30 lat temu Nelson Mandela został prezydentem RPA

opublikowano: 2024-05-10 06:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
10 maja 1994 roku Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki. Wybrano go w pierwszych w historii RPA wolnych wyborach. Jego rządy trwały tylko pięć lat.
REKLAMA
Nelson Mandela w 1994 roku (fot. John Mathew Smith 2001)

Nelson Rolihlahla Mandela urodził się w 18 czerwca 1918 roku w miejscowości Mvezo. Po ukończeniu szkoły średniej, w 1939 roku rozpoczął studia na University College of Fort Hare, skąd został relegowany za udział w protestach studenckich. W 1942 roku uzyskał tytuł bakałarza na University of South Africa. Od tego czasu był zaangażowany w działalność polityczną, udzielając się m.in. w Afrykańskim Kongresie Narodowym (ANC).

Aktywność Nelsona Mandeli w walce na rzecz praw Afrykanów stała się solą w oku władz RPA. Oprócz akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa, od 1960 roku był przywódcą zbrojnego ramienia ANC, a także członkiem Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. W 1962 roku został skazany na dożywocie za próbę zbrojnego przejęcia władzy. Zza krat kontynuował swoją misję, zyskując duże poparcie międzynarodowe. Podczas pobytu w więzieniach kilkukrotnie odrzucał możliwość zwolnienia warunkowego.

10 maja 1994 roku Mandela został prezydentem RPA

W 1990 roku prezydent Frederik Willem de Klerk ogłosił koniec segregacji rasowej. W lutym tego samego roku Nelson Mandela wyszedł na wolność, a rok później objął funkcję przewodniczącego ANC. Kolejne lata w RPA minęły pod znakiem pokojowej transformacji ustrojowej i odejścia od polityki Apartheidu. Procesowi temu przewodzili prezydent F.W. de Klerk i właśnie Nelson Mandela. W kwietniu 1994 roku w RPA odbyły się pierwsze wolne, demokratyczne wybory. Wygrał Afrykański Kongres Narodowy, który zdobył 252 z 400 miejsc w parlamencie.

Nelson Mandela w czasie wyborów w 1994 roku (fot. Paul Weinberg)

10 maja 1994 roku Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Jego zastępcą został poprzedni prezydent, z którym już współpracował, czyli wspomniany wyżej F.W. de Klerk. Jako głowa państwa kontynuował drogę demokratyzacji życia społecznego, czyli politykę odejścia od apartheidu. Podjął także próbę niwelacji różnic ekonomicznych. W 1996 roku Mandela podpisał nową konstytucję (ostatecznie przyjętą roku 1999). Opierała się na filarach równości, wolności, godności i poszanowania praw człowieka. Strategia makroekonomiczna państwa (GEAR od Growth, Employment and Redistribution Strategy) zakładała liberalizację handlu, wzrost gospodarczy do 6%, spadek bezrobocia i inflacji.

Przyjęte założenia udało się zrealizować tylko częściowo. Osiągnięto pewne sukcesy w zakresie transferów społecznych i niwelowania różnic ekonomicznych między czarnymi a białymi mieszkańcami RPA (m.in. zwiększenie dostępu do edukacji), zaś część inicjatyw gospodarczych okazała się nieskuteczna i spotkała się z krytyką (GEAR spełnił niektóre założenia makroekonomiczne, ale w RPA wciąż był niski wzrost gospodarczy, nie udało się zmniejszyć bezrobocia, czy zachęcić inwestorów prywatnych do inwestycji).

Prezydentura Nelsona Mandeli została zapamiętana przede wszystkim jako okres demokratyzacji kraju i realizowania nowej polityki społecznej, której głównym założeniem było pojednanie. W 1999 roku Mandela przeszedł na polityczną emeryturę, a władzę przekazał młodszym politykom. Komentatorzy do dziś zwracają uwagę, że dobrowolne oddanie władzy jest w Afryce zjawiskiem bardzo rzadkim. Nelson Mandela zmarł 5 grudnia 2013 roku w Johannesburgu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj też:

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Źródła:

Rp.plNelsonmandela.orgsahistory.org.zasahistory.org.zabloomberg.combusinesslive.co.za.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone