Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne, Historia polityczna, Historia wojskowości, 1945-1989, Polska
Pierwsza publikacja: 2016-03-01 09:05, aktualizacja: 2019-03-01 07:05
Licencja: wolna licencja

Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. Ale kim byli Żołnierze Wyklęci? Rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta „Inka” Siedzikówna i inni? W naszych artykułach przybliżamy ich sylwetki, przypominamy historię ich oporu i represje stosowane przez władzę ludową, a także zastanawiamy się nad tym, jak Żołnierze Niezłomni są współcześnie upamiętniani.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Żołnierze Niezłomni - upamiętnienie

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czy i jak należy upamiętniać Żołnierzy Wyklętych? Czy święto państwowe ma w tym wypadku sens? Czym jest warszawska „Łączka” czyli kwatera Ł na warszawskich Powązkach? I jak odnajdowani tam Żołnierze odzyskują należną im pamięć? O tym przeczytacie w poniższych tekstach.

Sylwetki Niezłomnych – „Łupaszko”, Pilecki, „Inka” i inni

Kim byli poszczególni Żołnierze Wyklęci? Kim był „Łupaszko”, „Inka” i inni? Jaka jest historia Witolda Pileckiego i czy jego także należy zaliczać do grona Wyklętych? Jakich innych polskich partyzantów wato znać? O tym wszystkim piszemy w poniższych tekstach.

Powojenne podziemie niepodległościowe - historia walki i represje

Koniec II Wojny Światowej nie dla wszystkich Polaków był końcem walki o wolną Polskę. Jaka jest historia tej walki i komunistycznych represji? Czym była organizacja „Niepodległość”? Gdzie głównie walczyli Żołnierze Wyklęci? Jaka jest historia ważnych akcji powojennego podziemia? Jakie represje spotykały samych Wyklętych i pomagających im mieszkańcom Polski? Przeczytasz o tym w poniższych tekstach.

Wokół pamięci o Żołnierzach Wyklętych

O Żołnierzy Wyklętych wciąż trwa spór. Czy należy ich upamiętnić? Czy samo pojęcie jest właściwe i nie obejmuje także zwykłych bandytów? Jakie kontrowersje związane są z działalnością Żołnierzy Wyklętych? Skąd wzięła się ich popularność? Rozważania na te tematy znajdziesz w poniższych tekstach.

„Żołnierze Wyklęci” w kulturze i popkulturze - wystawy, filmy, muzyka, gry

Jak wyklęci trafili do kultury i kultury popularnej? Czy panuje swoista moda na Żołnierzy Wyklętych? Jakie wystawy, filmy, muzykę i gry o tematyce związanej z Żołnierzami Niezłomnymi warto znać, a jakich unikać. O tym piszemy w poniższych tekstach.

Estońscy Żołnierze Wyklęci

Antysowiecki ruch oporu działał nie tylko w Polsce. Z Sowietami walczyli także między innymi Leśni Bracia w państwach bałtyckich. Jak wyglądała ich walka? Czy można ich nazwać bałtyckimi żołnierzami wyklętymi? Kim był August Sabbe. Tego wszystkiego dowiesz czytając poniższe artykuły.

Archiwalne odkrycia i wydarzenia związane z Żołnierzami Wyklętymi

W naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o najnowszych odkryciach i wydarzeniach związanych z wyklętymi, wśród których można wymienić wyniki identyfikacji kolejnych ciał z warszawskiej kwatery „Ł”, czy różne inicjatywy związane z upamiętnieniem Wyklętych, o których tu przeczytasz.

Warto przeczytać!

Te książki warto przeczytać, żeby dowiedzieć się więcej na temat Żołnierzy Wyklętych ich historii i pozostałej po nich pamięci.

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy