Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-05-06 14:34
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (6 V 21)

Konstytucja 3 maja – jak odebrano ją w Europie?; Czy Katarzyna II mogła zaakceptować Konstytucję 3 maja?; Eugenika, eksperymenty na ludziach i ludobójstwo. Lekarze w służbie III Rzeszy; George H.W. Bush – z kokpitu samolotu torpedowego do Białego Domu – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Konstytucja 3 maja – jak odebrano ją w Europie?

Wspólne działania króla i polityków stronnictwa patriotycznego doprowadziły 3 maja 1791 roku do uchwalenia Ustawy Rządowej. Jak Konstytucję 3 maja oceniano w europejskiej prasie? Jakie stanowisko wobec dokumentu zajęły mocarstwa zaborcze?

Czy Katarzyna II mogła zaakceptować Konstytucję 3 maja? Zobacz nowy odcinek programu „Polihistor”!

Czy Katarzyna II mogła zaakceptować Konstytucję 3 maja? Czy Stanisław August Poniatowski był zdrajcą? Które z państw było najbardziej zainteresowane rozbiorem Polski? Na te i inne pytania odpowie prof. Richard Butterwick-Pawlikowski w nowym odcinku „Polihistora”.

Eugenika, eksperymenty na ludziach i ludobójstwo. Lekarze w służbie III Rzeszy

Medycy Hitlera, czyli Karl Brandt, Theo Morell, Karl Gebhardt i Ernst-Robert Grawitz to zbrodniarze, którzy pod przykrywką naukowych eksperymentów mordowali tysiące ludzi. Tropieniem ich zbrodniczej działalności zajął się Bartosz T. Wieliński, który w książce „Wojna lekarzy Hitlera” pokazuje całe spektrum postaw lekarzy działających na usługach III Rzeszy.

George H.W. Bush – z kokpitu samolotu torpedowego do Białego Domu

George H.W. Bush w czasie II wojny światowej został najmłodszym pilotem w US Navy. Po wojnie, już jako polityk, kontynuował służbę na rzecz państwa. W końcu stanął na jego czele jako czterdziesty pierwszy prezydent. Kim był George Bush senior?

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W czerwcu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Wybierzemy najlepsze książki historyczne I półrocza 2021 roku.

Młodzi badacze historii społeczno-gospodarczej poszukiwani! Czeka aż 10 tysięcy złotych!

Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego w 2021 roku świętuje swoje piąte urodziny. W jubileuszowym roku działalności postanowiło zorganizować I edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu historii społeczno-gospodarczej. O inicjatywie NBP rozmawiamy z profesorem Wojciechem Roszkowskim.

Czy Piłsudski prowadził skuteczną polityczną grę z Hitlerem i Stalinem?

Józef Piłsudski, zamiast stawiać na stosunki z mocarstwami zachodnimi, starał się porozumieć bezpośrednio z dwoma wrogami – Niemcami i Związkiem Sowieckim. Czy prowadzona przez niego gra była skuteczna? Jak wyglądała sprawa wojny prewencyjnej z 1933 roku z Niemcami? Czy Hitler podziwiał Piłsudskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Krzysztof Rak, autor książki „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem.”.

Co się stanie, kiedy umrze Elżbieta II? Operacja „London Bridge”

Gdy świat obiegła informacja o śmierci księcia Filipa, władze brytyjskie wdrażały właśnie operację „Forth Bridge”, czyli specjalną procedurę regulującą sposób postępowania po odejściu małżonka królowej. Jak to będzie wyglądało w przypadku śmierci Elżbiety II?

Ponad 465 tys. Czytelników i 1,15 mln. odsłon Histmag.org w kwietniu! Dziękujemy!

W kwietniu odnotowaliśmy 467 755 użytkowników i 1 153 050 odsłon. Liczba naszych Czytelników w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku wzrosła o 25%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie kwietniowych konkursów!

W kwietniu przeprowadziliśmy w naszym portalu trzy konkursy, w których można było wygrać ciekawe książki. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Konkurs: Nowości IPN w maju

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy nowych pozycji wydawniczych Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs: Bramy Aten

Książka „Bramy Aten” brawurowo przedstawiają dwie spośród najsławniejszych bitew starożytnego świata oraz losy ludzi, którzy kierowani umiłowaniem wolności popełniają czyny zarówno nikczemne, jak i bohaterskie. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Burke, Hare i książki oprawione w ludzką skórę

William Burke i William Hare byli chyba najgroźniejszymi mordercami w dziejach Edynburga. Mordowali lub wykopywali ciała zmarłych, a następnie sprzedawali je towarzystwom medycznym do dysekcji. Ciałem Burke'a również zajęli się anatomowie, a jego skóra prawdopodobnie posłużyła jako materiał do oprawy notatnika...

Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja [Galeria]

3 maja 1791 roku podpisana została ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z tej okazji Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”, którą można oglądać od 1 maja do 8 sierpnia. Na zwiedzających czeka 180 eksponatów, a wśród nich m.in.: malarstwo portretowe, miniatury, rysunki, grafika, militaria, numizmaty, rękopisy i starodruki oraz przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Kolekcjonerzy nazwisk, czyli o szlachetnym pochodzeniu arystokracji bizantyńskiej

Arystokracja w Cesarstwie Bizantyńskim prezentowała swoje szlachectwo w osobliwy sposób. Przedstawiając się należało wymienić nazwy wszystkich rodów, z którymi ma się koligacje rodzinne. Nazwiska pełniły fundamentalną rolę w budowaniu tożsamości rodowej Bizantyńczyków.

Hitler proponuje Piłsudskiemu traktat o nieagresji

Piłsudski nie chciał stawiać wyłącznie na chwiejnych sojuszników z Zachodu, ale próbował porozumieć się z dwoma największymi wrogami – III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Postawa Francji przekreśliła szansę na wojnę prewencyjną z Niemcami. W tej sytuacji w styczniu 1934 roku podpisano polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy. Miała obowiązywać przez 10 lat...

Sonda Histmag.org – Czy Twoim zdaniem 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione? Zobaczcie, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, który z filmów historycznych Jerzego Hoffmana uważacie za najlepszy?

Pierwsza znana egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Warszawie

Pierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti, ale nowe analizy zweryfikowały ten pogląd – wynika z badań polskiego zespołu naukowców.

Przed 70 laty zmarł Ludwik Wittgenstein, nazywany ojcem chrzestnym neopozytywizmu

Przed 70 laty 29 kwietnia 1951 r. zmarł Ludwik Wittgenstein, jeden z najsłynniejszych współczesnych filozofów, nazywany ojcem chrzestnym neopozytywizmu. Za życia wydał tylko jedną, epokową książkę.

Wystawa Światowa w Nowym Jorku w 1939 roku [Galeria]

30 kwietnia 1939 roku prezydent USA Franklin Roosevelt oraz Albert Einstein dokonali uroczystego otwarcia Wystawy Światowej w Nowym Jorku. Nastąpiło to w 150. rocznicę złożenia przysięgi przez pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jerzego Waszyngtona. Z kolei polski pawilon otworzono w rocznicę proklamowania Konstytucji 3 maja. Na ekspozycji prezentowano dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Pierwsza wystawa światowa została zorganizowana w 1751 w Londynie. Jedną z najpopularniejszych była ta z 1889 roku, ponieważ właśnie wtedy zbudowano wieżę Eiffla, stanowiącą dziś jeden z symboli Paryża.

W średniowiecznym egipskim kościele... malowidła syryjskich mnichów

Malowidła syryjskich mnichów z okresu średniowiecza zachowały się do naszych czasów tylko w... Egipcie. Ukryte pod późniejszymi tynkami i malowidłami są odkrywane i konserwowane w kościele sprzed ponad tysiąca lat w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Polski i Holandii.

Czytelnia IBUK Libra online ułatwia dostęp do publikacji

Nowe funkcje, ułatwiające dostęp do publikacji m.in. akademickich, uruchomiła czytelnia IBUK Libra. Zmiany dotyczą ok. 600 bibliotek zarówno naukowych, jak i publicznych. Platforma daje możliwość dostępu do książek online przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Konstytucja 3 maja – wola narodu czy zamach stanu?

Konstytucja 3 maja uchodzi w polskiej tradycji historycznej za jedno z najdonioślejszych osiągnięć rodzimego systemu parlamentarnego. Sam sposób przyjęcia Ustawy Rządowej niewiele miał jednak wspólnego z sielankową wizją uchwalenia aktu jedności narodu. Niektórzy powiedzą nawet, że tak naprawdę mieliśmy do czynienia z zamachem stanu.

Pochód pierwszomajowy, czyli propaganda PRL w pigułce

Pochód pierwszomajowy i obchody 1 maja jako całość stały się jednymi z symboli Polski Ludowej. Dla jednych to symbol zniewolenia społeczeństwa, dla innych wspomnienie związane z zabawą i świętem. Jak wyglądały pochody pierwszomajowe w PRL – najważniejszy spektakl propagandowy polskiego komunizmu?

2 maja 1945 r.: biało-czerwone flagi na Kolumnie Zwycięstwa. Polacy w szturmie Berlina

2 maja 1945 roku skapitulował Berlin. W szturmie niemieckiej stolicy brali udział żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Czy Polacy wnieśli swój wkład w zdobycie miasta? A może ich udział miał charakter politycznej demonstracji?

Maturalna masakra w wileńskim gimnazjum

Historia, która wydarzyła się 6 maja 1925 roku w gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie, jest już dzisiaj mało znana. Tymczasem jest to najprawdopodobniej jedyna w polskiej historii masowa zbrodnia dokonana w szkole. Jej bilans okazał się tragiczny – pięć ofiar śmiertelnych oraz dziewięć osób rannych.

Przemówienie Józefa Becka: honor i dyplomacja

Przemówienie Józefa Becka w Sejmie z 5 maja 1939 roku zawierało między innymi słowa: „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor”. Pięć miesięcy później Adolf Hitler odebrał defiladę Wehrmachtu w Warszawie.

“Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja” – nowa wystawa w Zamku Królewskim

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum przygotował wystawę w 230. rocznię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Odbywać się będzie ona w dniach 1 maja – 8 sierpnia 2021 r. Celem wystawy jest ukazanie nie tyle samego dzieła Konstytucji, co obrazu społeczeństwa „zawieszonego” między Konstytucją a targowicą, społeczeństwa, które po uchwaleniu Ustawy rządowej stanęło przed dwiema skrajnościami: poparciem Konstytucji 3 maja bądź sprzeciwem.

III powstanie śląskie: Program obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. W tym roku przypada setna rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji zorganizowano kilkadziesiąt wydarzeń na Śląsku, w tym uroczystości państwowe, dziesiątki projektów edukacyjnych, widowiska i imprezy plenerowe, wystawy, a nawet wydarzenia sportowe. Zobaczcie co zaplanowano!

„Ludzie i pieniądze: od pierwszej do drugiej wojny światowej” – darmowy dodatek magazynu Mówią Wieki (odcinki 1 i 2)

Magazyn Mówią Wieki rozpoczął publikację nowego cyklu 12 darmowych dodatków edukacyjnych na temat dziejów gospodarczych Polski i powszechnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Jakie były finansowe konsekwencje I WŚ? Jak określić straty polskie w Wielkiej Wojnie? Dowiedz się z dwóch pierwszych odcinków dodatku magazynu Mówią Wieki!

5 najciekawszych propozycji IPN w maju

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Gdański grudzień 70. rekonstrukcja – dokumentacja – walka z pamięcią”, „Wysoka temperatura. Od wolności do wolności 1980-1990” czy „Pisarz, który został papieżem. Twórczość Karola Wojtyły – Jana Pawła II”.

Conn Iggulden – „Bramy Aten”

Książka Conna Igguldena „Bramy Aten” to pierwszy tom „Ateńczyka” – nowej trylogii autora bestsellerowych powieści o Juliuszu Cezarze z serii „Imperator” oraz „Sokoła spartańskiego”! Książka brawurowo przedstawia dwie spośród najsławniejszych bitew starożytnego świata oraz losy ludzi, którzy kierowani umiłowaniem wolności popełniają czyny zarówno nikczemne, jak i bohaterskie.

Krzysztof Jabłonka – „100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu”

Książka Krzysztofa Jabłonki „100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu” to wielki kanon polskich triumfów i wielkich klęsk. Publikacja zawiera informacje o ponad 100 bitwach, więcej niż 100 map i planów i ponad 700 zdjęć i ilustracji. Bez wątpienia tę pozycję śmiało można nazwać „telewizją na papierze”.

Alberto Angela – „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę” – recenzja i ocena

Piękność znad Nilu i ostatnia królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszy wciąż fascynuje badaczy i twórców kultury. Znany popularyzator historii Alberto Angela przedstawił portret Kleopatry VII na tle republiki rzymskiej chylącej się ku upadkowi. Czy warto sięgnąć po jego najnowszą książkę?

Tivadar Soros – „Maskarada wokół śmierci. Nazistowski świat na Węgrzech” – recenzja i ocena

Wydawało się, że Węgry staną się ostoją dla wszystkich, którzy musieli uciekać ze swoich domów zajętych przez Trzecią Rzeszę. Niestety, okazało się, że „gulaszowy satelita” utraci swoją suwerenność i stanie się kolejną areną mordów.

Sofka Zinovieff – „Czerwona księżniczka” – recenzja i ocena

Księżniczka i komunistka, sekretarka wielkiego brytyjskiego aktora, więźniarka w obozie, odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, wyrodna matka i rozpustnica. A i te określenia nie oddadzą w pełni tego, kim była Sofka Skipworth, pochodząca z wielkiego rodu Dołgoruków.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy