10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (29 IX 16)

opublikowano: 2016-09-29, 15:19
wolna licencja
„II RP – mocarstwo z przymusu”, „Bitwa pod Płowcami: wygrana w przegranej”, „Pijcie wszyscy szampan mleczny!” – to tylko niektóre z najciekawszych tytułów materiałów opublikowanych ostatnio na naszych łamach. Polecamy Wam ich zestawienie!
reklama


II RP: mocarstwo z przymusu

Wiele złego mówi się o megalomanii rządów II Rzeczpospolitej – o tym jak machały szabelką i groziły wszystkim dookoła. Mało kto zadaje sobie pytanie dlaczego obrano taką właśnie strategię.

Bitwa pod Płowcami: wygrana w przegranej

Wieś Płowce i okolice 27 września 1331 roku stały się areną bitwy między Polakami a Krzyżakami – starcia przez lata traktowanego przez stronę polską jako wielkie zwycięstwo. Czy słusznie?

Pomoc dla opozycjonistów i represjonowanych w PRL – jak ją otrzymać?

1 stycznia 2016 roku weszła w życie nowa ustawa przyznająca osobom represjonowanym w latach 1944-1989 specjalny dodatek do emerytury lub renty w kwocie ok. 400 złotych. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, prawo do nowego świadczenia przysługiwać będzie od 2 do 10 tysiącom osób.

Za grzechy czy dla chwały? Kościoły Kazimierza Wielkiego

W historii występowały różne formy ekspiacji, czyli wynagrodzenia za grzechy. Formą pokuty i naprawy szkód wyrządzonych Bogu i społeczeństwu Kazimierza Wielkiego było, jak twierdzą kronikarze, wzniesienie kilku świątyń, które znane są dziś jako kościoły ekspiacyjne.

Polscy archeolodzy zrekonstruowali grobowiec prehistorycznego koczownika

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odtworzyli liczący 5 tysięcy lat grobowiec przedstawiciela elity nomadów z dzisiejszego pogranicza ukraińsko-mołdawskiego.

Ostatni wrak bitwy jutlandzkiej

Świat obiegła informacja o kolejnym wraku odnalezionym na Morzu Północnym. Tym razem jest to HMS „Warrior”, który zatonął u brzegów Norwegii w czasie I wojny światowej.

Wszystkie fronty Wielkiej Wojny w trailerze Battlefield 1 [video]

Kampania jednoosobowa gry Battlefield 1 zabierze nas na pola bitew I Wojny Światowej. W trakcie gry będziemy mogli wcielić się w asystentkę sławnego Lawrence z Arabii, młodego kierowcę legendarnego czołgu Mark 1 i innych żołnierzy frontów Wielkiej Wojny. Trailer zapowiada ciekawą historię i rozgrywkę, w której nie tylko będziemy strzelać i walczyć w okopach, ale polatamy pierwszymi myśliwcami, pokierujemy czołgami, czy nawet zaszarżujemy konno.

Pijcie wszyscy szampan mleczny!

Ludzie, czy piliście kiedyś mleczny szampan? Nie każdy napój musujący musi być z procentami i owocować kacenjamerem.

Wrzesień 1939: mierzyć siły na zamiary? Przemysław Mrówka w porannej audycji TOK FM

Czy kampania polska 1939 roku był totalną katastrofą? A może polska armia zrobiła wszystko, co dało się zrobić? 25 września gościem poświęconej temu zagadnieniu audycji „Koło historii” w radiu TOK FM był nasz publicysta Przemysław Mrówka.

Aż się chce iść do kina

W gąszczu debaty czym powinna być kultura i kto winien decydować o jej treści, polskie kino daje odpowiedź: od polityków powinniśmy wymagać stworzenia mechanizmów uczciwego finansowania, o resztę artyści zadbają sami. Za nami jeden z najlepszych Festiwali Filmowych w Gdyni, z historią na ekranie w roli głównej.



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Nieznośny ciężar braterstwa”

Książka Michała Przeperskiego to pierwsze popularne opracowanie fascynującego tematu, jakim jest dwudziestowieczny konflikt polsko-czeski. Napisana wartko i klarownie opowieść pokazuje, że przyjazne stosunki z sąsiadami da się zbudować i utrzymać mimo bolesnych epizodów w historii. – pisze o naszej dzisiejszej nagrodzie jej wydawca. Mamy dla Was do wygrania 4 egz. książki: „Nieznośny ciężar braterstwa”.

Konkurs: „Londyn 1967”

Nie sposób zwięźle zrelacjonować zawartości tego intelektualno-obyczajowego bedekera. Warto jednak podkreślić, iż rzecz jest znakomicie napisana, gęsta, lecz przejrzysta, skrząca się od detali, nieskąpiąca przy tym szerszej refleksji nad blaskami i cieniami kontrkultury brytyjskiej – pisze o naszej dzisiejszej nagrodzie jej wydawca. Mamy dla Was do wygrania 4 egz. książki: „Londyn 1967”.

Konkurs: „Liliowe dziewczyny”

Ta – inspirowana losami bohaterki podczas II wojny światowej – debiutancka powieść amerykańskiej pisarki łączy w sobie historię niecodziennej miłości, opowieść o odkupieniu i skrywanej przez wiele lat przerażającej tajemnicy. – pisze o naszej dzisiejszej nagrodzie jej wydawca. Mamy dla Was do wygrania 4 egz. książki:„Liliowe dziewczyny”.

Michał Przeperski – „Nieznośny ciężar braterstwa” (informacja)

W 1919 roku czeskie oddziały zajęły Spisz i Orawę, po czym, wykorzystując polskie zaangażowanie na innych frontach, podbiły Śląsk Cieszyński, dopuszczając się przy okazji zbrodni wojennych na polskich jeńcach i cywilach. Walczący z Rosją Sowiecką Polacy zaakceptowali utratę tych ziem. Dwadzieścia lat później podbijani przez III Rzeszę Czesi patrzyli, jak polskie czołgi wjeżdżają na sporne terytoria. Polacy świętowali, jednak po obu stronach trudno było o triumfalny nastrój. Rok później już nikt nie wątpił, że konflikt przegrały obie strony.

Zapraszamy na premierę książki: „Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych z pogromu”

Reporterzy Konrad Piskała i Tomasz Potkaj oraz historyk dr Leon Popek opowiadają o losach grupy dzieci uratowanych z rzezi wołyńskiej 1943 i 1944 roku. Po ponad 70 latach otwierają koperty z pisanymi przez nie, nigdy nie wysłanymi listami. I odnajdują nadawców.

Piotr Szarota – „Londyn 1967” (informacja)

Swoisty bedeker, ale nie turystyczny, lecz intelektualny, o złożonej strukturze i tylko pozornie dotyczący wyłącznie konkretnego miasta w historycznym momencie. Dwanaście miesięcy roku 1967 i wydarzenia dziejące się wówczas w Londynie to ledwie punkt wyjścia, jako że narracja nieustannie sięga w przeszłość i podpowiada też, co działo się później. Z ludźmi przede wszystkim, ich działalnością, ale także, jak zmieniał się sam Londyn, Anglia i kultura Zachodu.

„Czego chce od nas ten Dybuk? Wiek pamięci i niepamięci” - wykład w Warszawie

Sto lat temu, zaledwie kilka tygodni po pogrzebie słynnego pisarza i etnografa S. Anskiego, swoją premierę – w Warszawie – miała sztuka Dybuk jego autorstwa. W czwartek 6 października o godz. 18:00 odbędzie się w Muzeum POLIN w Warszawie wykład Michaela Steinlaufa „Czego chce od nas ten Dybuk? Wiek pamięci i niepamięci”.

Jak kupować taniej książki historyczne?

Jako miłośnicy historii wydajemy na dobra kultury znacznie więcej niż statystyczny Polak. Nasze kieszenie nie są jednak bez dna. Jak można szukać oszczędności, żeby razem z bogatym księgozbiorem nie dorobić się debetu na koncie? Oto kilka przydatnych rad!

Stanisław Jankowski: człowiek, który gonił wojnę

Złośliwi mogliby z przekąsem stwierdzić, że Stanisław Jankowski ps. „Agaton” brał udział zarówno w zniszczeniu, jak i odbudowie Warszawy. Życiorys cichociemnego idealnie oddaje zawiłe polskie losy burzliwego XX wieku.

Ludwig von Mises: współczesny człowiek renesansu

135 lat temu urodził się Ludwig von Mises – człowiek, który jak mało kto zaakcentował potrzebę ludzkiej wolności w dobie totalitaryzmów XX wieku.

Orońsko: miejsce, gdzie tworzył Józef Brandt

W Orońsku pod Radomiem funkcjonuje muzeum, które powinno zainteresować miłośnika historii sztuki. W dawnym pałacu należącym do Józefa Brandta (a właściwie jego żony) działa Centrum Rzeźby Polskiej.

Czy praludzie chorowali na raka?

Skamieliny istot człekopodobnych odkrywają swoje tajemnice – najnowsze badania udowadniają, że przodkowie człowieka zmagali się z nowotworem już 1,7 miliona lat temu.

Bitwa pod Stamford Bridge: łabędzi śpiew Harolda Godwinsona

W dzisiejszych czasach połączenie słów „bitwa” i „Stamford Bridge” może kojarzyć się ze spotkaniami na londyńskim stadionie Chelsea pomiędzy gospodarzami i Arsenalem. Jednak wydarzenia mające miejsce 950 lat temu miały nieporównywalnie dramatyczniejszy przebieg niż mecz o mistrzostwo Anglii.

Znaleziono brytyjski okręt podwodny z czasów kampanii norweskiej

Okręt podwodny HMS „Tarpon” Królewskiej Marynarki Wojennej zatopiony przez niemiecką marynarkę w 1940 roku zlokalizowano ok. 80 kilometrów na północny zachód od duńskiego wybrzeża. Statek spoczywa 40 metrów pod wodą.

Jak Muppety podbiły telewizję (i serca publiczności)

Są dwie książki, bez których Muppety nigdy by nie powstały: „The Puppet Theatre Handbook” oraz „My profession”. Ta pierwsza była podręcznikiem dla osób tworzących teatry lalkowe; ta druga - autobiografią lalkarza Siergieja Władymirowicza Obrazcowa.

Egipskie epitafium z III w. dowodem na chrześcijańską działalność dobroczynną

Przetłumaczono napis z egipskiego nagrobka sprzed 1700 lat. Inskrypcja zapisana greką zawiera nietypowe dla tamtego okresu informacje o żydowskiej diasporze.

Komitet Obrony Robotników – współpraca ponad podziałami

Dziś trudno wyobrazić sobie organizację, w której obok siebie zasiadaliby Antoni Macierewicz i Jacek Kuroń, katolicy i socjaliści. 23 września 1976 roku powstała opozycyjna inicjatywa, w której ponad podziałami dla dobra robotników działali ludzie o bardzo różnych poglądach.

Najstarsze ślady człowieka na Islandii?

Wykopaliska prowadzone na Islandii przez Bjarniego F. Einarssona z Uniwersytetu Kopenhaskiego mogą dowieść, że wyspa była zamieszkana o wiele wcześniej niż dotychczas sądzono.

Wiktor But. Polowanie na Handlarza Śmierci

W 2001 roku Bank Światowy uznał, że zaledwie 9 spośród 53 krajów Afryki można uznać za stabilne państwa. Chaos na Czarnym Lądzie, a także w innych częściach świata, doskonale potrafił wykorzystać Wiktor But, międzynarodowy handlarz bronią. Jego dobra passa musiała się jednak kiedyś skończyć.

Mordy sądowe - zbrodnie w majestacie prawa

Czasy stalinowskie w Polsce przyniosły niespotykany terror. Jednym z jego najgorszych elementów było prawo - pełne frazesów i niejasności - którego ofiarą mógł paść każdy obywatel. Zwłaszcza, jeżeli walczył z systemem.

Żegota: Jak Polacy pomagali Żydom w czasie wojny [video]

27 września 1942 powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom (Żegota). Zobacz film, który opowiada relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej.

Miecz i krzyż – Marcin Sałański o zakonach rycerskich w radiowej Czwórce

Jak połączyć fach rycerski z pobożnością zakonnika? O templariuszach i krzyżakach mówił 24 września w audycji „Zaklinacze czasu” Czwartego Programu Polskiego Radia nasz publicysta Marcin Sałański.

200% normy! Plan trzyletni i narodziny współzawodnictwa pracy

Plan trzyletni był pierwszym planem ekonomicznym PRL-u. W czasie jego realizacji wykształciły się zasady współzawodnictwa, które do dziś są symbolem poprzedniego ustroju. Jak komuniści motywowali Polaków do pracy i jakie były tego efekty?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
http://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone