące są jego wywody?

Zapowiedzi imprez historycznych (13.04.2017)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Kaliszu, Warszawie i Łodzi!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone