Opublikowano
2018-12-06 16:56
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (6 XII 18)

Św. Mikołaj – od biskupa Miry do pana w czerwonym kubraku; Thietmar z Merseburga – niemiecki kronikarz, który opisał dzieje Piastów; Alternatywna Polska. Jak mogły potoczyć się losy kraju?; Wojna w Czeczenii oczami dziecka – to tylko niektóre z poruszanych przez nas na łamach Histmaga tematów. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych tekstów!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!Św. Mikołaj – od biskupa Miry do pana w czerwonym kubraku [Galeria]

Św. Mikołaj zaczynał jako skromny biskup Miry, by po ponad 1,5 tys. lat przeistoczyć się w świadomości ludzi w uśmiechniętego pana w czerwonym kubraku. Jak na przestrzeni dziejów zmieniał się wizerunek tej postaci? Który z jego pomocników wzbudził kontrowersje? Dlaczego Mikołaja trzeba było „ewakuować” przed Sowietami? Oto garść ciekawostek specjalnie na Mikołajki!

Thietmar z Merseburga – niemiecki kronikarz, który opisał dzieje Piastów

1 grudnia 1018 r. zmarł biskup Thietmar z Merseburga, autor kroniki stanowiącej najważniejsze źródło dotyczące początków państwa Piastów. Co mu zawdzięczamy i jak interpretować jego słynne dzieło?

Alternatywna Polska. Jak mogły potoczyć się losy kraju?

Co by się stało, gdyby bolszewicy wygrali bitwę warszawską? Jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby w 1939 r. została ona wasalem Niemiec? O różnych wariantach polskiej przeszłości, a także o spojrzeniu na dzieje kraju z punktu widzenia mechanizmów ekonomii rozmawialiśmy z Witoldem M. Orłowskim, autorem książki „Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii”.

Wojna w Czeczenii oczami dziecka

Cały świat świętuje nadejście nowego 2000 roku. W ogarniętej wojną Czeczenii nikt o tym nie myśli...

Mamy nowy rekord! Blisko 390 tys. Czytelników i 1,015 mln. odsłon Histmag.org!

W listopadzie pobiliśmy nowy rekord miesięcznej liczby Czytelników i odsłon Histmaga! Odnotowaliśmy 389 035 użytkowników i 1 013 756 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o blisko 30%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.

XXVII Targi Książki Historycznej w Warszawie – przegląd stoisk

W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie trwa szczególne wydarzenie dla miłośników historii – XXVII Targi Książki Historycznej. Odwiedziliśmy poszczególne stoiska i wybraliśmy najciekawsze książki oraz zapytaliśmy wydawców o polecane przez nich publikacje. Nasz przegląd ułożyliśmy w kolejności zgodnej z kolejnością stoisk. Zobaczcie na jakie książki warto zwrócić uwagę na tegorocznych Targach!

Iwan IV Groźny – reformator, dyplomata, pobożny okrutnik

Zanim Iwan Groźny urodził się, wiele przepowiedni zwiastowało przyjście niezwykłego człowieka. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że życie i postępowanie cara wpłynie i pobudzi wyobraźnię tylu jednostek. Jak wyglądało życie jednego z najbardziej kontrowersyjnych władców Rosji?

Szopki krakowskie wpisane na Listę UNESCO!

Szopki krakowskie zostaną wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO! Decyzja zapadła w trakcie obrad komitetu tej organizacji na Mauritiusie. To wielkie wyróżnienie – jest to pierwszy tego typu wpis związany z Polską.

Piotr Zychowicz: Nie ma złych i dobrych narodów. Są tylko źli i dobrzy ludzie

Piotr Zychowicz w swoim najnowszym dziele podjął się po raz kolejny niełatwej tematyki historii polsko-żydowskiej. Jak oba narody powinny rozmawiać o kontrowersyjnych epizodach swoich dziejów? Czym jest „idealizm plemienny” i kim są „zawodowi oburzacze”? O tym wszystkim rozmawialiśmy z autorem książki „Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie”.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Prawdziwa wojna

W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze książki „Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu”. Na jej stronach autor nie tylko opowiada o konkretnych wydarzeniach, lecz stara się również znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę w Wietnamie i dlaczego ją przegrały.

Konkurs: „Dublin”!

Ta epicka opowieść zaczyna się w przedchrześcijańskiej Irlandii, w czasach gdy ze wzgórza Tara wyspą władali srodzy i potężni Najwyżsi Królowie. Jej początkiem są losy dwojga kochanków, Conalla z arystokratycznego rodu i olśniewającej Deirdre, a w ich historii pobrzmiewa echo pradawnej celtyckiej legendy o Cuchulainnie. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze książki „Dublin” Edwarda Rutherfurda!

Archeologiczna sensacja: cmentarzysko wojów i... osada?

Zaczęło się od grotu włóczni. W zeszłym roku po dużej wichurze w powiecie gorzowskim ziemia odsłoniła niewielki artefakt. Następnie archeolodzy odnaleźli w tym miejscu cmentarzysko sprzed 2 tys. lat, a w przyszłości poszukają... osady. Jak przyznają sami badacze – to spora sensacja!

Walki o Cytadelę: ważny epizod walk o Lwów w 1918 roku

Najsłynniejszym epizodem wojny polsko-ukraińskiej były walki o Lwów między 1 a 22 listopada 1918 roku. Najczęściej kojarzą się one jedynie z Orlętami Lwowskimi oraz Cmentarzem Obrońców Lwowa. Jedne z najkrwawszych walk toczyły się jednak o Cytadelę.

Autor „Odysei kosmicznej” opowiada o przyszłości komputerów – 1973 r. [Video]

„Pewnego dnia komputer zmieści się na biurku” – opowiadał w 1973 r. w telewizyjnym wywiadzie Arthur C. Clarke, pisarz i twórca powieści z cyklu „Odyseja kosmiczna”. Coś, co dla nas jest oczywistością, kilkadziesiąt lat temu było jedynie futurystycznym marzeniem. Ile z przewidywań autora się sprawdziło? Zobaczcie interesujący materiał w j. angielskim dostępny na kanale ABC News w serwisie YouTube!

Po 50 latach rozwiązano tajemnicę pierścienia. Należał do Poncjusza Piłata

Jak donosi izraelski dziennik Haaretz pierścień, który znaleziono 50 lat temu w pobliżu Betlejem, należał do Poncjusza Piłata, rzymskiego prefekta Judei. Trzeba było kilku dekad, by odczytać zawarte na nim inskrypcje.

Jak ubierały się kobiety w latach 20. i 30.?

Wytworne suknie, eleganckie dodatki, paryski szyk… Moda dwudziestolecia międzywojennego cały czas zadziwia i fascynuje. Obecnie możemy poznać ją bliżej w ramach wystawy „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja” w Muzeum w Gliwicach. O stylu kobiet dwudziestolecia rozmawialiśmy z kurator wystawy Joanną Puchalik, historykiem z Działu Historii i Dokumentacji Mechanicznej Muzeum w Gliwicach.

Młodość premiera Moraczewskiego

Przyszły pierwszy premier odrodzonej Polski spisywał swoje wspomnienia w czasie II wojny światowej. Jak Jędrzej Moraczewski wspominał lata studenckie?

Filmy historyczne i seriale w telewizji (6-12 XII)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Maria Antonina”, „Eskorta” czy „Wesele” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!

Na budowie warszawskiego metra znaleziono szczątki mamuta

Na budowie II linii warszawskiego metra przy stacji C08 Płocka odnaleziono szczątki mamuta (lub prehistorycznego słonia leśnego). Wiek odkrytych kości wstępnie oceniono na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy lat.

Symboliczny pierwszy krok. Konferencja „Sztuka na Mazowszu. Nowe otwarcie”

Dziedzictwo artystyczne i kulturalne Mazowsza nie zamyka się, co oczywiste, jedynie w granicach Warszawy i jej przedmieść. Jednak to właśnie stolica zdominowała przez lata sposób pojmowania regionalnego dziedzictwa. Konferencja „Sztuka na Mazowszu. Nowe otwarcie” ma być symbolicznym, całkiem nowym spojrzeniem na kwestie tutejszej kultury artystycznej. O wydarzeniu i celach jego organizacji rozmawialiśmy z dr hab. Michałem Wardzyńskim, członkiem komitetu naukowego konferencji.

Rozbiory Polski dzień po dniu [Video]

Animacja udostępniona na kanale EmperorTigerstar w portalu YouTube pokazuje przy użyciu mapy przebieg trzech rozbiorów Polski oraz wydarzenia takie jak walki konfederatów barskich czy insurekcja kościuszkowska. Zobaczcie sami!

Warszawska Praga, której już nie ma

Praga do czasów II wojny światowej była niezwykle barwnym ośrodkiem życia społeczności żydowskiej. O pozostałościach po dawnych mieszkańcach stołecznej dzielnicy, ich dziejach i tradycjach rozmawiamy z Adamem Dylewskim, autorem książki „Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze”.

Gdzie ma cumować „Sołdek”?

„Sołdek" był pierwszym statkiem zbudowanym w całości w Polsce po II wojnie światowej. Otrzymał imię po przodowniku pracy, traserze Stanisławie Sołdku.

Szczyt klimatyczny ONZ 2018: nie taki ważny?

Szczyt klimatyczny ONZ w tym roku odbędzie się w Katowicach w dniach 2-14 grudnia. Swoją nieobecność zapowiedzieli między innymi prezydenci Stanów Zjednoczonych, Francji i Rosji oraz kanclerz Niemiec.

Krakowscy archeolodzy badają słabo rozpoznany rejon Jordanii

Pozostałości rzymskiego fortu w Dajaniya i starożytnego miasta Tuwaneh bada ekspedycja z Instytutu Archeologii UJ w słabo rozpoznanym pod względem archeologicznym rejonie Jordanii. Naukowcy poinformowali PAP o zakończeniu pierwszego sezonu prac.

Święty Mikołaj biskup w tradycji wschodniej

Wśród wielu wyobrażeń świętych czczonych na wschodniej Słowiańszczyznie ikony świętego Mikołaja zajmują szczególne miejsce. Niektórzy zachodni podróżnicy widząc jego ogromny kult utrzymywali wręcz, że na Rusi święty Mikołaj jest czczony tak, jak gdyby był co najmniej trzecią osobą Trójcy Świętej.

W Budapeszcie przypomniano o zasługach polskich kryptologów

Prezentacja autentycznej maszyny Enigma ze zbiorów Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie oraz zasług polskich kryptologów w złamaniu jej szyfrów odbyła się w czwartek w Narodowej Akademii Nauk w Budapeszcie.

Zmarł były prezydent USA George H. W. Bush

W wieku 94 lat odszedł George H. W. Bush, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Tak rozpoczyna się długo wyczekiwany piąty tom cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”.

Najpiękniejsze samobójstwo – historia jednej fotografii

O Evelyn McHale za życia słyszeli jedynie jej bliscy. Po śmierci, za sprawą fotografii Roberta Wilesa, stała się ikoną.

Polska i Unia Europejska – „szansa” czy „utrata suwerenności”? [Nieskończenie Niepodległa]

Przełom XX i XXI wieku stoi w Polsce pod znakiem dyskusji o wejściu do Unii Europejskiej. Dyskusja między zwolennikami i przeciwnikami integracji skupia się wokół pytania o suwerenność i udział w ogólnoeuropejskiej federacji.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2018 – Warszawa

W wielu miastach Polski tuż przed świętami organizuje się Jarmark Bożonarodzeniowy. Warszawa również ma swoje imprezy tego typu! W tym miejscu znajdziecie najważniejsze informacje o terminach trwania jarmarków, ich miejscach oraz przygotowanych atrakcjach!

Jarmark Bożonarodzeniowy 2018 – Kraków

W wielu miastach Polski tuż przed świętami organizuje się Jarmark Bożonarodzeniowy. Kraków również ma swoją imprezę tego typu! W tym miejscu znajdziecie najważniejsze informacje o terminach trwania jarmarku, jego miejscu oraz przygotowanych atrakcjach!

„Młodzi badacze kontra historia”: Kobiety w Koronie Królów – ujęcie na ekranie i w historii. Wykład w Muzeum w Gliwicach!

14 grudnia w Willi Caro, o godzinie 17.00, odbędzie się piąty wykład z cyklu „Młodzi badacze kontra historia”. Tym razem Marek Teler opowie o kobietach Kazimierza Wielkiego.

Światło w ciemności. Uroczystość ku czci Władysława Suleckiego

13 grudnia, o godzinie 12.00 w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Muzeum w Gliwicach zaprasza do uczczenia Władysława Suleckiego, człowieka niezłomnie walczącego z komunistycznym zniewoleniem. Na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Zapraszamy, ul. Bojkowska 37 Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.

Mamy to! Krakowskie szopki wpisane na listę UNESCO!

Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia, pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się krakowscy szopkarze by zaprezentować swoje niezwykłe prace. W tym roku konkurs będzie miał szczególny charakter, bowiem tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek została wpisana na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Grudniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 12/2018)

W numerze grudniowym „Odkrywcy” blisko 30 stron i około 50 zdjęć i grafik dotyczy zestrzeleń i katastrof lotniczych z czasów drugiej wojny światowej i PRL w kontekście poszukiwań w terenie i archiwum. To akcje takich grup jak GEMO, Latebra, Sakwa i grupy rosyjskiej z okolic Murmańska.

Jonathan Schell – „Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu”

Książka „Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu” spotkała się z żywymi reakcjami i weszła do kanonu światowej literatury faktu. Jonathan Schell nie tylko opowiada o konkretnych wydarzeniach, lecz stara się również znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę w Wietnamie i dlaczego ją przegrały. Jego relacja jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw o tej wojnie i o wojnie w ogóle.

Edward Rutherfurd – „Dublin”

Rutherfurd zabiera stąd czytelnika w fascynującą podróż przez stulecia. Misternie splecione losy kolejnych pokoleń bohaterów – druidów i wodzów plemiennych, mnichów i przemytników, kupców i najemników, szlachty, buntowników i zwyczajnych tchórzy – rozgrywają się na wielobarwnej scenie, jaką są dzieje największego irlandzkiego miasta.

A.M. Rosner – „Silver Stag. Wyspa Kości”

"Silver Stag. Wyspa Kości" to kontynuacja świetnej powieści A.M. Rosner "Silver Stag. Republika piratów", pełnej zaskakujących zwrotów akcji oraz stanowiącej brawurową mieszankę powieści historycznej, awanturniczej, obyczajowej i przygodowej.

Kieszonkowa historia: „Wikingowie. Najeźdźcy z morza” i „Czołgi. Stulecie broni pancernej”

„Kieszonkowa Historia” to seria przystępnych, rzetelnych i ciekawych książek wprowadzających w zagadnienia historii militarnej. Przedstawiona w książce „Wikingowie. Najeźdźcy z morza” krótka historia wikingów opowiada o ich najazdach, statkach, uzbrojeniu i niezwykłym stylu życia. Natomiast książce „Czołgi. Stulecie broni pancernej” autorzy przedstawiają stuletnią historię innowacji technicznych i taktycznych cechujących proces nieprzerwanego rozwoju czołgu.

Jarosław Dumanowski i Magdalena Kasprzyk-Chevriaux – ,,Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej” – recenzja i ocena

Niesamowicie apetyczna i dobrze przyprawiona anegdotami wyprawa po kuchni polskiej minionych wieków.

Daniił Andriejew – „Róża świata” – recenzja i ocena

„Róża świata” Daniiła Andriejewa doczekała się właśnie polskiego przekładu. Co takiego zawiera tajemniczy tekst rosyjskiego filozofa?

„Księga Stulecia Niepodległości” – recenzja i ocena

Jakie było znaczenie trzynastego punktu Wilsona i Edwarda Mandella House’a dla sprawy polskiej? Jakie stanowisko wobec kolejnych kamieni milowych w rozwoju państwa zajmowali kluczowi politycy i inni komentatorzy życia publicznego?

Conn Iggulden – „Zdobywca” tom 5 – recenzja i ocena

Wielka podróż dobiega końca. Poznajcie losy Kubilaja i Hulagu na tle walk o władzę nad imperium Mongołów. Przed Wami ostatni tom „Zdobywcy”.

Jędrzej Moraczewski – „Wspomnienia. Ludzie, czasy i zdarzenia”, cz. 1 – recenzja i ocena

Na naszym rynku wydawniczym ukazały się niedawno wspomnienia pierwszego premiera odrodzonej Rzeczpospolitej. Jak swoją młodość wspominał Jędrzej Moraczewski?

„11–11: Memories Retold” – recenzja i ocena gry

Nowa gra francuskiego DigixArt wywoła wiele zamieszania. To nieszablonowa przygodówka osadzona w realiach I Wojny Światowej, którą namalowano postimpresjonistycznym pędzlem.

Małgorzata Rejmer – „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” – recenzja i ocena

Jaki był albański komunizm? Jak wyglądało życie w kraju, który był dla swoich obywateli więzieniem? Małgorzata Rejmer opowiada o europejskiej Korei Północnej, samowystarczalnej twierdzy na peryferiach kontynentu.

„Red Dead Redemption 2” – recenzja gry

Kochacie „Siedmiu Wspaniałych”? A może „15:10 do Yumy”? Zawsze chcieliście przeżyć przygodę na Dzikim Zachodzie? A może westerny to jednak nie jest wasza bajka? Nie szkodzi. „Red Dead Redemption 2” to taki mały, prywatny „Westworld”, który pochłonie każdego bez wyjątku.

Robert F. Barkowski – „Paryż 885-886” – recenzja i ocena

Wikingowie i ich przygody od dawna ożywiają wyobraźnię pasjonatów historii. Groźni wojownicy w wyobrażeniu współczesnych uosabiają barbarzyńską naturę średniowiecza, a zarazem fascynują swoją determinacją do niebezpiecznych morskich podróży w nieznane. Niewątpliwie normańscy wojownicy stanowią wdzięczny temat dla popularyzatorów historii.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org