Opublikowano
2019-11-07 17:16
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (7 XI 19)

Auschwitz: symbol terroru, ludobójstwa i Holocaustu; Sputnik 2. Radziecki sukces i psia krew; Rozdrapywanie ran po wojnie domowej w Hiszpanii; Maska pośmiertna Józefa Piłsudskiego – to tylko niektóre z tematów, o których opowiadaliśmy w Histmagu. Zapoznaj się z zestawieniem naszych najciekawszych artykułów ostatnich dni!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!



Auschwitz: symbol terroru, ludobójstwa i Holocaustu

KL Auschwitz był największym spośród niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. W latach 1940-1945 życie straciło tu co najmniej 1,1 miliona Żydów, Polaków, Romów i więźniów innej narodowości.

Sputnik 2. Radziecki sukces i psia krew

Niedługo po sukcesie Sputnika 1 świat zaskoczyła wiadomość o kolejnym spektakularnym wyczynie twórców radzieckiego programu kosmicznego: wystrzelony został Sputnik 2. Tym razem na pokładzie znalazła się Łajka – pierwsze zwierzę na orbicie okołoziemskiej.

Rozdrapywanie ran po wojnie domowej w Hiszpanii

Hiszpańska wojna domowa pozostawiła głębokie rany i wciąż wywołuje silne emocje. Do dzisiaj Hiszpanie są podzieleni w ocenie tamtych wydarzeń.

Maska pośmiertna Józefa Piłsudskiego

Informację o złym stanie zdrowia Józefa Piłsudskiego podano po raz pierwszy 11 listopada 1934 r. Podczas uroczystości doszło wówczas do zasłabnięcia 67-letniego Marszałka, a w kolejnych miesiącach stan jego zdrowia stale się pogarszał. Piłsudski słabł z dnia na dzień i dosłownie chudł w oczach.

Premiera: Mateusz Będkowski – „Polacy na krańcach świata: średniowiecze i nowożytność. Część 2”

Mateusz Będkowski po raz kolejny zabiera nas na wyprawę w najdalsze zakątki świata – od południowego Pacyfiku i Brazylii, przez Ziemię Świętą i Konstantynopol aż po daleką Syberię i Mongolię.

Zamach na Indirę Gandhi – niekończąca się wendetta

Indira Gandhi zginęła w wyniku zamachu 31 października 1984 roku. Co przyczyniło się do śmierci „Żelaznej Damy Indii”? Jakie były tego konsekwencje?

Niedzielnik Adamkiewicza: Groby historią zapominane

1 listopada to wspaniały papierek lakmusowy naszej zbiorowej pamięci. Jedne groby lśnią blaskiem płonących zniczy, na innych bijąca pustka rysuje ponury obraz zapomnienia. Wśród tych drugich szczególnie smutny jest obraz ofiar strajków, jakie wybuchały w okresie międzywojennym. Wichry historii ubrały je w płaszcz niechęci i skazały na niebyt.

„Naszą pamięcią trzeba potrząsać na wiele różnych sposobów”

Dlaczego sztuka powinna być platformą do rozmów dotyczących II wojny światowej? Czemu o pewnych tematach nie można absolutnie zapomnieć? Czy pamięć historyczna potrzebuje „wstrząsów”? Z Marią Anną Potocką, dyrektor krakowskiego MOCAK-u, rozmawialiśmy przy okazji inauguracji wystawy „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma”.

370 tys. Czytelników Histmag.org w październiku! Wzrost rdr o 25%!

W październiku odnotowaliśmy 370 560 użytkowników i 863 036 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 25%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Dzieje Polski i Podróż więźnia

W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać egzemplarze książki „Dzieje Polski od śmierci Zygmunta Augusta do roku 1594 ksiąg XII” lub „Podróż więźnia etapami do Syberyi w roku 1854”. Autor „Dziejów Polski” stworzył obszerny i drobiazgowy opis ludzi i wydarzeń, wojen i dyplomacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów XVI w. Z kolei druga z publikacji została napisana przez działacza niepodległościowego, który spisał swoje losy wraz z losami innych zesłanych na Sybir.

Konkurs: Imperium

W książce „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety” Alberto Angela oprowadza czytelników po największym imperium świata starożytnego, podążając śladem jednej ówczesnej obiegowej monety – sesterca – która przechodzi z rąk do rąk. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Problem reparacji wojennych

Temat reparacji wojennych, zdawałoby się, dawno zamknięty, nieoczekiwanie znów pojawił się w dyskursie politycznym. W dyskusjach na ten temat za punkt odniesienia uznaje się rozwiązania przyjęte po pierwszej wojnie światowej, uważając, że stworzyły one obowiązujący standard. Tymczasem zapisy traktatu wersalskiego były czymś wyjątkowym. Co więcej – ich skutki okazały się na tyle negatywne, że światowa opinia publiczna zdecydowanie odrzuciła możliwość ich powtórzenia po kolejnej wojnie.

5 listopada 1916 roku - Niemcy i Austro-Węgry obiecują wskrzesić Polskę

5 listopada 1916 r. cesarze Niemiec i Austro-Węgier ogłosili odezwę, zapowiadającą utworzenie państwa polskiego, pozostającego w sojuszu z obydwoma mocarstwami. Chociaż akt ten faktycznie nie skutkował osiągnięciem niepodległości, był ostatecznym złamaniem antypolskiej współpracy trzech zaborców, nagłaśniającym sprawę polską w świecie. Stworzył też administracyjne fundamenty pod odrodzenie Rzeczpospolitej.

Cmentarze w Warszawie i cmentarna rewolucja w XVIII wieku: Zmarli zagrażają Warszawie!

Apokaliptyczna wizja? A jednak rzeczywistość! Był czas, gdy na ulicach miasta obecność nieboszczyków odczuwało się zupełnie dosłownie, a zagrożenie, które stwarzali, było całkowicie realne. Jak doszło do takiej sytuacji oraz co zrobiły ze sprawą władze Warszawy?

Henryk Poddębski: miasto i wieś w II RP [Galeria]

Henryk Poddębski (1890-1945) był polskim fotografem i krajoznawcą, którego kunszt ceniono mocno w okresie międzywojnia. Poddębski na swoich fotografiach uchwycił życie codzienne mieszkańców II RP, trudy ich pracy i sposoby wypoczynku. Zdjęcia prezentują zarówno sielską wieś, jak i gwarne miasta, miejscowości Kresów Wschodnich, jak i krańce Wielkopolski. Warto się z nimi zapoznać!

Zachariasz Drożyński: człowiek, który zabił „z miłości”

Zachariasz Drożyński znany jest przede wszystkim jako zabójca tancerki rewiowej Igi Korczyńskiej. Tymczasem po wojnie sam znalazł się na eksponowanym stanowisku w jednym z popularnych warszawskich teatrów, a jego skomplikowane losy to materiał na pełen zwrotów akcji film.

Polscy naukowcy odkryli ponad 130 inskrypcji w starożytnym mieście Mustis

Ponad 130 łacińskich inskrypcji odkrył i zainwentaryzował zespół polskich badaczy wśród ruin starożytnego, rzymskiego miasta Mustis w północnej Tunezji. Znaleziono też domostwa z czasów, które poprzedzały istnienie metropolii.

Schody do nieba - wielcy święci, papieże i mistycy

Jak kształtował się Kościół instytucjonalny? Jak powstał europejski krąg cywilizacyjny? W jakich okolicznościach rozchodziły się tradycje chrześcijańskie? Nikt nie opowie nam o tym lepiej, niż główni bohaterowie losów ziemskiego Kościoła: wielcy święci, papieże i mistycy.

Św. Odylon z Cluny i Zaduszki

Zaduszki (Dzień Zaduszny) wywodzą się z modlitw i mszy odprawianych za zmarłych zakonników w średniowiecznych klasztorach. Za inicjatora obchodów tego święta uważany jest św. Odylon, przełożony słynnego opactwa w Cluny.

Zamieszki czy powstanie? 6 listopada 1923 roku w Krakowie

Niewiele osób pamięta dziś o wydarzeniach z listopada 1923 roku. Zazwyczaj spokojny i dostojny Kraków został ogarnięty ogniem walk. Przez lata komunistyczna propaganda próbowała włączyć zamieszki na tle ekonomicznym w tradycję polskich zrywów rewolucyjnych. Czy słusznie?

11 listopada 2019 – piknik „Służymy Niepodległej” w 34 miastach Polski

11 listopada 2019 w poszczególnych miastach całej Polski. W całym kraju zaplanowanych jest blisko 800 wydarzeń. Jaki jest plan państwowych obchodów? Jakie wydarzenia i inicjatywy przygotowano? Czy wystąpią utrudnienia transportowe? Wszystkiego dowiesz się w naszym portalu!

11 listopada 2019 w Warszawie - obchody, program, utrudnienia,

W Warszawie z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano szereg atrakcji. Jedną z nich jest Festiwal Niepodległa, który odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. O kolejnych wydarzeniach będziemy sukcesywnie informować.

„Między irredentą a kolaboracją Powstania narodowe – czy warto było?” - konferencja naukowa w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

7 i 8 listopada 2019 r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbędzie się kolejna sesja naukowa z cyklu „Między irredentą a kolaboracją Powstania narodowe – czy warto było?” organizowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na Ostrowie Lednickim odkryto fragment średniowiecznego instrumentu strunowego

Fragment niewielkiego instrumentu strunowego – najprawdopodobniej rebeka – odkryli archeolodzy na Ostrowie Lednickim, w jednej z siedzib pierwszych polskich władców. Podobnych średniowiecznych zabytków z terenów Polski znanych jest zaledwie dziesięć – zauważają naukowcy.

Powołano Radę Instytutu Dziedzictwa Solidarności

Rada Instytut Dziedzictwa Solidarności już działa! Jej pierwsze posiedzenie odbyło się we wtorek, 5 listopada, w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Polscy archeolodzy zbadają ruiny jednej z średniowiecznych stolic Nubii

Jej powierzchnia wynosiła kilkaset hektarów. Znajdowały się tam duże klasztory, bogato wyposażone kościoły i piękne ogrody. Soba, jedna ze stolic średniowiecznej Nubii, jest dla naukowców prawie nieznana. Polscy badacze rozpoczynają tam szeroko zakrojony projekt badawczy.

Pierwsza niepodległość – „Akt 5 listopada”

Państwa Centralne w obliczu coraz gorszej sytuacji na froncie, zdecydowały się zaskarbić sobie przychylność Polaków, obiecując im w „Akcie 5 listopada” niepodległość. Jak wyglądały reakcje na jego ogłoszenie? Prezentujemy fragmenty wspomnień świadków tego wydarzenia.

Kamil Kartasiński w radiu RDC zdradził jak w archiwach szukać informacji o swoich przodkach

2 listopada na antenie radia RDC można było usłyszeć audycję „Odszukaj dziadka w…”, czyli gdzie szukać informacji o przodkach, w której wziął udział Kamil Kartasiński, współpracownik Histmaga, doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Listopadowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 11/2019)

Jest 250. numer „Odkrywcy”! Redakcja przyznaje, że z okazji 250. numeru pokazane zostanie nie tylko Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, ale to, co twórcy czasopisma lubią najbardziej: poszukiwanie „grubego zwierza”. Sięgnęli aż do roku 2008 i 2011 i przypomnieli, jak ziemi wyrywano dwa eksponaty tego muzeum: StuG-a IV i Sd.Kfz.6. Natomiast poszukiwacze działający teraz, w roku 2019, pokazali, jak skutecznie szukają fragmentów Shermana i PzKpfw IV.

Alberto Angela - „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety”

Autor książki „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety” zabiera czytelników w wyimaginowaną podróż po Cesarstwie Rzymskim w okresie jego największej potęgi i rozwoju terytorialnego, za panowania cesarza Trajana, w latach 115–117 naszej ery.

Giller Agaton - „Podróż więźnia etapami do Syberyi w roku 1854” i Rejnold Heidenstein „Dzieje Polski od śmierci Zygmunta Augusta do r. 1594 ksiąg XI”

„Podróż więźnia etapami do Syberyi w roku 1854” Gillera Agatona to dzieło opowiadające o losach autora i powstańców listopadowych, którzy trafili do niewoli rosyjskiej i zostali zesłani na Sybir. Z kolei „Dzieje Polski od śmierci Zygmunta Augusta do roku 1594 ksiąg XII” Rejnolda Heidensteina to reprint oryginału z 1857 r opisujący dzieje Polski do 1594 r. Tytuł ten jest przez wielu historyków uznawany jako rzetelne źródło danych opisywanych wieków XVI i XVII wieku.

Jochen Boehler, Robert Gerwarth, Jacek Młynarczyk – „Waffen SS” – recenzja i ocena

Zakon aryjski czy zbiorowisko morderców? Rycerze straconej sprawy czy konformiści? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszej książce poświęconej Waffen SS.

Andrzej Fedorowicz – „Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach” – recenzja i ocena

Okres II Rzeczypospolitej to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, by nie rzec najmodniejszych, tematów historycznych. Nic więc dziwnego, że stale ukazuje się wiele publikacji – różnorodnych i prezentujących rozmaitą jakość – poświęconych międzywojennej Polsce. Na ich tle wydana przez Frondę praca Andrzeja Fedorowicza wyróżnia się nie tylko nader estetyczną formą.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org