Autorzy: Michał Świgoń , Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Redakcyjne, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska
Opublikowany: 2013-04-30 09:48
Licencja: wolna licencja

2013 – Rok Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Histmag.org

Rok Żołnierzy Wyklętych to ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny powołany przez Fundację Niepodległości w 50. rocznicę zastrzelenia przez bezpiekę ostatniego partyzanta RP Józefa Franczaka „Lalka”. Histmag.org objął tę inicjatywę swoim patronatem.
REKLAMA

Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

To doskonała okazja, by Historia Żołnierzy Wyklętych stała się tematem narodowym – tematem bliskim nam wszystkim! Chcemy dotrzeć do tych ZA i tych PRZECIW! W ciągu tego roku WYKLĘCI trafią do Państwa w najbardziej zaskakujący sposób. – informują organizatorzy.

Jak czytamy w liście skierowanym do naszej redakcji:

Nasze działania kierujemy do DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH. Zapraszamy do udziału w wystawach, koncertach, debatach, spotkaniach ze świadkami tamtej trudnej historii, promocjach książkowych i płytowych, grach historycznych, a także nowoczesnej edukacji. To tylko niektóre z działań, jakie proponujemy.

Chcemy, by historia WYKLĘTYCH przemówiła do nas wszystkich. Niech utrwala pamięć o niezłomnej wierze tych żołnierzy w Wolną Polskę. Tę, w której dziś żyjemy.

Partnerami projektu są Fundacja Ośrodka KARTA i Instytut Pamięci Narodowej.

Współpraca: Związek Powiatów Polskich, państwowe instytucje kultury.

RŻW został objęty PATRONATEM HONOROWYM:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta, a także Prezydentów Miast: Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Elbląga, Koszalina, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Torunia.

PROJEKTY ROKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

  • BIOGRAMY – To sylwetki Żołnierzy Wyklętych opracowane przez historyków w formie noty biograficznej dystrybuowane w całej Polsce dzięki współpracy z miastami, samorządami lokalnymi, szkołami, instytucjami kultury. Co dwa tygodnie w każdym zakątku Polski udostępniany jest jeden biogram partyzanta związanego z regionem, w którym jest prezentowany. Można je spotkać w muzeach, urzędach publicznych, bibliotekach miejskich, domach kultury, szkołach, a także na wystawach plenerowych w wielu miastach Polski.
  • KSIĄŻKA PODZIEMIE ZBROJNE 1944-1963 – Częścią Roku Żołnierzy Wyklętych jest ogólnopolska kampania promocyjna książki „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” wydanej specjalnie z okazji obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych przez Fundację Niepodległości i Wydawnictwo KARTA, przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej. To unikatowy zapis bolesnej i złożonej historii dwudziestoletniej walki polskiego podziemia o wolną, wymarzoną Ojczyznę. Opowieść jest montażem dramatycznych relacji partyzantów i naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz komunikatów, odezw, rozkazów, a także w większości niepublikowanej korespondencji zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i samego Ławrientija Berii ze Stalinem. Książka opatrzona została bogatym materiałem ikonograficznym. Od marca jest dostępna w sieci księgarń w całej Polsce.
  • PŁYTA PANNY WYKLĘTE – Najnowszy projekt muzyczny Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers, zainspirowany losem Leśnych Dziewczyn, dla których walka o Wolną Ojczyznę nie skończyła się wraz z II wojną. To muzyczna opowieść o młodzieńczych marzeniach, ideałach i trudnych wyborach, które po latach stały się fundamentem Naszej Wolności. To głos młodego pokolenia będący hymnem pamięci o bohaterstwie rówieśników sprzed lat. Dlatego do współpracy muzycy zaprosili czołowe polskie wokalistki reprezentujące różne style muzyczne, m.in.: Kasię Kowalską, Halinę Mlynkovą, Natalię i Paulinę Przybysz, Anię Rusowicz. Na płycie znajdziemy elementy: reggae, jazzu, rocka, hop-hopu i folku. Ta mozaika gatunków, energii i wrażliwości daje niespotykany efekt artystyczny niezwykle poruszający w swym przekazie. Patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”. Płyta została wydana w ramach kampanii ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH przez Fundację Niepodległości. Towarzyszyć jej będzie ogólnopolska trasa koncertowa.
  • PAKIETY EDUKACYJNE – To przykład nowoczesnej edukacji adresowanej do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do współpracy przy tym projekcie zapraszamy nauczycieli historii i języka polskiego, a także wychowawców w całym kraju. Już we wrześniu dostępna będzie płyta DVD, na której zaprezentujemy autentyczne relacje Żołnierzy Wyklętych, członków ich rodzin i znajomych, a także oryginalne dokumenty aparatu bezpieczeństwa wraz z opracowanymi konspektami lekcji. Mamy nadzieję, że tak zaprezentowana historia będzie najlepszą lekcją tożsamości dla wszystkich młodych ludzi.
  • INNE – W ramach RŻW organizować będziemy także DNI Z ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI, podczas których to właśnie oni podzielą się z nami swoją osobistą historią. Prezentować będziemy także gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, promować literaturę przedmiotu, a także udostępniać materiały tematyczne i okazjonalne pamiątki RŻW.

Aktualne informacje na temat działań w ramach RŻW na:

"www.rokzolnierzywykletych.pl":www.rokzolnierzywykletych.pl

http://www.facebook.com/RokZolnierzyWykletych

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy