Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Przeglądy nowości, Książki, Polska, Kraków
Opublikowany: 26 października 2018
Licencja:wolna licencja

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – przegląd stoisk

W Krakowie trwają Międzynarodowe Targi Książki. Zapytaliśmy poszczególnych wystawców o polecane przez nich publikacje związane z historią. Nasz przegląd ułożony jest alfabetycznie względem oznaczeń poszczególnych stoisk. Zobaczcie, jakie ciekawe książki czekają na Targach miłośników historii!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4

Marginesy (A6)

Wydawnictwo Marginesy poleca przede wszystkim książkę „Wazowie. Historia burzliwa i brutalna” szwedzkiego autora Hermana Lindqvista, którego na Targach będzie można spotkać już w sobotę. Okazja ku temu podwójna, bo prócz promocji książki, honorowym „gościem” Targów jest właśnie Szwecja. Ponadto warto zwrócić uwagę na pozycję „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” która opowiada nie tylko o kobiecej tragedii w czasie wojny, ale też tuż po niej, gdy przymusowe pracownice seksualne oskarżane były o kolaborację. Ponadto Marginesy polecają m.in. biografię „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”, której autorka, Elżbieta Sieradzińska, dotarła do osób znających bardzo dobrze słynną alpinistkę – towarzyszy jej wypraw i przede wszystkim jej matki, która do końca miała nadzieję, że jej córka przeżyła...

Żydowski Instytut Historyczny (A12)

„Policjanci. Wizerunek żydowskiej służby porządkowej w getcie warszawskim” pióra Katarzyny Person to książka szczególnie polecana przez ŻIH. Autorka podjęła kontrowersyjną, acz istotną kwestię żydowskiej policji funkcjonującej na terenie getta w Warszawie. Oprócz tego warto sprawdzić pozycję „Wielki >>Mały Przegląd<<” Anny Landau-Czajki, który opisuje dzieje niezwykłego, międzywojennego pisma założonego przez Janusza Korczaka, które tworzone było przez dzieci. Antysemityzm w Polsce roku 1968 opowiada z kolei o wydarzeniach Marca '68 analizując postawy dwóch środowisk: pracowników Instytutu Badań Jądrowych i Wydziału Fizyki Doświadczalnej UW.

Universitas (B2)

Dużo Cata – tak skrótowo moglibyśmy opisać propozycje Universitas na krakowskie Targi. Prócz prac Stanisława Mackiewicza goście powinni zwrócić uwagę na „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej” Władysława Studnickiego, książki napisanej w 1939 r. i wkrótce potem skonfiskowanej. Autor nie tylko wnikliwie zbadał ówczesną sytuację polityczną w Europie, ale również trafnie przewidział wiele przyszłych wydarzeń związanych z potężnym konfliktem, który pochłonął Stary Kontynent.

Czarne (B21)

Wydawnictwo Czarne zaprasza do lektury biografii „Berezowska. Nagość dla wszystkich” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Maja Berezowska, malarka i graficzka, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym zyskała uznanie jako artystka, charakteryzując subtelną kreską swoje liczne prace. Tworzyć nie przestała nawet przebywając w obozie koncentracyjnym Ravensbrűck.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Wydawnictwo LTW (B22)

LTW to wydawnictwo w głównej mierze specjalizujące się w pozycjach o tematyce historycznej – w tym m.in. wspomnieniowej. Gościom Targów szczególnie warto polecić powieść szpiegowską „Zdrajca” Witolda J. Ławrynowicza, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym i biografię „Książę Regent. Opowieść o Zdzisławie Lubomirskim”.

Instytut Pamięci Narodowej (B43)

Na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej królują różnego rodzaju albumy, m.in. ten poświęcony postaci generała Gustawa Orlicz-Dreszera, uczestnika I wojny światowej i wojny z bolszewikami, a następnie ważnej postaci obozu sanacyjnego. Swoistą prapremierę na targach zaliczył także album poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, wydany w ramach serii o twórcach polskiej niepodległości (wydane zostaną też publikacje poświęcone postaciom Witosa, Korfantego, Dmowskiego, Daszyńskiego i Paderewskiego). Dla fanów muzyki także znajdzie się coś ciekawego: „Jazzowe dzieje Polaków” z pewnością zainteresują entuzjastów tego gatunku.

Muzeum Narodowe w Krakowie (B49)

Skoro mamy stoisko Muzeum Narodowego w Krakowie – to musi być również Wyspiański! Dwa tomy „Szkicowników Stanisława Wyspiańskiego”, biografia „Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie…” i pozycja stworzona wokół wystawy „Wyspiański” – każdy miłośnik twórczości wybitnego krakowskiego artysty powinien być zadowolony. Oprócz tego godne uwagi są także m.in. „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa” oraz „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”.

Wydawnictwo Sejmowe (B50)

Wydawnictwo Sejmowe zachęca do zakupu albumu wydanego specjalnie z okazji 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu, ponadto poleca także „Żywe pochodnie” – dramatyczne historie ludzi, którzy postanowili zaprotestować przeciwko komunistycznym totalitaryzmom w wielu krajach poprzez samopodpalenie. Warto także sprawdzić publikację, która powstała wokół ubiegłorocznej konferencji odbywającej się w Senacie RP – jej tytuł to „Konstytucja Solidarności”.

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Aleksandra Niedźwiedź
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 120
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-21-1

Muzeum Auschwitz (B85)

Wspomnienia osób uwięzionych w nieludzkiej „fabryce śmierci” to istotna część publikacji znajdujących się stoisku Muzeum Auschwitz. Prócz nich muzealnicy pragną polecić także powieść kierowaną dla młodszych „Czika, piesek w getcie” opowiadającej losy żydowskiego chłopca i należącej do niego suczki, tytułowej Cziki. Autorką powieści jest Batszewa Dagan, była więźniarka Auschwitz.

Manuscriptum (C2)

Manuscriptum zajmuje się emisją faksymile – dokładnymi reprodukcjami książek przełomowych w świetle historii, m.in. „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika czy Biblii Lutra. Każde wydanie jest bogato zdobione srebrem lub złotem oraz kamieniami jubilerskimi. Ceny oczywiście są niemałe, ale wydawnictwa robią wrażenie.

Bellona (C49)

Bellona zaprasza do lektury książek z serii „Spowiedź” dotyczących postaci Hitlera (2 części), Stalina i Ewy Braun. Ponadto godna zainteresowania jest też biografia „Mój Wysocki” Ałły Demidowej czy „Kobiety, które latały dla Hitlera”.

Wydawnictwo Poznańskie (C63)

Wydawnictwo Poznańskie przypominam reportaże Janusza Rolickiego, które powstały w dobie rządów Gomułki i Gierka. „Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej” to świadectwo minionego systemu w Polsce. Poza tym, dla fanów biografii „Amundsen. Ostatni wiking” i „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”.

Polecamy książkę Marka Telera – „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Książkę można też kupić jako e-book, w cenie 12,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka!

Rebis Dom Wydawniczy (D17)

Tom 1 „Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej” dostępny na stanowisku Rebisu pokazuje czytelnikowi kształtowanie się polsko-litewskiego sojuszu, jego wpływu na Europę, a nawet na współczesność. „Inna Polska?” Witolda M. Orłowskiego to z kolei próba zastanowienia się nad alternatywnymi scenariuszami polskiej historii, w obliczu np. porażki w bitwie warszawskiej, sojuszu z Hitlerem czy braku transformacji ustrojowej po roku 1989.

Wydawnictwo Czarna Owca (D23)

Na stanowisku Wydawnictwa Czarna Owca znajdziemy książki Edwarda Rutherfurda barwnie opisujące dzieje Nowego Jorku czy Rosji, tom 1 „Pod klątwą”, podejmujący tematykę pogromu kieleckiego czy „Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” dotyczący okresu II wojny światowej.

Wydawnictwo Arena (D30)

Wydawnictwo Arena proponuje książki dla osób zainteresowanych historią sportu. „Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki” to dzieje najwybitniejszej generacji węgierskich piłkarzy, którzy mieli wszystkie atuty potrzebne do sięgnięcia po mistrzostwo świata – ale nigdy tego jednak nie zrobili. To także opowieść o czasach komunistycznej dyktatury na Węgrzech. Ponadto fani angielskiej piłki powinni sięgnąć po „LFC 125: Historię Alternatywną” która kreśli przed czytelnikiem dzieje jednego z najsłynniejszych klubów na Wyspach – FC Liverpoolu. Ponadto m.in. biografie: wyśmienitego brazylijskiego piłkarza Socratesa i najwybitniejszego koszykarza w historii: Michaela Jordana.

Wydawnictwo Boni Libri (D41a)

Boni Libri na setną rocznicę odzyskania niepodległości prezentuje czytelnikom album zdjęć wykonanych przez Henryka Poddębskiego: „Polska niepodległa. Fotografie z lat 1918-1939”. Pracom fotografa poświęcony został także album „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego”.

Ośrodek Karta (K7)

Ośrodek Karta poleca bogato ilustrowaną „Księgę stulecia niepodległości” w dwóch tomach, „Przemytników życia” – niezwykłe wspomnienia dotyczące szmuglowania różnych towarów na teren warszawskiego getta czy „Łacińską wyspę. Antologię rumuńskiej literatury faktu”.

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy