19 książek, na które warto zwrócić uwagę na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2025!
Adam Zamoyski, „Ostatni król Polski”(Wydawnictwo „Czytelnik”, stoisko nr 36)
Czy król Stanisław August Poniatowski miał szansę uratować pierwszą Rzeczpospolitą przed katastrofą rozbiorów?
Co musiałby uczynić: podporządkować się całkowicie imperium rosyjskiemu, łamiąc wszelkie próby oporu w ojczyźnie? Czy toczyć z Rosją wojnę do ostatecznego końca? Odpowiedzi szukajcie w biograficznej książce „Ostatni król Polski”.
O międzynarodowej polityce króla oraz obogatym życiu osobistym – w tym o szczególnych relacjach z Katarzyną II – pisze pasjonująco Adam Zamoyski.
Cyril Azouvi i Julien Peltier, „1942. Przełomowy rok II wojny światowej w infografikach, rysunkach, fotografiach” (Dom Wydawniczy REBIS, stoisko firmy AZYMUT nr J7)
Rok 1942 był punktem zwrotnym II wojny światowej. Na wszystkich teatrach działań – na froncie wschodnim, Pacyfiku, w Afryce Północnej – nastąpił wtedy przełom.
Po okresie naporu Niemiec i Japonii alianci w końcu się otrząsnęli i dzięki serii zwycięstw – pod Stalingradem, Midway, Al-Alamajn – oraz osiągnięć naukowychi technicznych przejęli inicjatywę. Ale rok ten pozostawił niezatarte piętno na społeczeństwach Europy: narastał niemiecki terror, ludobójstwo stało się przemysłem, a w reakcji na to rodził się ruch oporu.
Halina Nelken, „Pamiętnik z getta w Krakowie” (Wydawnictwo W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal), stoisko nr F5)
Nowe wydanie jednego z nielicznych dokumentów opisujących getto w Krakowie. Przejmujące, znakomicie napisane i bezcenne świadectwo z miejsca zawieszonego między życiem a śmiercią.
Halina Nelken w momencie utworzenia w Krakowie żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej miała siedemnaście lat. W pamiętniku zapisała historię getta i jego mieszkańców oraz swoje przeżycia z czasów wojny. Jej książka to jeden z nielicznych tekstów opisujących Zagładę krakowskich Żydów, bezcenne świadectwo epoki.
Wojciech Maksymowicz, „Inni” (Wydawnictwo Novae Res, stoisko F7)
Wybuch II wojny światowej burzy życie rodziny Waldorfów.
Ryszard zmaga się z własnymi słabościami i brakiem akceptacji dla syna, a jego brat Henryk trafia do Armii Krajowej. W brutalnej rzeczywistości każdy musi zdecydować: walczyć, przetrwać czy ocalić człowieczeństwo? „Inni" to przejmująca opowieść o miłości, stracie i sile, by pozostać sobą mimo okrucieństwa historii.
Aleksander Kaczorowski, Maciej Radziwiłł „Radziwiłł. Aleksander Kaczorowski rozmawia z Maciejem Radziwiłłem” (Wydawnictwo Iskry, stoisko LIBER S.A. H1)
Maciej Radziwiłł w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim przybliża historię dwudziestu pokoleń swoich przodków i objaśnia istotę resentymentów obecnych w społecznym postrzeganiu arystokracji już od XIX stulecia, stosunku do niej władzy ludowej i twórców tak zwanej ludowej historii Polski.
Szczerze opowiada o swoim dorastaniu, wyjazdach do pracy za granicę, działalności w podziemiu. Relacjonuje także okoliczności sprzedaży kolekcji Fundacji Czartoryskich Skarbowi Państwa. Wyznaje, dlaczego nie tytułuje się księciem.
Maciej Łętowski, Tomasz Sikorski, „Rozmowy czasu przełomu” (Europejskie Centrum Solidarności, stoisko nr O8)
To pasjonująca lektura. Na niemal 900 stronach zebrano ponad sześćdziesiąt wywiadów sprzed czterdziestu, trzydziestu lat.
Ludzie, z których część wciąż ma wpływ na kształt polskiego życia – w tym liderzy dwóch największych, opozycyjnych wobec siebie ugrupowań – mówią o polityce, pokoleniu Solidarności, społeczeństwie obywatelskim, wolnym rynku, prywatyzacji, pluralizmie, Kościele, związkach zawodowych, transformacji, miejscu Polski w Europie, „historii pękniętej”…
Brian Merchant, „Krew w maszynie. Luddyści i pierwszy bunt przeciwko technologicznym gigantom” (Wydawnictwo Bo.wiem, stoisko nr 135)
Proces industrializacji rozpoczynają się dwieście lat temu w Anglii.
To właśnie tam robotnicy znani jako luddyści wystąpili przeciwko właścicielom fabryk, wprowadzającym zautomatyzowane urządzenia, które pozbawiały ich pracy i środków do życia. Członkowie ruchu pod osłoną nocy, zamaskowani, rozbijali mechaniczne krosna, a nawet podpalali całe budynki. Ich bunt wywołał gniew księcia regenta i dał początek związkom zawodowym.
Paweł Rzewuski, „Krzywda” (Wydawnictwo ArtRage, stoisko E8a)
Rok 1632. Przez kraj czekający co przyniesie kolejne bezkrólewie podąża dwóch wędrowców: ślepy szlachcic i jego olbrzymi, wiecznie milczący towarzysz.
Nie wiadomo skąd i dokąd zmierzają, ale wiadomo, że niosą ze sobą tajemnice wspólnej drogi.
„Krzywda” jest wciągającą powieścią szkatułkową o losach człowieka bez domu, rzucanego z miejsca na miejsce od puszczy na Żmudzi, przez daleki ukraiński step i Prusy, po Karpaty. Paweł Rzewuski stara odpowiedzieć się na fundamentalne pytanie: Czy naprawdę jesteśmy skazani na los?
Joanna Czeczott, „Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji” (Wydawnictwo Czarne, stoisko nr 32)
Ta książka zrodziła się z niedowierzania, że o straszliwych zbrodniach XX wieku można zapomnieć.
Z niezgody na to, żeby je umniejszać czy relatywizować. Z potrzeby zrozumienia, jak ludzie układają się z traumatyczną przeszłością. [...] Ciekawiło mnie, co dzieje się między ludźmi w społeczeństwie, które ma genezę w zsyłkach i deportacjach. Wielu zesłańców tam zostało, zapuściło korzenie. W Kazachstanie mieszkają ich dzieci, wnuki. I dawni strażnicy łagrów, ich dzieci, ich wnuki – mówi autorka.
Wendy Holden, „Nauczyciel z Auschwitz” (Wydawnictwo Sonia Draga, stoisko nr 38 oraz 138)
Wzruszająca powieść oparta na wspomnieniach Fredy'ego Hirscha, nauczyciela, który ryzykował wszystko, aby chronić dzieci w KL Auschwitz.
W cieniu kominów nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz jest takie miejsce, gdzie czas spędzają najmłodsi więźniowie. Śpiewają, występują w przedstawieniach i piszą wierszyki. Tu nie nęka ich robactwo, tu otrzymują lepsze posiłki, tu próbują wyobrazić sobie, że wcale się nie boją. W ich serca nadzieję wlewa młody żydowski więzień Fredy Hirsch.
Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.
Piotr M. Majewski, „Brzydkie słowo na "k". Rzecz o kolaboracji” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, stoisko nr 9)
Dlaczego jednostki i społeczeństwa kolaborują? Czym kolaboracja różni się od zdrady? Co powoduje, że niektóre przypadki kolaboracji są rozgrzeszane, a inne potępiane przez otoczenie?
Ta książka nie jest opisem jednego procesu historycznego, ale udaną, erudycyjną próbą opisania całego skomplikowania wstydliwych dylematów kolaboracji. Nie ma tu łatwej aktualizacji, ale cały czas myślimy o tym, gdzie jesteśmy dziś, jako ludzie, społeczności i narody
Katarzyna Jasiołek, „Dom mody Telimena. Co nosiły Polki” (Wydawnictwo Marginesy, stoisko nr F9)
Styl, szyk i elegancja w ponurej rzeczywistości PRL. Kobiety pokochały założony w 1957 r. w Łodzi dom mody Telimena, który szybko zaczął wyznaczać trendy na polskich ulicach.
Sukces krył się w użyciu materiałów najwyższej jakości oraz pracy wybitnych krawcowych i projektantek. W książce Katarzyny Jasiołek zajrzymy pod podszewkę słynnego łódzkiego domu mody, by prześledzić jego narodziny i rozwój, przyjrzeć się pożądanym przez dekady strojom oraz poznać historię ludzi stojących za jego sukcesem.
Dan Stone, „Zagłada. Niezakończona historia Holocaustu” (Czarna Owca, stoisko nr F6)
Dan Stone, uznany historyk burzy utrwalone schematy myślenia o Zagładzie, odrzucając fałszywą klarowność gotowych interpretacji.
Jego opowieść jest próbą przyjrzenia się temu, co często pozostaje na marginesie – skali dehumanizacji, zapomnianej traumie ocalałych i współudziałowi innych europejskich społeczeństw. Historia Zagłady nie jest tylko przeszłością – to ostrzeżenie, które wciąż powinno rezonować we współczesnym świecie.
Michał Głowiński, „Festung Breslau 1945. Anatomia bitwy” (Wydawnictwo BELLONA, namiot D1)
To pierwsze tak obszerne, szczegółowe, kompetentne ujęcie budzącego od dziesięcioleci zainteresowanie i emocje tematu, pełne nowych ustaleń faktograficznych, oryginalnych interpretacji, prostujące wiele mitów, półprawd i fałszów dotyczących oblężenia Festung Breslau.
Praca znakomicie napisana, oddaje często głos świadkom z epoki, konfrontująca obraz wyłaniający się z suchych niejednokrotnie zapisów w dokumentach sztabowych z przekazem indywidualnym
SPOTKANIE Z AUTOREM
SOBOTA, 17 MAJA
STOISKO D1
GODZ. 16:00
Darko Cvijetić, „Czemu na podłodze śpisz” (Oficyna Literacka Noir sur Blanc, stoisko nr 20)
Darko Cvijetić po raz kolejny podejmuje temat wojny w Bośni i Hercegowinie.
Autor „Windy Schindlera" opowiada tragiczne losy jednostek ze zwaśnionych bratnich narodów za pomocą krótkich, przejmujących fraz z pogranicza prozy i poezji.
Każdy z trzydziestu dwóch rozdziałów „Czemu na podłodze śpisz" jest osobną mikroopowieścią. Łączy je spojrzenie kilku narratorów, których oczami czytelnik przygląda się obu stronom konfliktu, a bohaterowie jawią się w coraz to innym świetle.
Martin Meredith, „Zmienne losy Afryki. Pięć tysięcy lat bogactwa, chciwości i pracy” (Państwowy Instytut Wydawniczy, stoisko nr 25)
Zwrot „jeśli masz przeczytać jedną książkę o..." jest niemiłosiernie wyświechtany, ale trudno. To właśnie taki tytuł.
Zmienne losy Afryki. Pięć tysięcy lat bogactwa, chciwości i pracy Martina Mereditha to mistrzowski wykład o burzliwych historiach rozgrywających się na arcyciekawym kontynencie. Jest tu wszystko, czego oczekujemy od niezbędnika: ogrom wiedzy, klarowny układ i pisarski talent – 650 stron rzetelnej historycznej roboty, sięgającej od rytuałów faraonów po ekscesy współczesnych rządzących.
Andrzej Krajewski, „Rzeczpospolita kryzysowa. 20 lat spaceru po linie” (Wydawnictwo Agora, stoisko F1)
Warsztat historyczny w połączeniu z talentem Andrzeja Krajewskiego do snucia opowieści dał świetny efekt: książkę dokumentującą największe problemy II RP czyta się jak powieść przygodową. Po lekturze lepiej zrozumiemy nie tylko tamtą, przypominającą beczkę prochu Polskę, ale i mechanizmy wielu dzisiejszych podziałów i kłopotów. Dla miłośników dwudziestolecia, dla jego krytyków i dla tych, którzy niewiele wiedzą, słowem – dla wszystkich. Bardzo polecam!
Cezary Korycki, „Protokół rozbieżności. Historia Polski bez histerii” (Wydawnictwo Literackie, stoisko nr 20)
Czy Niemcy wiedzą cokolwiek o bitwie pod Grunwaldem?
Czego Szwedzi uczą się w szkole o potopie? Dlaczego Litwini stawiali Piłsudskiego w równym rzędzie z Leninem? Jak na nas patrzą inne narody na naszą wspólną? Cezary Korycki, autor kanału Historia, Jakiej Nie Znacie pyta o to najwybitniejszych zagranicznych historyków z ze wszystkich krajów sąsiadujących z Polską i tych, których dzieje przecinały się z naszymi losami - m.in. Seana McMeekina, Serhija Płochija czy Hermana Lindqvista.
Cooper Paul, „Utracone Cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia” (Wydawnictwo Znak Horyzont, stoisko nr E1)
Co czujesz, będąc świadkiem końca Twojego świata?
Od wielkich imperiów Mezopotamii, przez imperium Khmerów w Azji, aż do Songhaju w Afryce Zachodniej. Od Bizancjum do Majów, Inków i Azteków w Ameryce Środkowej. Od rzymskiej Brytanii do Wyspy Wielkanocnej. Paul Cooper, autor jednego z najpopularniejszych podcastów o historii Fall of Civilizations, wyrusza w podróż przez epoki i kontynenty w poszukiwaniu wielkich cywilizacji.