10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (18 I 18)

opublikowano: 2018-01-18, 16:41
wolna licencja
Wywiad z konsultantką historyczną „Korony królów”, galeria zdjęć japońskich samurajów, akt brzeski czy Jadwiga – żona Łokietka. To tylko niektóre tematy poruszane przez nas w ostatnim tygodniu. Zobacz najciekawsze teksty z Histmag.org!
reklama


Nie idealna, ale coraz lepsza – „Korona królów” oczami konsultanta historycznego

„Koronie królów” już od emisji pierwszego odcinka zarzucano nieścisłości historyczne. Czy królowa Jadwiga poprawnie odmówiła „Zdrowaś Maryjo”? Czy w serialu mogą pojawić się różowe szaty? Dlaczego bohaterowie używają takiego, a nie innego języka? O to wszystko zapytaliśmy dr hab. Bożenę Czwojdrak, która zdradziła nam kulisy powstawania serialu z punktu widzenia konsultanta historycznego.

Ostatni samuraje – japońscy wojownicy [Galeria]

„Samuraj” to określenie, które w kulturze zachodniej kojarzone jest przede wszystkim z japońskim rycerzem, postępującym według ścisłego kodeksu (tzw. bushidō, dosł. „droga wojownika”). Samuraje do dziś fascynują ludzi na całym świecie, choć ich tradycja praktycznie wymarła w XIX wieku. Nim jednak to nastąpiło, udało się utrwalić na fotografiach ostatnich tego typu, niezwykłych wojowników...

Nieskończenie Niepodległa: Akt Brzeski

Luty 1918. Ostrzeżenie dla Polaków: Polska może nie wrócić na mapę Europy. Niemcy chciałyby graniczyć z Ukrainą.

Królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka: blaski i cienie walki o koronę

Królowa Jadwiga Bolesławówna przez lata towarzyszyła swojemu mężowi w tułaczce, nie stroniła od angażowania się w politykę, a jako wdowa nie mogła pogodzić się z utratą wpływów. Żona Władysława Łokietka, niewątpliwie była jedną z ważniejszych postaci kobiecych polskiego średniowiecza.

#dzielimysięŁodzią, czyli dawna Łódź na wyciągnięcie ręki

Łódź posiada wiele oblicz. Można znaleźć tu miejsca szare i zaniedbane, ale można też odkryć wspaniałe, odnowione budynki. Gdzie byśmy się jednak nie znaleźli – miasto to jest wypełnione historią, która obecnie jest na wyciągnięcie ręki, a wszystko dzięki Internetowi, technologii i inicjatywom takim, jak #dzielimysięŁodzią. O tej akcji, a także o wyjątkowych dziejach Łodzi i popularyzacji historii miasta rozmawialiśmy z Mają Jakóbczyk z Muzeum Miasta Łodzi.

Filmowy pamflet na Marcina Lutra, czyli „Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna

12 listopada 2017 r. w Warszawie odbyła się premiera nowego filmu kontrowersyjnego reżysera i polityka, Grzegorza Brauna. Od tamtej pory film dokumentalny „Luter i rewolucja protestancka. 100 minut prawdy na 500-lecie zakłamania” zobaczyło wielu Polaków podczas projekcji i spotkań z autorem, które odbywają się w całym kraju. 21 grudnia 2017 roku Grzegorz Braun przyjechał do Gniezna, gdzie miałem okazję zapoznać się z jego „oryginalną” propozycją.

Kolekcja 1200 programów filmowych w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego

Kolekcję 1200 programów filmowych wydanych w latach 1920-1980 do polskich i zagranicznych filmów udostępniono w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego. Ulotki oprócz podstawowych danych o filmach, ich twórcach i obsadzie, zawierają czasami również zarys fabuły czy kadry filmowe.

Mohammad Reza Pahlavi i próba modernizacji Iranu. Dlaczego się nie udało?

Mohammad Reza Pahlavi był ostatnim władcą Iranu przed rewolucją islamską. Chociaż próbował zmodernizować swój kraj, poniósł porażkę i zmarł na wygnaniu. Dlaczego „biała rewolucja” się nie udała?

Sonda Histmag.org: w 2017 roku z wydarzeń okołohistorycznych poruszyło mnie najbardziej ...

Za nami już pełen ciekawych i ważnych wydarzeń rok 2017. W naszej ostatniej sondzie zapytaliśmy się Was, które okołohistoryczne wydarzenie z minionego roku najbardziej Was poruszyło lub zwróciło Waszą uwagę? Teraz pytamy zaś o to, jak w skali szkolnej oceniacie Koronę Królów, nową historyczną telenowelę TVP?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Styczniowe propozycje Wydawnictwa Fabuła Fraza”

4 zestawy książkowych propozycji Wydawnictwa Fabuła Fraza: „Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski” i „Institor. Kto pierwszy podpali stos...” możecie wygrać w naszym dzisiejszym konkursie. Zapraszamy do udziału w zmaganiach!

Konkurs: „Otton I Wielki”

„Otton I Wielki” Jerzego Strzelczyka jest pierwszą polską biografią tego wybitnego władcy. W naszym konkursie możecie wygrać jeden z 4 egzemplarzy tej książki!

Metro Chamberi: stacja, gdzie czas się zatrzymał

W samym sercu hiszpańskiej stolicy znajduje się piękny, modernistyczny plac Chamberí. Kilka metrów pod nim, na jednej z pierwszych stacji metra, pięćdziesiąt lat temu czas się zatrzymał. Muzeum, które się tam dziś znajduje, pokazuje niezwykłą historię tego środka transportu.

Noc Muzeów 2018 – data, program, atrakcje, lista muzeów

Noc Muzeów 2018 w poszczególnych miastach całej Polski. Jaka jest data konkretnych wydarzeń? Jaki program i atrakcje przygotowano? Które z muzeów i instytucji kultury biorą udział w wydarzeniu? Wszystkiego dowiesz się w naszym portalu!

Styczniowe propozycje Wydawnictwa Fabuła Fraza!

„Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski” Henryka Nicponia i „Institor. Kto pierwszy podpali stos...” Adama Larda to propozycje na styczniową lekturę wydawnictwa Fabuła Fraza. Dowiedzcie się więcej o tych książkach!

Jerzy Strzelczyk – „Otton I Wielki”

Otton I był władcą wyjątkowym, znacznie przekraczającym standardy epoki, którego porównać można jedynie z Karolem Wielkim. Posiadał cechy wielkiego przywódcy, odznaczał się poczuciem sprawiedliwości, umiał wykorzystywać swoje talenty militarne i dyplomatyczne. Jego historię opisuje Jerzy Strzelczyk w książce „Otton I Wielki”, pierwszej polskiej biografii tej wybitnej postaci.

Agata Markiewicz – „Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji”

Los konspiratorów i powstańców styczniowych, którzy zostali uwięzieni lub zesłani w głąb Rosji, był dramatyczny, ale trzeba pamiętać, że ciężar wyroków carskich sądów spadł także na ich rodziny. Bohaterami książki Agaty Markiewicz „Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji” są osoby najbliższe uczestnikom spisków i walk – rodzice, dzieci, ale głównie kobiety: żony, matki i siostry.

Styczniowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (1/2018)

Wbrew pozorom numer (objętość 96 str.) nie jest poświęcony tylko ogrodom i pałacom, lecz na kanwie Łazienek Królewskich redakcja prezentuje historię Polski mniej, lub bardziej związaną z ta rezydencją.

Andrew Pettegree - „Marka Luter” - recenzja

Miniony rok był rokiem jubileuszu 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra. Zaowocował on m.in. bogatą ofertą publikacji poświęconych Lutrowi i protestantyzmowi. Czy „Marka Luter” wyróżnia się czymś na tle pozostałych?

Lech Kowalski – „Krótsze ramię Moskwy” – recenzja

Wydawać się mogło, że Lech Kowalski miał wszelkie dane po temu, by odnieść sukces i stworzyć naprawdę ważne dzieło, a przy okazji osiągnąć komercyjny sukces. Niestety ten potencjał został w znacznej mierze zmarnowany.

Helena Buchner – „Dzieci Hanyski” – recenzja

Autorka Hanyski postanowiła napisać dalszą część losów Marii Brunn i jej rodziny. Tym razem opisywane czasy są odrobinę łaskawsze, ale niosą ze sobą kolejny ładunek upokorzeń i krzywd. Czy Brunnowie w końcu odnajdą swoje miejsce na ziemi?

Andrzej Antoni Kamiński - „Baśka, Wanda i inne” - recenzja

O broni pancernej napisano już wiele, ale ta książka wyróżnia się w literackim tłoku. To nie jest kolejna praca o technice ani o pancernym kamuflażu. Tym razem do rąk czytelników trafiła publikacja poruszająca temat uczuć pomiędzy żołnierzem a... jego pojazdem.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone