Opublikowano
2018-10-26 12:39
Licencja
Wolna licencja

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – przegląd stoisk

W Krakowie trwają Międzynarodowe Targi Książki. Zapytaliśmy poszczególnych wystawców o polecane przez nich publikacje związane z historią. Nasz przegląd ułożony jest alfabetycznie względem oznaczeń poszczególnych stoisk. Zobaczcie, jakie ciekawe książki czekają na Targach miłośników historii!


Strony:
1 2 3 4

Marginesy (A6)

Wydawnictwo Marginesy poleca przede wszystkim książkę „Wazowie. Historia burzliwa i brutalna” szwedzkiego autora Hermana Lindqvista, którego na Targach będzie można spotkać już w sobotę. Okazja ku temu podwójna, bo prócz promocji książki, honorowym „gościem” Targów jest właśnie Szwecja. Ponadto warto zwrócić uwagę na pozycję „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” która opowiada nie tylko o kobiecej tragedii w czasie wojny, ale też tuż po niej, gdy przymusowe pracownice seksualne oskarżane były o kolaborację. Ponadto Marginesy polecają m.in. biografię „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”, której autorka, Elżbieta Sieradzińska, dotarła do osób znających bardzo dobrze słynną alpinistkę – towarzyszy jej wypraw i przede wszystkim jej matki, która do końca miała nadzieję, że jej córka przeżyła...

Żydowski Instytut Historyczny (A12)

„Policjanci. Wizerunek żydowskiej służby porządkowej w getcie warszawskim” pióra Katarzyny Person to książka szczególnie polecana przez ŻIH. Autorka podjęła kontrowersyjną, acz istotną kwestię żydowskiej policji funkcjonującej na terenie getta w Warszawie. Oprócz tego warto sprawdzić pozycję „Wielki >>Mały Przegląd<<” Anny Landau-Czajki, który opisuje dzieje niezwykłego, międzywojennego pisma założonego przez Janusza Korczaka, które tworzone było przez dzieci. Antysemityzm w Polsce roku 1968 opowiada z kolei o wydarzeniach Marca '68 analizując postawy dwóch środowisk: pracowników Instytutu Badań Jądrowych i Wydziału Fizyki Doświadczalnej UW.

Universitas (B2)

Dużo Cata – tak skrótowo moglibyśmy opisać propozycje Universitas na krakowskie Targi. Prócz prac Stanisława Mackiewicza goście powinni zwrócić uwagę na „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej” Władysława Studnickiego, książki napisanej w 1939 r. i wkrótce potem skonfiskowanej. Autor nie tylko wnikliwie zbadał ówczesną sytuację polityczną w Europie, ale również trafnie przewidział wiele przyszłych wydarzeń związanych z potężnym konfliktem, który pochłonął Stary Kontynent.

Czarne (B21)

Wydawnictwo Czarne zaprasza do lektury biografii „Berezowska. Nagość dla wszystkich” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Maja Berezowska, malarka i graficzka, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym zyskała uznanie jako artystka, charakteryzując subtelną kreską swoje liczne prace. Tworzyć nie przestała nawet przebywając w obozie koncentracyjnym Ravensbrűck.

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Strony:
1 2 3 4
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org