26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - przeglądamy propozycje książek historycznych i nie tylko

opublikowano: 2023-10-28 12:50
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wczoraj wpadliśmy z wizytą na 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i przyjrzeliśmy się pozycjom, jakie oferowali wystawcy. Oto niektóre książki historyczne i okołohistoryczne na tegorocznych targach.
REKLAMA

W dniach 26–29 października 2023 r. w Krakowie odbywają się 26. Międzynarodowe Targi Książki. Na ten czas w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków zagościło wielu wystawców z Polski i zagranicy. Imprezę urozmaicają panele, konkursy i spotkania ludźmi z szeroko pojętego świata książki. 

Po naszej piątkowej wizycie na Targach postanowiliśmy wybrać dla was ciekawe propozycje wydawnicze, wśród których znalazły się nie tylko książki stricte historyczne, ale również powieści, a nawet komiksy.

Ernst H. Gombrich „Krótka Historia Świata” (Dom Wydawniczy Rebis, stoisko D19)

Książka napisana w 1963 r. przez autora w zaledwie sześć tygodni stała się światowym bestsellerem przełożonym na 27 języków. Opisana w zaskakujący  i błyskotliwy sposób synteza historii świata od zarania do historii najnowszej została wydana przez Dom Wydawniczy Rebis w wersji uaktualnionej przez autora pod koniec życia i wzbogaconej o przedmowę jego wnuczki.

Agnieszka Bukowczan–Rzeszut, Barbara Faron, Karol Ossowski „W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” (Wydawnictwo Astra, stoisko C40)

Jest to nietypowy przewodnik po dawnym Krakowie – powiedziała nam Barbara Faron, współautorka książki.  

Książka, dzięki której czytelnik będzie mógł przenieść do historycznego Krakowa i zobaczyć wszystkie barwy i odcienie życia w średniowiecznym mieście. Autorzy przygotowali kilka tematycznych spacerów. Przyjrzymy się przestępczej stronie miasta i poznamy mroczne oblicze krakowskiego półświatka pełnego rzezimieszków, kanciarzy i innych ludzi spod ciemnej gwiazdy oraz miejsca, do których trafiali. Dowiemy się, jakie choroby nawiedzały mieszkańców i w jaki sposób miasto funkcjonowało w trakcie zarazy, zapuszczając się do leprozoriów i na cmentarze. Wreszcie wybierzemy się na spacer śladem dawnych wierzeń, przesądów i zabobonów, odkrywając magiczną stronę Krakowa. Podróż po historycznym mieście ułatwią nam liczne mapy i ilustracje. 

Emma Southon „Wszytki trupy prowadzą do Rzymu” (Wydawnictwo Otwarte, stoisko C44)

Emma Southon zabiera nas do starożytnego Rzymu – stolicy imperium, miasta pełnego spisków, intryg oraz morderstw, w którym w ciągu zaledwie 50 lat przedwcześnie żywot zakończyło 26 samych tylko cesarzy. Autorka cofa się w swojej narracji do legendarnych początków miasta, kiedy Romulus zabił swojego brata, Remusa, przyjrzy się morderstwom sławnego Juliusza Cezara i szalonego Kaliguli. Przez ścięcia, otrucia, i zasztyletowania ukażą się nam krwawe fundamenty, na których zbudowano potęgę Rzymu.

Artur Kuprianis, Sebastian Pilarski „Szlakiem legionistów między Styrem a Pawią. Kolekcja fotografii profesora Stefana Macki z lat 1915-1920” (Wydawnictwo IPN, stoisko B37)

REKLAMA

Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej prezentuje nam publikację przedstawiającą unikalne fotografie ze szlaku bojowego I Brygady Legionów Polskich. Zebrana ikonografika pozwala lepiej poznać realia życia codziennego żołnierzy w garnizonach w Zambrowie i Twierdzy Modlin, czy  obozie w La Mandria di Chivasso we Włoszech.

Ben Hopkins „Katedra” (Dom Wydawniczy Rebis, stoisko D19)

Akcja tej powieści historycznej osadzona jest pierwszej połowie XIII w. w mieście Hagenburg, gdzie trwa budowa gotyckiej katedry. Autor śledzi losy mieszkańców różnego pochodzenia, stanów i profesji: kupców, rzemieślników i skarbników, na których życia zaczyna wpływać górująca nad miastem monumentalna świątynia. Śledzimy losy skarbnika m.in. Eugeniusa von Zaberna, żydowskiego chłopca Judla ben Icchaka, Grete, żony kupca, barona von Kronthala, których pragnienia i ambicje wplatają się w konflikt między kościołem a możnymi oraz dworskie intrygi.

Sebastian Barry „Tysiąc księżyców” (Wydawnictwo ArtRage, stoisko B53)

Powieść przenosi nas do XIX wiecznego Tennessee, gdzie na farmie żyje i pracuje Winona Cole, osierocona córka Indian Lakota. Wraz z przybranymi rodzicami, dwojgiem wyzwolonych i innymi mieszkańcami farmy Winona stara się wieść normalne życie w świecie pełnym podziałów i doświadczonym przez wojnę secesyjną.

 Ronan Toulhoat, Vincent Brugeas, „Król Rozpustników. Księga 1” (Wydawnictwo Lost in Time, stoisko C65)

Akcja tego historycznego komiksu została osadzona we Francji końca XII w. Opowiada o losach tajemniczego człowieka zwanego Smutnym Panem, który, choć nie może pochwalić się szlachetnym pochodzeniem, to należy do jednych z najważniejszych ludzi w królestwie. Wierny dowódca straży przybocznej króla Filipa II Augusta stoi na straży interesów i życia władcy, ale ma również własne ambicje.

Tomasz Bohun „Moskwa 1612” (Wydawnictwo Bellona C47)

Kolejna odsłona serii „Historyczne bitwy” opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się w 1612 r. w zajętej przez wojska Rzeczpospolitej Moskwie. Polski garnizon mający być gwarantem postanowień wynegocjonowanych przez hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego z bojarami moskiewskimi zostaje odcięty od dostaw żywności i posiłków. Pomoc hetmana litewskiego Jana Karola Chodkiewicza zostaje odparta, a polsko–litewska załoga zostaje oblężona.

Zbigniew Girzyński, Jarosław Kłaczkow, Wojciech Piasek (red. nauk.) „Premierzy i ministrowie Rzeczpospolitej Polskiej 1918–1939”

Ta monumentalna praca zbiorowa prezentuje sylwetki premierów i ministrów II Rzeczypospolitej. Oprócz przedstawienia sylwetek polityków z perspektywy ich stanowisk biografię każdego z nich wzbogacono o informacje dotyczące  pochodzenia, wykształcenia, zaangażowania społecznego i działalności politycznej.

Wybieracie się na 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie? Najważniejsze informacje sprawdzicie tutaj:

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
153
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-53-2

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Rafał Gumiński
Absolwent historii, a wkrótce również historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się wszelkimi aspektami historii średniowiecza i Wysp Brytyjskich, a także wczesną historią Stanów Zjednoczonych i Polonii amerykańskiej. Ponadto pasjonuje się wszystkimi przejawami narracji historycznej w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w filmach i grach wideo. To zwolennik rzetelnego i kreatywnego popularyzowania wiedzy historycznej. Kiedy nie zajmuje się historią, spędza czas na bliższych i dalszych podróżach, grach wideo, czytaniu książek i parzeniu kawy.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone