„Spisek Komandorów” to słuchowisko o losach Stanisława Mieszkowskiego

opublikowano: 2021-02-19 14:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Dramatyczne dzieje Stanisława Mieszkowskiego stały się kanwą wyjątkowej opowieści. O losach komandora traktuje słuchowisko „Spisek Komandorów”. Jego premiera odbędzie się na antenie radiowej Trójki już w najbliższą niedzielę 21 lutego o godz. 20.05.
REKLAMA
Komandor Stanisław Mieszkowski, twórca i pierwszy komendant powojennej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Aresztowany pod fałszywymi zarzutami w 1950 roku przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji MON. Skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1952 roku.

Zobacz także:

Armia Rokossowskiego - jak radziecki marszałek stworzył siłę polskiego wojska?

„Spisek Komandorów” to słuchowisko stworzone według tekstu Wojciecha Fułka, zrealizowane w Radiu Gdańsk, które prezentowane będzie na Scenie Teatralnej Trójki po raz drugi po długiej przerwie. Spektakl wyreżyserował Paweł Chmielewski. Kanwą opowiadanej historii jest dramatyczna historia komandora Stanisława Mieszkowskiego, komandora Marynarki Wojennej, który został pośmiertnie mianowany kontradmirałem. Był też szefem Sztabu Głównego Marynarki Wojennej i dowódcą Floty.

20 października 1950 roku Mieszkowski został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji MON i poddany brutalnemu, trwającemu dwa lata śledztwu. Sprawa ta otrzymała nazwę „procesu komandorów”. W latach 1950–1952 na podstawie sfałszowanych dowodów w sprawie działalności szpiegowskiej prowadzono bowiem postępowanie wobec siedmiu oficerów Marynarki Wojennej (MW) przez Główny Zarząd Informacji (GZI). W efekcie, 21 lipca 1952 roku Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał komandora na podstawie artykułu 86 § 1, 2 KK WP oraz artykułu 7 w związku z artykułem 15 § 2 małego kodeksu karnego na karę śmierci z utratą praw na zawsze i przepadkiem mienia. Wyrok ten wykonano 16 grudnia 1952 roku w Więzieniu Mokotowskim w Warszawie. Zwłoki komandora zostały potajemnie pogrzebane na tzw. „Łączce” na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Natomiast w 1956 roku wszyscy skazani zostali zrehabilitowani.

Przypomnijmy, że premiera wspomnianej sztuki odbyła się 1 listopada 2019 roku. Jej akcja toczy się w dwóch planach czasowych. Pierwszy z nich stanowią lata 1950-1952, z kolei drugi dotyczy czasów współczesnych. Część współczesna sztuki, osadzona w 2017 roku, jest fikcyjna, ale, jak podkreśla autor, odwołuje się do prawdziwych zdarzeń.

Los głównego bohatera – komandora Stanisława Mieszkowskiego, dowódcy Floty Marynarki Wojennej w Gdyni oraz jego towarzyszy – to najmroczniejsze karty polskiej powojennej historii. Na okładce płyty z zapisem spektaklu czytamy: „fałszywie oskarżeni, brutalnie torturowani, skazani w sfingowanym procesie, zamordowani, pochowani w bezimiennych grobach” – czytamy w komunikacie radiowej Trójki.

Do udziału w projekcie zaangażowali zostali artyści z Gdańska, Gdyni i Warszawy. W spektaklu występują: Krzysztof Janczar, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Piotr Cyrwus, Krystyna Łubieńska, Ewelina Oleś, Igor Michalski, Piotr Biedroń, Dariusz Szymaniak, Dominik Rougier oraz Robert Silski.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone