10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (20 VII 17)

opublikowano: 2017-07-21 15:52
wolna licencja
poleć artykuł:
Bitwa pod Grunwaldem, walki o Ankonę 1944, Wojna w ideologii i praktyce narodowego socjalizmu – to tylko niektóre poruszane ostatnio na Histmag.org tematy. Zachęcamy do lektury zestawienia najciekawszych tekstów minionych dni.
REKLAMA


Bitwa pod Grunwaldem, 15 lipca 1410 roku

Jak wyglądało ustawienie wojsk i ile wynosiła ich liczebność? Czy Krzyżacy użyli „wilczych dołów”, a po stronie polskiej walczyła chłopska piechota? Jaki był przebieg starcia? Bitwa pod Grunwaldem w świetle badań naukowych.

Promocja e-booków historycznych: 30 procent zniżki!

Specjalna niespodzianka dla Czytelników Histmag.org na wakacje! Do 23 lipca włącznie możecie kupić nasze e-booki 30 procent taniej. Wystarczy po dokonaniu zamówienia w sklepie Histmaga wpisać kod: lipiec – i już można nacieszyć się nowymi e-książkami ze zniżką! Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu!

Bitwa pod Grunwaldem w liczbach! [infografika]

Ilu rycerzy brało udział w bitwie pod Grunwaldem? Jakie były straty walczących stron? I jak bitwa pod Grunwaldem plasuje się na tle największych europejskich bitew epoki? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej infografiki!

Co po Grunwaldzie? Droga do pokoju toruńskiego

Na polu bitwy pod Grunwaldem poległ wielki mistrz zakonu krzyżackiego, a militarna potęga Krzyżaków została złamana. Jednak dla Królestwa Polskiego nie oznaczało to końca wojny, a do ostatecznego zwycięstwa nad potężnym przeciwnikiem było jeszcze daleko.

Pora na Piastów! „Korona królów” jak „Gra o tron”?

Stał się cud. Czekałem na produkcję o Piastach od wielu lat i oto Jacek Kurski zapowiada „Koronę królów” jako pierwszy wielki projekt historyczny TVP od ponad 30 lat. Ma być Kazimierz Wielki, miłość, intrygi, zdrady i walka o wpływy. Premiera dopiero jesienią, ale internauci są czujni i już wystawiają pierwsze recenzje – szykuje się nam „Gra o Tron” w wersji przaśno-narodowej.

Udział 5. Kresowej Dywizji Piechoty w walkach o Ankonę

Zdobycie wzgórza Monte Cassino przez 2. Korpus rozpoczęło chwalebny szlak polskiego oręża na Półwyspie Apenińskim. Był to pierwszy sukces polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej od czasu walk o Tobruk w 1941 r. Sojusznicy poznali możliwości jednostki i kilka miesięcy później ponownie wykorzystali Korpus w walce przeciwko Wehrmachtowi. Zadaniem żołnierzy gen. Andersa było zajęcia Ankony.

Wojna w ideologii i praktyce narodowego socjalizmu

Wojna była kluczowym elementem zbrodniczego światopoglądu Adolfa Hitlera. Jej celem miało być zdobycie panowania światowego przez Niemcy i budowa odrażającej rasowej utopii, w ramach której słabsze państwa musiały zostać podporządkowane silniejszym.

Zwykły film albo eksplozja krwi. Tarantino kręci śmierć żony Polańskiego

W świat poszła informacja, że Quentin Tarantino nakręci film o zamordowaniu żony Romana Polańskiego, Sharon Tate. Czy reżyser pozwoli sobie znowu na fontanny krwi i groteskowo latające kończyny?

Sonda Histmag.org: Armia Czerwona – okupant czy wyzwoliciel?

Czy Armia Czerwona wkraczająca na ziemie polskie w 1944 i 1945 roku była dla Polaków nowym okupantem czy wyzwolicielem? Pytanie to wciąż wywołuje spory, dlatego postanowiliśmy zapytać Was o zdanie. Zapraszamy także do udziału w nowej, bardziej wakacyjnej sondzie.

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W grudniu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Tym razem wybierzemy najlepsze książki historyczne II półrocza 2017 roku.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Czerwiec 1976 na Pomorzu!

Czerwiec 1976 roku to nie tylko Radom, Ursus i Płock. Książka „Czerwiec 1976 na Pomorzu” jest owocem projektu naukowego dotyczącego wydarzeń związanych z falą strajków na Wybrzeżu w 1976 roku. W naszym konkursie możecie wygrać 4 egz. tej książki!

Polscy nurkowie na tropie rytualnych tajemnic Inków

Śladów po rytualnej działalności Inków poszukiwali polscy naukowcy w trzech jeziorach w rejonie Machu Picchu w Peru – na wysokości ponad 4100 m n.p.m. Nad brzegami jezior znajdują się ceremonialne platformy, z których prawdopodobnie podczas obrzędów składano ofiary.

„Tautas atmoda” – łotewskie odrodzenie narodowe

Twórcy współczesnego narodu łotewskiego byli realistami. W XIX wieku ich głównym celem była ochrona języka łotewskiego, uzyskanie pewnych swobód politycznych, a przede wszystkim – walka z wpływami bałtyckich Niemców.

Meksyk 1985-2000: ewolucja od autorytaryzmu do demokracji

Meksyk jest po Związku Radzieckim jedynym krajem, w którym jedna siła polityczna, Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna, sprawowała władzę aż przez trzy czwarte stulecia (1929-2000). Tak samo jak w ZSRR monopartyjny system władzy musiał kiedyś ulec zużyciu...

Konserwacja Zapobiegawcza Środowiska – „Dziedzictwo techniki”

Instytut Archeologii UKSW z Sekcją Zarządzania Dziedzictwem Archeologicznym Koła Doktorantów zapraszają w dniu 30 października tego roku na ogólnokrajową konferencję z cyklu Konserwacja Zapobiegawcza Środowiska – „Dziedzictwo techniki”. Wydarzenie pod naszym patronatem!

Jak ewoluowała zbroja rycerska? [Video]

W swojej najnowszej mini serii na popularnym kanale na YouTube ThrashingMadPL omawia i pokazuje za pomocą rysunków ewolucję rycerskiego uzbrojenia na przestrzeni wieków. Zapraszamy do oglądania!

VI Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia!

Okolice połowy lipca, to czas, kiedy Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych tej instytucji. W tym roku, w dniach 22-23 lipca, odbędzie się już szósta edycja tej imprezy.

„Czerwiec 1976 na Pomorzu” pod red. W. Polaka (et al.) (informacja)

Na temat protestów rozgrywających się poza Radomiem, Ursusem i Płockiem możemy znaleźć zdawkowe informacje, a przecież Czerwiec 1976 roku to nie tylko te trzy miasta. Książka jest owocem projektu naukowego dotyczącego wydarzeń związanych z falą strajków na Wybrzeżu w 1976 roku.

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu!

Prezentujemy wybór najciekawszych lipcowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Sulla ostatni Republikanin”, „Legenda wikingów”, „Dunkierka”, „Krew snajperów” oraz „Islam. Jedenasta plaga”!

Obcy w domu. Wokół Marca’68

Władysław Gomułka 50 lat temu wygłosił przemówienie, które zainicjowało rozpoczęcie kampanii antysemickiej. Tysiące Żydów zostało pozbawionych domów i straciło przyjaciół. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało spot upamiętniający wydarzenia, które zmieniły losy tych ludzi. Materiał video jest częścią cyklu wydarzeń w ramach programu „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”.

Lipcowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (07/2017)

Główny temat numeru to bitwa pod Grunwaldem. Nasza wiedza o tej najsławniejszej polskiej batalii stale się poszerza, a nowe hipotezy prowokują do dyskusji. Dlatego publikujemy artykuł prof. Svena Ekdahla poświęcony najnowszym badaniom archeologicznym pola tej bitwy, które stawiają pod znakiem zapytania jego lokalizację, przyjętą w XIX wieku. Maciej Badowicz pisze o konsekwencjach batalii z Krzyżakami, zaś Piotr Szlanta o grunwaldzkich karykaturach prasowych z 1910 r.

Dzieje Indii. Pomocnik Historyczny „Polityki” – recenzja

Czy Cyganie faktycznie mają indyjskie pochodzenie? Kim były kurtyzany? Jak wygląda spór o najsłynniejszy klejnot świata? Na te i wiele innych pytań odpowie Pomocnik Historyczny, który podjął się trudnego zadania przedstawienia wielkiej i tajemniczej cywilizacji.

Gabriel Kayzer – „Klincz? Debata polsko-żydowska” – recenzja

Co najmniej raz na miesiąc któreś z mediów podaje informacje o zadrażnieniu na linii Polska-Izrael. Czasami jest to mniej, czasami bardziej wydumany problem. Wyraźnie jednak widać, że dialog polsko-żydowski utyka w miejscu. Czy jednak mamy do czynienia z klinczem?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone