10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (7 I 21)

opublikowano: 2021-01-07 16:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Wyniki sondy: która z ekranizacji powieści historycznych jest najlepsza?; Związek Radziecki: raj na ziemi czy zagłębie zbrodni?; 10 miejscowości otrzymało prawa miejskie; „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie” – startuje nowy dodatek tematyczny do Histmaga! To tylko niektóre z naszych najciekawszych materiałów publikowanych ostatnio w Histmagu. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


Ponad 4 mln użytkowników i 12 mln odsłon w 2020 roku!

W całym 2020 roku odnotowaliśmy 4 046 861 użytkowników i 12 018 198 odsłon naszych stron. Oznacza to, że liczba Czytelników wzrosła w zeszłym roku o ponad 10%. Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach! Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.

Sonda Histmag.org - Która z podanych ekranizacji powieści historycznych jest Twoim zdaniem najlepsza?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, która z podanych ekranizacji powieści historycznych jest Waszym zdaniem najlepsza? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy, kto Waszym zdaniem był najlepszym dyktatorem powstania styczniowego?

Związek Radziecki: raj na ziemi czy zagłębie zbrodni?

Talgat Jaissanbayev w swojej książce „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” odsłania mroczne dzieje ZSRR. Prezentuje mrożące krew w żyłach historie, które bulwersują do dziś. Wśród nich opisano m.in. dzieje seryjnych morderców, historię uprowadzenia samolotu przez 11-osobową rodzinę muzyków czy losy zbrodniarki wojennej ukrywającej się przez 35 lat.

10 miejscowości otrzymało prawa miejskie

1 stycznia 2021 roku na mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. W sumie w całym kraju będzie teraz ich już 954. Niedawno zmieniły się też nazwy 345 miejscowości i obiektów fizjograficznych.

„Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie” – dodatek tematyczny

„Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie” – to tytuł dodatku tematycznego do Histmag.org, realizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Rosja, jej historia oraz relacje polsko-rosyjskie obrosły rozmaitymi mitami i stereotypami. W ramach dodatku będziemy publikować artykuły omawiające te problemy bez uproszczeń, uprzedzeń czy nadmiernych emocji.

81 lat temu zmarł Roman Dmowski [Galeria]

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie koło Łomży. Odszedł po długiej walce z chorobą. Jego pogrzeb odbył się 7 stycznia 1939 roku i stał się wielką manifestacją patriotyczną. Dmowskiego pochowano na Cmentarzu Bródnowskim, w grobowcu rodzinnym. Wydarzenia te utrwalono na fotografiach.

Nowe osoby w zespole Histmag.org

Nowy rok - nowi my! A mówiąc dokładniej, dwie nowe osoby w naszym stałym składzie.

Promocja Histmagowych e-booków i audiobooków historycznych w Virtualo. E-książki ze zniżką do 45%!

Wystartowała promocja w księgarni Virtualo – nasze e-książki historyczne możecie kupić z bardzo dużą zniżką. Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu. Nie zwlekajcie, akcja promocyjna kończy się 12 stycznia!

Wybieramy najlepsze książki historyczne 2020 roku w Historii Zebranej!

Aż 52 publikacje walczą o tytuł najlepszej książki historycznej 2020 roku w trzech kategoriach. Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy. Dla głosujących internautów mamy aż 60 nagród książkowych!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Rozstrzygnięcie grudniowego konkursu!

W grudniu przeprowadziliśmy w naszym portalu konkurs, w których można było wygrać ciekawą książkę. Sprawdź, czy nagroda nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

475 tys. Czytelników i 1,04 mln odsłon Histmag.org w grudniu! Dziękujemy!

W grudniu odnotowaliśmy 475 450 użytkowników i 1 040 416 odsłon! Liczba naszych Czytelników w porównaniu z grudniem ubiegłego roku wzrosła o ponad 35%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach! Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.

Geopolityczna maskirowka. O legitymizowaniu polityki pod pozorami analizy

Rozważania o odwiecznej rywalizacji między Morzem a Lądem, końcu geopolitycznej pauzy i ruchach tektonicznych zwiastujących nadejście nowych „epickich” czasów zyskują ostatnio na popularności. Fascynacja geopolityką obecna jest również w Polsce. Pojawiają się nawet postulaty, aby skorzystać z jej prawideł w prowadzeniu polityki.

„Za oknem modern Holocaust?” Quebonafide porównał pandemię do Zagłady Żydów

Najnowszy utwór „Matcha Latte” Quebonafide błyskawicznie zyskał popularność. Stało się tak niekoniecznie za sprawą wykonania, jakości czy unikalności. Utwór stanowi komentarz do aktualnej sytuacji. Raper porównał pandemię koronawirusa do… Holocaustu. Nie dziwi zatem fakt, że spadła na niego krytyka. Co to tym sądzicie?

Kultura bartnicza wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości

Kultura bartnicza została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzoną przez UNESCO. To wspólny wpis Polski i Białorusi. Decyzję w tej sprawie podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 15. sesji w Paryżu, obradującej w połowie grudnia 2020 roku.

Muzeum „Cafe Jerozolima” w Będzinie znika z kulturalnej mapy Polski

Po pięciu latach działalności dobiegła końca historia Muzeum „Cafe Jerozolima” w Będzinie, nazywanym „Jerozolimą Zagłębia”. To pierwsza żydowska kawiarnia w Zagłębiu i na Górnym Śląsku, która powstała w 2015 roku. Organizowano tam rozmaite wydarzenia przybliżające historię Żydów będzińskich.

„Ja jako były partyzant...”. Kult Armii Ludowej w PRL

1 stycznia 1944 r. komuniści polscy przekształcili swoją organizację wojskową Gwardię Ludową w Armię Ludową. Chociaż w porównaniu do AK jej zasługi były niewielkie, a reputacja wątpliwa, jednak po drugiej wojnie światowej to właśnie AL oficjalnie wyniesiono na piedestał. Jej kultowi towarzyszyły konkretne treści polityczne.

Jan Zumbach w Afryce – od dowódcy Dywizjonu 303 do najemnika

Jan Zumbach był jedną z najbarwniejszych postaci w polskiej armii. Prowadził awanturnicze życie, kochał przygody i wyzwania, nie stronił od kobiet i alkoholu. Po wojnie imał się różnych zajęć – przemycał diamenty i luksusowe zegarki, prowadził restaurację, walczył jako najemnik w Katandze i Biafrze.

Golden Gate – symboliczne wrota San Francisco

Golden Gate to chyba najbardziej znany most na świecie, symbol San Francisco, niemal od początku obecny w popkulturze, przez lata także najdłuższy obiekt tego typu. Jego budowa rozpoczęła się 5 stycznia 1933 r.

Jan Rodowicz „Anoda”. Bohaterskie życie i zagadkowa śmierć

Jan Rodowicz „Anoda” zmarł w areszcie MBP 7 stycznia 1949 roku. Żołnierz AK, harcerz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, student architektury Politechniki Warszawskiej. To dużo jak na jeden, zaledwie dwudziestosześcioletni życiorys.

Pierwszy zamach stanu w II RP

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, a jej pierwszy oficjalny rząd sformował socjalista Jędrzej Moraczewski. Sytuacja wewnętrzna była jednak daleka od stabilizacji. 100 lat temu, w nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku, młodemu państwu zagroził zamach stanu.

Śląski Festiwal Nauki Katowice - cała nauka w jednym miejscu

Siedem uczelni woj. śląskiego organizuje jedną z największych imprez popularnonaukowych w Europie - Śląski Festiwal Nauki Katowice. W trakcie czterech edycji, 150 tys. gości wzięło udział w setkach wykładów, warsztatów, obejrzało ponad 700 pokazów i występy ponad 80 gości specjalnych. 200 tys. miłośników nauki wzięło udział w akcjach online.

Człowiek Roku, bestia roku, czyli kogo mianuje „Time”

Amerykański „Time” co roku przyznaje swój tytuł „Person of the Year”. Przyjrzyjmy się, kto go otrzymywał.

Zdolny jak neandertalczyk [Video]

„To neandertalczyk” mówimy potocznie, aby określić człowieka jako prymitywnego i brutalnego. Okazuje się, że neandertalczycy wcale nie zasłużyli sobie na tak złą opinię! Czym mogą nas zaskoczyć nasi kuzyni z przeszłości?

Sławomir Kalbarczyk – „Armia Andersa w ZSRS 1941–1942. Niespełnione braterstwo broni z Armią Czerwoną” – recenzja i ocena

Historia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (1941-1942), jest zazwyczaj przedstawiana przez historyków, pod kątem organizacji militarnej oraz przebiegu ewakuacji tych oddziałów do Iranu. Mniejszą popularnością badaczy, cieszą się zakulisowe i niezwykle ciekawe działania dyplomatyczne wokół tej formacji, które w swojej najnowszej publikacji prezentuje Sławomir Kalbarczyk.

Frank McDonough – „Czas Hitlera. Triumf 1933-1939” – recenzja i ocena

Kiedy zapytany przez członka rodziny co czytam, odparłem że książkę o Hitlerze, reakcją było pewne rozczarowanie. Po co czytać kolejne książki o Hitlerze, przecież wszystko o nim już wiadomo i zostało to wielokrotnie opisane – sugerował mój rozmówca. Po części jestem w stanie zgodzić się z takim rozumowaniem. Ale czy naprawdę nie warto sięgnąć po pierwszy tom „Czasu Hitlera”?

Jarosław Tomasiewicz – „Faszyzm lewicy czy ludowy patriotyzm?” – recenzja i ocena

Nacjonalizm, choć swe źródła ma w rewolucji francuskiej, w powszechnym odbiorze uchodzi za ideologię prawicową. Nawet jeśli dziś skojarzenie takie na ogół jest prawdziwe, z pewnością nie było takie przez większość XIX stulecia. Nowa książka Jarosława Tomasiewicza dowodzi, że także w II RP nurt lewicowego nacjonalizmu pozostawał intelektualnie prężny.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone