15. Targi Książki w Krakowie – dzień pierwszy

opublikowano: 2011-11-03 20:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Za nami pierwszy dzień 15. Targów Książki w Krakowie. Tegoroczna impreza przyciągnęła do grodu Kraka ponad pięciuset wystawców prezentujących różnorodną ofertę wydawniczą: od literatury pięknej, przez fachową, aż po reprezentantów nowych mediów. A wszystko to pod medialnym patronatem portalu Histmag.org.
REKLAMA

Już pierwszy dzień targów przywiódł do Hali Targów w Krakowie rzesze czytelników spragnionych lektury. Przyjeżdżam tu co roku od kilku lat, zawsze staram się robić zakupy pierwszego dnia, gdy tłok jest nieco mniejszy i mogę spokojniej wybrać najbardziej interesujące mnie książki – mówi Helena Jaglińska z Wieliczki. – W tym roku już nawet pierwszego dnia ustawiły się kolejki do moich ulubionych wydawnictw, ale to chyba dobrze. To znaczy, że moli książkowych jest coraz więcej.

Swoje stoisko w Salonie Nowych Mediów ma na krakowskich targach także nasz portal, będący jednym z patronów medialnych imprezy. Już pierwszego dnia targów zaznaczyliśmy swoją obecność, organizując spotkanie, na którym prezentowaliśmy inicjatywę przygotowaną we współpracy z portalem Granice.pl. Zebrani goście targów wysłuchali oficjalnego ogłoszenia listy pozycji nominowanych do tytułu najlepszej książki historycznej jesieni w plebiscycie Historia Zebrana. Wszystkich internautów zapraszamy do udziału w plebiscycie!

Prof. Andrzej Chwalba promował ideę II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i Targów Książki Historycznej

Innym historycznym akcentem w pierwszym dniu targów była prezentacja koncepcji II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski oraz Targów Książki Historycznej przygotowywanych pod egidą krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Przedstawiciele PTH, profesorowie Andrzej Chwalba i Krzysztof Zamorski, a także Paulina Pietrzykowska, komisarz przyszłorocznych targów, gorąco zachęcali wydawców do wzięcia udziału w planowanej imprezie. Zaznaczali, że będzie to wspaniała okazja do nawiązania stałych kontaktów pomiędzy zagranicznymi badaczami a polskim rynkiem książki. W Krakowie te imprezy naprawdę się udają – z optymizmem podsumowywał prof. Chwalba.

Solą targów są jednak przede wszystkim stoiska wydawców. Złożyliśmy wizytę wydawcom, pytając ich o propozycje, które ich zdaniem mają wyjątkową szansę zdobyć serca czytelników. Szczególnie polecamy „Cesarza Ameryki” autorstwa Martina Pollacka. Książka ta w bezlitosny sposób rozprawia się z mitem Galicji w czasach C. K. monarchii – mówiła Agnieszka Łasek z Wydawnictwa Czarne. Inną książką poruszającą trudne tematy jest reportaż poświęcony Korei Północnej „Światu nie mamy czego zazdrościć”. To pozycja tym bardziej wartościowa, że nie jest nastawiona na tanią sensację, nie gra na ludzkich emocjach – dodawała jej koleżanka, Zofia Dimitrijević. Z kolei Wydawnictwo Promic poleca publikację „Grzesznicy i święci”. Ta książka pokazuje, jak z potwornego zła potrafi urodzić się dobro – mówiła Aneta Zbieska. Premierową pozycją tego wydawnictwa jest także powieść z przełomu XIX i XX wieku pt. „Maria”.

Stoisko Wydawnictwa Czarne na 15. Targach Książki w Krakowie

Daniela Skowronek z Wydawnictwa Rebis polecała biografię znanej kreatorki mody pt. „Coco Chanel – legenda i życie”. Z jednej strony jest to pozycja nieco skandalizująca, bo poruszająca wątki jej współpracy z nazistami, ale oprócz tego po prostu dokonała literatura biograficzna. Wszystkich zainteresowanych lżejszą lekturą zachęcała do sięgnięcia po „Dom Jedwabny” Anthony’ego Horowitza, czyli kryminalne zagadki rozwiązywane przez Sherlocka Holmesa, ale opisane z perspektywy jego wiernego druha – doktora Watsona.

REKLAMA

Jakub Kuza z krakowskiego Wydawnictwa Znak zachwalał przede wszystkim pozycję „Piękno i smutek” autorstwa Petera Englunda, która na Targach Książki w Krakowie ma swoją prapremierę. To książka przedstawiająca obraz I wojny światowej widziany oczyma dwadzieściorga zwykłych ludzi. Pozycja nowatorska, która trafi do każdej wrażliwości. Spodziewam się, że może podobać się także kobietom. Oprócz tego Wydawnictwo Znak promuje na swoim stoisku także m.in. książkę Rogera Moorhouse’a o życiu codziennym w wojennym Berlinie, której recenzję prezentowaliśmy niedawno na naszych łamach.

Wytężona praca naszej redakcji na krakowskich targach...

Na stoisku PWN-u nie brakuje interesujących pozycji dla fanów historii. Szczególnie polecamy książki z serii „Korzenie Europy”, przede wszystkim ostatnio wydaną pozycję poświęconą Brugii – mówi Krystyna Wieczorkiewicz. – Swoich fanów znajdzie też na pewno książka Rudolfa Pichoji „Historia władzy w Związku Radzieckim 1945–1991”, opowiadająca historię powolnego rozpadu imperium sowieckiego. Recenzje obu prac opublikujemy na łamach Histmag.org już w najbliższym czasie.

Interesujące propozycje na krakowskie targi przygotowało także Wydawnictwo Literackie. Książka „Biedni ludzie z miasta Łodzi” o getcie łódzkim i kontrowersyjnej postaci Mordechaja Rumkowskiego miała pierwszego dnia duże wzięcie. Nie mniejszą popularnością cieszyła się edycja listów Sławomira Mrożka i Stanisława Lema: Nie dziwię się, że jest to tak chętnie kupowana książka. Jest pełna elementów nieoczekiwanych, które prezentują odmienny wizerunek obu autorów, inny niż ten, który wyłania się z ich twórczości. W listach pozwalali sobie na niebanalne komentarze na temat codzienności i życia prywatnego, ale także na temat własnych utworów – komentuje Joanna Minkiewicz.

Stoisko Oficyny Wydawniczej Impuls na 15. Targach Książki w Krakowie

Fanom historii proponujemy „Krakowskie środowisko historyczne 1815–1860”, a także pozycje Wojciecha Śliwerskiego, „Różne oblicza harcerstwa” i „Wydawcy gorszego Boga” – mówi Krzysztof Szatała z krakowskiej Oficyny Wydawniczej Impuls. Naszym największym hitem na krakowskich targach będzie najpewniej „Cmentarz w Pradze” autorstwa Umberto Eco – przewiduje z kolei Joanna Górecka z Wydawnictwa Noir sur Blanc.

Targi w Krakowie potrwają do niedzieli. Przed nami jeszcze całe mnóstwo atrakcji, w tym wiele spotkań z autorami, wśród których znajdą się m.in. historycy-profesorowie Andrzej L. Sowa i Andrzej Nowak. Serdecznie zapraszamy do Hali Targów w Krakowie!

Zobacz też

Korekta: Bożena Pierga

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone