10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (18 I 18)

opublikowano: 2018-01-18, 16:41
wolna licencja
Wywiad z konsultantką historyczną „Korony królów”, galeria zdjęć japońskich samurajów, akt brzeski czy Jadwiga – żona Łokietka. To tylko niektóre tematy poruszane przez nas w ostatnim tygodniu. Zobacz najciekawsze teksty z Histmag.org!
reklama


Nie idealna, ale coraz lepsza – „Korona królów” oczami konsultanta historycznego

„Koronie królów” już od emisji pierwszego odcinka zarzucano nieścisłości historyczne. Czy królowa Jadwiga poprawnie odmówiła „Zdrowaś Maryjo”? Czy w serialu mogą pojawić się różowe szaty? Dlaczego bohaterowie używają takiego, a nie innego języka? O to wszystko zapytaliśmy dr hab. Bożenę Czwojdrak, która zdradziła nam kulisy powstawania serialu z punktu widzenia konsultanta historycznego.

Ostatni samuraje – japońscy wojownicy [Galeria]

„Samuraj” to określenie, które w kulturze zachodniej kojarzone jest przede wszystkim z japońskim rycerzem, postępującym według ścisłego kodeksu (tzw. bushidō, dosł. „droga wojownika”). Samuraje do dziś fascynują ludzi na całym świecie, choć ich tradycja praktycznie wymarła w XIX wieku. Nim jednak to nastąpiło, udało się utrwalić na fotografiach ostatnich tego typu, niezwykłych wojowników...

Nieskończenie Niepodległa: Akt Brzeski

Luty 1918. Ostrzeżenie dla Polaków: Polska może nie wrócić na mapę Europy. Niemcy chciałyby graniczyć z Ukrainą.

Królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka: blaski i cienie walki o koronę

Królowa Jadwiga Bolesławówna przez lata towarzyszyła swojemu mężowi w tułaczce, nie stroniła od angażowania się w politykę, a jako wdowa nie mogła pogodzić się z utratą wpływów. Żona Władysława Łokietka, niewątpliwie była jedną z ważniejszych postaci kobiecych polskiego średniowiecza.

#dzielimysięŁodzią, czyli dawna Łódź na wyciągnięcie ręki

Łódź posiada wiele oblicz. Można znaleźć tu miejsca szare i zaniedbane, ale można też odkryć wspaniałe, odnowione budynki. Gdzie byśmy się jednak nie znaleźli – miasto to jest wypełnione historią, która obecnie jest na wyciągnięcie ręki, a wszystko dzięki Internetowi, technologii i inicjatywom takim, jak #dzielimysięŁodzią. O tej akcji, a także o wyjątkowych dziejach Łodzi i popularyzacji historii miasta rozmawialiśmy z Mają Jakóbczyk z Muzeum Miasta Łodzi.

Filmowy pamflet na Marcina Lutra, czyli „Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna

12 listopada 2017 r. w Warszawie odbyła się premiera nowego filmu kontrowersyjnego reżysera i polityka, Grzegorza Brauna. Od tamtej pory film dokumentalny „Luter i rewolucja protestancka. 100 minut prawdy na 500-lecie zakłamania” zobaczyło wielu Polaków podczas projekcji i spotkań z autorem, które odbywają się w całym kraju. 21 grudnia 2017 roku Grzegorz Braun przyjechał do Gniezna, gdzie miałem okazję zapoznać się z jego „oryginalną” propozycją.

Kolekcja 1200 programów filmowych w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego

Kolekcję 1200 programów filmowych wydanych w latach 1920-1980 do polskich i zagranicznych filmów udostępniono w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego. Ulotki oprócz podstawowych danych o filmach, ich twórcach i obsadzie, zawierają czasami również zarys fabuły czy kadry filmowe.

Mohammad Reza Pahlavi i próba modernizacji Iranu. Dlaczego się nie udało?

Mohammad Reza Pahlavi był ostatnim władcą Iranu przed rewolucją islamską. Chociaż próbował zmodernizować swój kraj, poniósł porażkę i zmarł na wygnaniu. Dlaczego „biała rewolucja” się nie udała?

Sonda Histmag.org: w 2017 roku z wydarzeń okołohistorycznych poruszyło mnie najbardziej ...

Za nami już pełen ciekawych i ważnych wydarzeń rok 2017. W naszej ostatniej sondzie zapytaliśmy się Was, które okołohistoryczne wydarzenie z minionego roku najbardziej Was poruszyło lub zwróciło Waszą uwagę? Teraz pytamy zaś o to, jak w skali szkolnej oceniacie Koronę Królów, nową historyczną telenowelę TVP?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Styczniowe propozycje Wydawnictwa Fabuła Fraza”

4 zestawy książkowych propozycji Wydawnictwa Fabuła Fraza: „Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski” i „Institor. Kto pierwszy podpali stos...” możecie wygrać w naszym dzisiejszym konkursie. Zapraszamy do udziału w zmaganiach!

Konkurs: „Otton I Wielki”

„Otton I Wielki” Jerzego Strzelczyka jest pierwszą polską biografią tego wybitnego władcy. W naszym konkursie możecie wygrać jeden z 4 egzemplarzy tej książki!

Metro Chamberi: stacja, gdzie czas się zatrzymał

W samym sercu hiszpańskiej stolicy znajduje się piękny, modernistyczny plac Chamberí. Kilka metrów pod nim, na jednej z pierwszych stacji metra, pięćdziesiąt lat temu czas się zatrzymał. Muzeum, które się tam dziś znajduje, pokazuje niezwykłą historię tego środka transportu.

Noc Muzeów 2018 – data, program, atrakcje, lista muzeów

Noc Muzeów 2018 w poszczególnych miastach całej Polski. Jaka jest data konkretnych wydarzeń? Jaki program i atrakcje przygotowano? Które z muzeów i instytucji kultury biorą udział w wydarzeniu? Wszystkiego dowiesz się w naszym portalu!

Styczniowe propozycje Wydawnictwa Fabuła Fraza!

„Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski” Henryka Nicponia i „Institor. Kto pierwszy podpali stos...” Adama Larda to propozycje na styczniową lekturę wydawnictwa Fabuła Fraza. Dowiedzcie się więcej o tych książkach!

Jerzy Strzelczyk – „Otton I Wielki”

Otton I był władcą wyjątkowym, znacznie przekraczającym standardy epoki, którego porównać można jedynie z Karolem Wielkim. Posiadał cechy wielkiego przywódcy, odznaczał się poczuciem sprawiedliwości, umiał wykorzystywać swoje talenty militarne i dyplomatyczne. Jego historię opisuje Jerzy Strzelczyk w książce „Otton I Wielki”, pierwszej polskiej biografii tej wybitnej postaci.

Agata Markiewicz – „Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji”

Los konspiratorów i powstańców styczniowych, którzy zostali uwięzieni lub zesłani w głąb Rosji, był dramatyczny, ale trzeba pamiętać, że ciężar wyroków carskich sądów spadł także na ich rodziny. Bohaterami książki Agaty Markiewicz „Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji” są osoby najbliższe uczestnikom spisków i walk – rodzice, dzieci, ale głównie kobiety: żony, matki i siostry.

Styczniowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (1/2018)

Wbrew pozorom numer (objętość 96 str.) nie jest poświęcony tylko ogrodom i pałacom, lecz na kanwie Łazienek Królewskich redakcja prezentuje historię Polski mniej, lub bardziej związaną z ta rezydencją.

Andrew Pettegree - „Marka Luter” - recenzja

Miniony rok był rokiem jubileuszu 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra. Zaowocował on m.in. bogatą ofertą publikacji poświęconych Lutrowi i protestantyzmowi. Czy „Marka Luter” wyróżnia się czymś na tle pozostałych?

Lech Kowalski – „Krótsze ramię Moskwy” – recenzja

Wydawać się mogło, że Lech Kowalski miał wszelkie dane po temu, by odnieść sukces i stworzyć naprawdę ważne dzieło, a przy okazji osiągnąć komercyjny sukces. Niestety ten potencjał został w znacznej mierze zmarnowany.

Helena Buchner – „Dzieci Hanyski” – recenzja

Autorka Hanyski postanowiła napisać dalszą część losów Marii Brunn i jej rodziny. Tym razem opisywane czasy są odrobinę łaskawsze, ale niosą ze sobą kolejny ładunek upokorzeń i krzywd. Czy Brunnowie w końcu odnajdą swoje miejsce na ziemi?

Andrzej Antoni Kamiński - „Baśka, Wanda i inne” - recenzja

O broni pancernej napisano już wiele, ale ta książka wyróżnia się w literackim tłoku. To nie jest kolejna praca o technice ani o pancernym kamuflażu. Tym razem do rąk czytelników trafiła publikacja poruszająca temat uczuć pomiędzy żołnierzem a... jego pojazdem.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu. Nauczyciel akademicki - prowadzi zajęcia z popularyzacji historii w internecie dla studentów historii UW.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone