10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (25 IV 19)

opublikowano: 2019-04-25, 15:05
wolna licencja
Tczew i niesamowita historia pewnego mostu; Wielka Sobota w Bytomiu-Rozbarku, czyli tradycyjne święcenie pokarmów; „Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los” – burza wokół materiału IPN; Marvel - od komiksu do kinowego uniwersum. To tylko niektóre spośród tematów, które ostatnio poruszaliśmy w Histmagu. Zapoznaj się z zestawieniem naszych najciekawszych treści ostatnich dni!
reklama


Tczew i niesamowita historia pewnego mostu

Podczas rozbiórki Mostu Tczewskiego dokonano sensacyjnego odkrycia. Udało się odnaleźć kapsułę czasu oraz kamień węgielny, który wmurował sam król pruski Fryderyk Wilhelm IV.

Wielka Sobota w Bytomiu-Rozbarku, czyli tradycyjne święcenie pokarmów

Okres Wielkanocy łączy z wieloma powoli zanikającymi zwyczajami kultywowanych przez lokalne społeczności. Na terenie Rozbarku, będącego jedną z dzielnic Bytomia (woj. śląskie), w kościele św. Jacka w Wielką Sobotę mieszkańcy święcą pokarmy na wielkanocny stół w tradycyjnych, rozbarskich strojach.

„Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los” – burza wokół materiału IPN

IPN opublikował w Internecie archiwalny materiał dotyczący warszawskiego getta. Film, nakręcony prawdopodobnie w latach 1940-41, opatrzony został cytatem z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Problem w tym, że tekst został zmodyfikowany, co nie spodobało się wielu internautom.

Marvel - od komiksu do kinowego uniwersum

Skąd wzięło się zaufanie ludzkości do typów w jaskrawych strojach, kto był pierwszy: Kapitan Ameryka czy Superman i jaką rolę w tym wszystkim odegrał Stan Lee?

Nasze książki już w Empikach!

Nasze dwie pozycje książkowe: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek” oraz „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” można już nabyć w sieci sklepów Empik! Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu!

Kontrowersyjne „wieszanie Judasza” w Pruchniku

Wielka afera w Pruchniku. Mieszkańcy przypomnieli dawny, XVIII-wieczny zwyczaj „wieszania Judasza”. Jednakże tym razem kukła została wystylizowana na ortodoksyjnego Żyda, a do jej bicia nakłaniano dzieci. Sytuacja wywołała falę międzynarodowego oburzenia. Głos zabrał Episkopat Polski.

Odbudowa Notre Dame potrwa 5 lat?

Katedra Notre-Dame: Pojawiły się wstępne ustalenia dotyczące prawdopodobnej przyczyny pożaru. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że odbudowa świątyni będzie błyskawiczna i zakończy się przed Letnimi Igrzyskami w Paryżu, które zaplanowano na… 2024 rok.

Znamy nominowanych do Nagród Historycznych „Polityki”

Nagrody Historyczne „Polityki” to prestiżowe i najstarsze w Polsce nagrody przyznawane publikacjom dotyczącym najnowszej historii Polski. W ciągu 60 lat uhonorowano nimi aż 187 książek. W przyszłym tygodniu poznamy kolejnych zwycięzców, a już dziś prezentujemy nominowanych do otrzymania tego cennego lauru.

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W czerwcu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Tym razem wybierzemy najlepsze książki historyczne I półrocza 2019 roku.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Nie umieraj do jutra”

Wacław Gluth-Nowowiejski w książce „Nie umieraj do jutra” portretuje warszawskich robinsonów – ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej książki.

Jak przegrać z Florencją. Katedra w Sienie [Galeria]

Katedra w Sienie to nie jest taki zwyczajny zabytek – to obiekt, w którym gotyk zetknął się z renesansem, tworząc naprawdę unikalne połączenie. Zapraszamy w podróż do słonecznej Toskanii – zobaczcie piękne zdjęcia Tomasza Kiełkowskiego, które autor zamieścił pierwotnie na swoim blogu archifoto.pl!

„Pan Tadeusz” – reż. A. Wajda – recenzja i ocena filmu

„Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy przyciągnął do kin miliony widzów. Jak twórcy filmu poradzili sobie z interpretacją naszej narodowej epopei?

Kłamstwo katyńskie i walka o pamięć

Groby polskich oficerów odkryte w lesie katyńskim w 1943 roku stały się kartą w politycznej grze mocarstw. Równocześnie rozpoczęła się batalia o prawdę i pamięć.

W Bredzie powstaje Muzeum-Memoriał gen. Maczka

W holenderskim mieście Breda powstaje Muzeum-Memoriał poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi – właśnie wybrano firmę odpowiedzialną za budowę obiektu. Breda została w 1944 r. przez polską 1 Dywizję Pancerną, dowodzoną właśnie przez Maczka.

Podążając drogą bóstw – shintoizm w kulturze i historii Japonii

Shintoizm jest religią kultywowaną od niepamiętnych czasów wyłącznie w Japonii. Czci się w niej doczesność i życie. Jakie są zasady shintō i jak wpłynęła ona na niepowtarzalną kulturę i historię Kraju Kwitnącej Wiśni?

Antonina Leśniewska – pierwsza kobieta w Polsce, która otworzyła własną aptekę

Pierwsza kobieta na świecie, która otworzyła żeńską aptekę, pierwsza, która otrzymała koncesję na własną aptekę w Polsce. Działaczka społeczna – Antonina Leśniewska, patronka stołecznego Muzeum Farmacji. To była wyjątkowa postać – mówi kierownik placówki Iwona Arabas.

Każdy może zbadać genealogię swojej rodziny. Od czego zacząć?

Kim byli nasi przodkowie? Wiele osób interesuje się genealogią swoich rodzin. Informacji można poszukiwać w archiwach państwowych, a także w księgach parafialnych, urzędach stanu cywilnego i archiwach zakładów pracy – radzi historyk dr Marcin Szymański z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czy kolonializm był zły?

Przyniósł wyłącznie zniewolenie i śmierć? A może doprowadził do rozwoju cywilizacyjnego w odległych zakątkach globu? Jak to w końcu było z tym kolonializmem?

Z czego Polska była kiedyś znana? [Video]

Jakie słowa kojarzyły się kiedyś obcokrajowcom z Polską? Jeśli klucz może być francuski, to co było polskie? Kilka ciekawych przykładów podaje Radek Kotarski w nowej odsłonie swojej serii Polimaty. Polecamy!

„Ziuk. Młody Piłsudski” - nowy serial Telewizji Polskiej

Trwają zdjęcia do nowego serialu Telewizji Polskiej - „Ziuk. Młody Piłsudski”, opowiadającego o młodości jednego z najbardziej znanych Polaków – marszałka Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym tygodniu ekipa filmowa kręciła kilka scen w Małopolsce.

Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielki Piątek

Śmierć Chrystusa na krzyżu należała do najokrutniejszych i najbardziej hańbiących kar, jakie mógł wydać sąd rzymski. Dlatego w pierwszych latach chrześcijaństwa tego faktu nie uwypuklano i nie otaczano szczególnym kultem. Wszystko zmieniło odnalezienie relikwii Krzyża Świętego przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna.

Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania

Św. Augustyn nazywał tę noc Matką wszystkich Wigilii. Sięgająca najgłębiej do tradycji starożytnych misteriów Liturgia Wigilii Paschalnej była wielkim teatrem, w którym siła gestu i symbolu łączyła się z bogatą treścią teologiczną.

XXV Festiwal Słowian i Wikingów – Wolin 2019 – atrakcje

XXV Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2019 roku w Centrum Słowian i Wikingów (Recław 37). Będzie to już 25. edycja jednej z największych, wczesnośredniowiecznych imprez na świecie, w której uczestniczy ponad 2500 osób z 30 krajów świata. W miarę pojawiania się kolejnych informacji o imprezie będziecie je mogli znaleźć tutaj!

Grunwald 2019 – XXII Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem [data, program, atrakcje]

Grunwald 2019 zbliża się wielkimi krokami! Tegoroczne Dni Grunwaldu odbędą się w dniach 10-14 lipca 2019 r. Sama XXII Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się w sobotę 13 lipca o godz. 15.00. To największa inscenizacja bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. W miarę pojawiania się kolejnych informacji o imprezie będziecie je mogli znaleźć tutaj!

Uboat - nowa gra o II wojnie światowej. Zobaczcie zapowiedź!

UBOAT to symulator okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ale inny niż wszystkie, jakie do tej pory widzieliście. To gra typu sandbox z mechaniką zarządzania załogą, a jej głównym tematem jest życie niemieckich żołnierzy. Zobaczcie zapowiedź gry!

Wacław Gluth-Nowowiejski - „Nie umieraj do jutra”

W dziesięciu nowelach Wacław Gluth-Nowowiejski, autor książki „Nie umieraj do jutra” portretuje warszawskich robinsonów – ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. Ukrywali się najczęściej w piwnicach lub na strychach. Zazwyczaj wybierali budynki najmocniej zrujnowane, którym nie groziło podpalenie lub wysadzenie przez niemieckie oddziały niszczycielskie.

Laurenza Domenico - „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci”

2 maja 2019 roku mija 500 lat od śmierci jednego z największych geniuszy, wynalazców i artystów w dziejach ludzkości - Leonarda da Vinci. Album „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” zawiera wiele innowacyjnych projektów technicznych, naszkicowanych ręką mistrza.

Krzysztof Jagiełło – „Piast Mściciel” – recenzja i ocena

Literacka wersja początków państwa polskiego. Legendarny Piast Kołodziej staje do walki przeciwko podstępnemu Popielowi…

Paweł Rzewuski – „Filozofia Piłsudskiego” – recenzja i ocena

Józef Piłsudski jawi się jako wódz, naczelnik, mąż stanu, człowiek z ciągotami autorytarnymi, żołnierz, polityk. Jednak czy jest w nim coś z filozofa? Czy Marszałek zbudował jakiś własny system filozoficzny lub kierował się takowym?

Steven Saylor – „Tron Cezara” – recenzja i ocena

Przygody Gordianusa Poszukiwacza właśnie dobiegły końca – starożytny Sherlock Holmes postanawia przejść na zasłużoną emeryturę. Ta decyzja zbiegła się z końcem kariery nieco słynniejszego Rzymianina, niejakiego Gajusza Juliusza Cezara. „Tron Cezara” Stevena Saylora zamyka trwającą od lat podróż śledczą detektywa znad Tybru.

Anna Mieszkowska – „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy” – recenzja i ocena

Będąc u szczytu kariery Hanka Ordonówna wzbudzała zachwyt niezależnie od tego gdzie występowała – przed rodzimą publicznością w Warszawie lub Krakowie, czy przed międzynarodową widownią w Paryżu i Berlinie. Wystarczyło kilka lat, by ta sama legendarna artystka dzielnie znosiła trudy wojennej tułaczki.

Geoffrey Hindley – „Saladyn. Pogromca chrześcijaństwa” – recenzja i ocena

Zdobywca Jerozolimy i bohater niezliczonych legend. Jak prezentuje się najnowsza biografia słynnego Saladyna?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu. Nauczyciel akademicki - prowadzi zajęcia z popularyzacji historii w internecie dla studentów historii UW.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone