Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-02-25 16:52
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (25 II 21)

Państwo Zulusów w XIX wieku; Niepokorni żołnierze ludowego Wojska Polskiego; 40 lat temu zakończył się najdłuższy strajk studencki w Polsce; 7 najciekawszych starożytnych formacji wojskowych i metod walki – to tylko niektóre z tematów materiałów publikowanych na naszych stronach w ostatnich dniach. Zapoznaj się z naszymi najciekawszymi treściami!


Państwo Zulusów w XIX wieku

Zulusi przez kilkadziesiąt lat byli lokalnym hegemonem i dziś są przedmiotem dumy wśród czarnych mieszkańców Południowej Afryki. Jak wyglądało ich państwo i zmagania z białymi osadnikami w XIX wieku?

Niepokorni żołnierze ludowego Wojska Polskiego

Propaganda PRL kreowała wizerunek żołnierzy Polski Ludowej jako komunistów w pełni popierających władzę i jej ideologię. W archiwach wojskowych znajdują się akta pokazujące także inny obraz: to historie żołnierzy manifestujących przywiązanie do wiary, palących sowieckie ordery czy wreszcie strzelających do portretów Stalina.

40 lat temu zakończył się najdłuższy strajk studencki w Polsce

18 lutego 1981 r. podpisano tzw. porozumienie łódzkie, które zakończyło najdłuższy strajk studencki w Polsce. W jego efekcie m.in. zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów, wprowadzono autonomię uczelni i zniesiono obowiązek nauczania języka rosyjskiego.

7 najciekawszych starożytnych formacji wojskowych i metod walki

Legion rzymski, Nieśmiertelni, falanga, rydwan bojowy czy słonie bojowe - to tylko niektóre z popularnych w starożytności sposobów organizacji wojska i metod walki. Jakie fortele i rozwiązania stosowano, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść?

Spotkanie online z autorami książki „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki” – zapraszamy do obejrzenia!

Jaka jest historia niezwykłego witraża S. Wyspiańskiego przedstawiającego króla-trupa Kazimierza Wielkiego? Jaka tajemnica kryje się za obrazem „Gwiaździsta noc” van Gogha? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego online z Joanną Łenyk-Barszcz i Przemysławem Barszczem, autorami książki „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki”!

Na bakier z Temidą – najbardziej kontrowersyjne wyroki PRL

Kilka lat więzienia za opowiadanie politycznych dowcipów, miesiące w obozie pracy za słuchanie zachodnich audycji radiowych czy wreszcie kara śmierci za… kradzież mięsa. Sądownictwo PRL zapisało się na kartach historii wieloma kontrowersyjnymi wyrokami, stanowiącymi jawne pogwałcenie prawa – nawet tego komunistycznego. Oto niektóre z nich!

Wojna o Górski Karabach – niezakończony spór na gruzach ZSRR

27 września 2020 roku na granicy Armenii i Azerbejdżanu doszło do wymiany ognia, rozpoczynającej kolejną wojnę o Górski Karabach. Jaka jest historia zamieszkałego w większości przez Ormian kraju? Jak przebiegały poprzednie konflikty i wojny o ten region w XX wieku?

Europejska mekka „pancerniaków” [GALERIA]

Przed Wami fotorelacja z pokazów „Tiger Day XI” w Bovington Tank Museum UK. Jeśli kochacie broń pancerną, jest to miejsce w topowej trójcie muzeów tego typu na świecie. W te i inne miejsca z przyjemnością zabiorę Was wraz z moim licencjonowanym biurem podróży „Strefa Bojowa militarne wyprawy po Europie”. Po więcej informacji zerknijcie na stronę www.strefabojowa.pl lub mój fanpage na Facebooku. Znajdziecie tam mnóstwo zdjęć, ciekawych opisów oraz oferty wyjazdów. Pozdrawiam i do zobaczenia na militarnym szlaku!

Bracia Abałakowowie i Towarzystwo Turystyki Proletariackiej

Bracia Jewgienij i Witalij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów XX wieku. Jakie były początki ich kariery? W jaki sposób komuniści wykorzystywali alpinizm do celów propagandowych?

Już jutro! Polihistor – nowy program historyczny na YT

Najczęstsze pytanie zadawane historykom? „Ale jak to naprawdę było?” W „Polihistorze” – najnowszym programie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na YouTube – historyk Bartek Gajos będzie pytał najlepszych specjalistów od Polski i Rosji między innymi o to, dlaczego Katarzyna II bała się polskiej rewolucji, czy Polska mogła uniknąć II wojny, dlaczego Sowieci dokonali agresji dopiero 17 września oraz w jakim celu Kreml inwestuje miliony rubli w projekty związane z historią.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Zapraszamy na spotkanie autorskie online z autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”!

Jak naprawdę wyglądały codziennie warunki bytowania Wyklętych? Gdzie kwaterowali, jak odpoczywali i jak wyglądały codzienne obowiązki żołnierzy podziemia antykomunistycznego? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkanie autorskie ze Stanisławem Płużańskim, autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”!

„Strefa Bojowa – Militarne Wyprawy po Europie” – biuro podróży inne niż wszystkie!

A może by tak... spędzić tegoroczny okres urlopowy inaczej? Zapoznać się z najciekawszymi obiektami militarnymi w Polsce i w Europie, pod opieką doświadczonego opiekuna? Zobaczcie ofertę, którą przygotował dla Was Marcin Wątroba i jego licencjonowane biuro podróży „Strefa Bojowa – Militarne Wyprawy po Europie”!

Wyłączamy podserwis old.histmag.org

W najbliższych tygodniach planujemy wyłączyć nasz podserwis old.histmag.org – prezentujący treści z Histmag.org w naszym starszym layoucie. Już wkrótce zaprezentujemy Wam też nowy, wygodniejszy sklep z naszymi produktami, a także przeniesiemy się na nowy, bardziej stabilny serwer.

Niebo nad piekłem Verdun (cz. 1). Maszyny myśliwskie i ich początkowa taktyka

O wojennym piekle w rejonie twierdzy Verdun słyszał praktycznie każdy. Francuscy „Poilu”, broniący przed Niemcami kolejnych fortów, gnijące zwłoki będące pożywieniem dla szczurów i śmierć setek tysięcy żołnierzy to obraz walk na lądzie. Zażarte starcia rozgrywały się także w powietrzu. Po raz pierwszy strony użyły samolotów myśliwskich.

Upiór w wychodku na Lubartowskiej i inne lubelskie sensacje z lat trzydziestych

Reformy gospodarcze i nowe prawodawstwo to nie jedyne wyzwania, z którymi musiały się zmierzyć władze Polski w międzywojniu. Ferwor zmian okazał się doskonałym czasem dla morderców, gwałcicieli oraz tych, którzy na własną rękę postanowili wymierzać sprawiedliwość.

Ukazało się naukowe opracowanie Pontyfikału Płockiego pochodzącego z przełomu XII i XIII wieku

Pontyfikał Płocki, najstarszy kompletny pontyfikał w zbiorach polskich, powstał najprawdopodobniej w latach 1180-1215 i ma wielu autorów. Jeden z pisarzy wywodził się z opactwa św. Wawrzyńca w Liege – to wnioski z badań opublikowane w monografii „Studia nad Pontificale Plocense”.

„Spisek Komandorów” to słuchowisko o losach Stanisława Mieszkowskiego

Dramatyczne dzieje Stanisława Mieszkowskiego stały się kanwą wyjątkowej opowieści. O losach komandora traktuje słuchowisko „Spisek Komandorów”. Jego premiera odbędzie się na antenie radiowej Trójki już w najbliższą niedzielę 21 lutego o godz. 20.05.

BiblioBus na ulicach Polski! [Galeria]

Bibliobus to obwoźna biblioteka, którą można było spotkać na ulicach polskich miast kilka dekad temu. Na ten cel adaptowano najczęściej autobusy lub samochody ciężarowe. Pojazdy te wyposażone były w regały z książkami i czasopismami, dodatkowo posiadają miejsca i stoliki do czytania. Niedawno takie mobilne wypożyczalnie książek pojawiły się w wielu krajach. W Polsce nie stanowią novum, bowiem funkcjonowały już w latach 70. ubiegłego wieku. Jednakże nie cieszyły się popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim były drogie w eksploatacji i niefunkcjonalne. Co więcej, były uzależnione od warunków na drogach. Z tych powodów postanowiono z nich zrezygnować.

Mikołaj Kopernik: astronom, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”

Mikołaj Kopernik do historii przeszedł jako twórca, przełomowej dla nowożytnej nauki, teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Jak wyglądało życie i działalność człowieka, który zmienił nasze postrzeganie świata?

Na 548. urodziny Kopernika odtworzono napój według jego receptury

Napój z dodatkiem przypraw i miodu według receptury Mikołaja Kopernika odtworzono na 548. urodziny astronoma. Kopernik był nie tylko genialnym astronomem, ale i lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii - przekonują władze powiatu olsztyńskiego.

Sprawa Joanny d’Arc – średniowieczny proces pokazowy

21 lutego 1431 roku rozpoczął się sąd nad Joanną d’Arc. Wydarzenie to można z powodzeniem uznać za jeden z najgłośniejszych procesów pokazowych w dziejach.

Goralenvolk: podhalańscy wasale III Rzeszy

500-złotowy banknot, tzw. „góral”, jest jednym z symboli życia codziennego w czasie okupacji. Hitlerowcy bez wątpienia fascynowali się góralami i to na tyle, że próbowali przekonać ich, że bliżej im do Niemców niż Polaków. Jakie są dzieje Goralenvolk?

Najlepsze życzenia dla Naczelnych Skautów Świata!

Obchodzony 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej to wyjątkowa data dla każdego harcerza i skauta na całym świecie. Jest to nie tylko ich święto przyjaźni, lecz także dzień urodzin tych, dzięki którym do dziś młodzi na całym świecie noszą mundury i kontynuują ideały skautingu. Skąd wziął się tak wielki ruch młodzieżowy i kim właściwie są Naczelni Skauci Świata?

Bitwa pod Olszynką Grochowską: przegrana wygrana bitwa

Bitwa pod Olszynką Grochowską była najkrwawszą bitwą powstania listopadowego. Przyniosła śmierć ponad 17 tysiącom istnień. Dla Chłopickiego jej wspomnienie stało się koszmarem, w którym zwyciężyłby, gdyby dowodził do końca. Urosła do rangi symbolu narodowego. Co tak naprawdę wydarzyło się 25 lutego 1831 roku na polach przed Pragą?

Wyzwolenie Poznania – 23 lutego 1945 roku

Walki o Poznań trwały około miesiąca. Niemcy poddali miasto na długo po tym, jak pierwsi radzieccy żołnierze przekroczyli linię Odry. Jak dokładnie wyglądało wyzwolenie Poznania?

Targi Książki Historycznej 2021

Targi Książki Historycznej w 2021 roku odbędą się w dniach 25-28 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum (plac Zamkowy 4).

Targi Książki Katowice 2021 – data, atrakcje, wystawcy

Targi Książki Katowice 2021: Tegoroczne Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 12-14 listopada roku. Wydarzenie to znalazło się już na liście liczących się imprez targowych i plenerów czytelniczych w Polsce.

Poznań w 1940 roku: film niemieckiego żołnierza

Na kanale Hist_PL pojawił się krótki film nakręcony przez niemieckiego żołnierza przedstawiający Poznań w 1940 roku. Jak wyglądało to miasto pod okupacją?

Piękno jest w szczególe – dodatki do ubrań w późnym średniowieczu [Video]

Na kanale „Tylko Historia” pojawił się film o dodatkach do ubrań popularnych w późnym średniowieczu. Broszki i inne zapięcia do płaszczy różniły się między sobą sposobem wykonania i znaczeniem symboli na nich umieszczonych. Łączył je jednak niezwykły kunszt wykonania. Zobaczcie, jak wyglądały!

Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”

„Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” to kolejna książka duetu Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli. Jest fascynującym wywiadem-rzeką o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach. Stawia prowokujące pytania i odważne diagnozy. To lektura niezbędna dla każdego miłośnika historii.

Stanisław Płużański – „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”

„Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych” Stanisława Płużańskiego to pierwsza książka traktująca o codzienności bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowiada o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe.

Mariusz W. Kliszewski – „Dobry od listopada”

Mariusz W. Kliszewski w książce „Dobry od listopada” opisuje losy Marka Dobrawińskiego – studenta, którego próżniaczy żywot w Warszawie zostaje przerwany przez wybuch powstania listopadowego. Młody mężczyzna trafia nagle w centrum wydarzeń, stając się mimowolnym świadkiem zamachu na wielkiego księcia Konstantego, brata cara Mikołaja I...

Tomasz Awłasewicz – „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL”

W książce „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL” Tomasz Awłasewicz przedstawił historię grupy kontrwywiadu PRL, która specjalizowała się w potajemnym otwieraniu skarbców w ambasadach i konsulatach. Choć skopiowali setki tysięcy stron najpilniej strzeżonych dokumentów, w tym CIA, nikt nie wpadł na ich trop.

Lisa Appignanesi – „Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy” – recenzja i ocena

Medyczna historia zaburzeń psychicznych towarzyszących kobietom jest bardzo długa. Od histerii przez schizofrenię, anoreksję, bulimię, na depresji kończąc. Jednak czy jest to jedynie problem kobiet?

Mikołaj Gabło – „Olchowiec Łemków utracony” – recenzja i ocena

Łemkowszczyzna to kraina, która nie miała szczęścia do historii. Zamieszkana przez twardy lud, który nigdy nie doczekał się ani własnego państwa ani wyraźnego rozgraniczenia od sąsiadów. Przez wieki gospodarzyli na trudnym terenie, gdzie plon trzeba było wydzierać kamienistej, górskiej ziemi.

Bart van Es – „Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie” – recenzja i ocena

W 1942 roku holenderska rodzina przygarnia żydowską dziewczynkę. Po wojnie relacje między nimi ulegają rozluźnieniu, aż nadchodzi do niewyjaśnionego zerwania kontaktów. Bart van Es przedstawia ich niezwykłe losy z wrażliwością, historyczną dokładnością i odwagą.

Robert J. Kudelski – „Ostatni transport złota III Rzeszy” – recenzja i ocena

Temat zrabowanych przez III Rzeszę bogactw i ich późniejsze losy po wojnie wciąż oddziaływają na wyobraźnię wielu osób. 76 lat po zakończeniu wojny nadal nie wiemy, co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą, pogłoski o Złotym Pociągu w Sudetach wybuchają co jakiś czas z nową mocą. Lecz co działo się z rezerwami finansowymi i kruszcowymi Reichsbanku, gdy Armia Czerwona wkraczała do Berlina? Te wydarzenia na czynniki pierwsze rozłożył w swojej książce Robert J. Kudelski.

„Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listach” – recenzja i ocena

Na barwnym pisarstwie Stanisława Cata-Mackiewicza myślenia politycznego uczyło się kilka pokoleń. W ostatnich latach spuścizna wileńskiego konserwatysty zdaje się przeżywać renesans. Nakładem Wydawnictwa Universitas ukazują się kolejne tomy jego pism wybranych. Mamy teraz okazję więcej dowiedzieć się o samym Mackiewiczu – np. dzięki wyborowi jego korespondencji, który ukazał się nakładem Ośrodka Karta.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy