31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – jakie tytuły polecają wystawcy?

opublikowano: 2023-12-01 12:37
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wpadliśmy z wizytą na pierwszy dzień 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek i zapytaliśmy wystawców, jakie historyczne i okołohistoryczne tytuły polecają. Oto ich propozycje. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!
REKLAMA

Targi Dobrych Książek odbywają się od 1992 r. Tegoroczna edycja targów przebiega w dniach od 30 listopada do 3 grudnia 2023 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu. Pojechaliśmy tam pierwszego dnia, by wypytać wystawców o najciekawsze propozycje dla wielbicieli historii. Znajdziecie tutaj nie tylko książki stricte historyczne, ale też powieści, a nawet komiksy!

Larry McMurty „Na południe od Brazos” (Wydawnictwo Vesper, stoisko 69)

– Jest to nasza najlepsza książka. Literatura z górnej półki – powiedział o powieści Robert Pięta z Wydawnictwa Vesper. 

„Na południe od Brazos” to wydany pierwszy raz w 1985 r. i wyróżniony nagrodą Pulitzera western ze świetnie wykreowanymi postaciami i pełnokrwistą fabułą, która wciągnie nawet tych, którzy nie przepadają za tym gatunkiem powieści.

 Wydawnictwo Lost in Time, stoisko 205

Alicja Jaraba „Ta, która mówi”

 Ubrana w komiks historia Malinalli – córki wodza jednego z plemion w Ameryce Środkowej i tłumaczki konkwistadora Hernána Cortésa. – Po śmierci ojca wielokrotnie trafiała do niewoli, dzięki czemu zapoznała się z wieloma lokalnymi dialektami i wykorzystywała swoje zdolności, by zapobiegać rozlewowi krwi.  opowiada Marcin Martyniuk z Wydawnictwa Lost in Time.

Fabien Nury, Matthieu Bonhomme „Cesarzowa Charrlotta. Tom 1. Księżniczka i arcyksiążę / Cesarstwo” 

 – Opowiada o Marii Charlottcie Koburg i Maksymilianie Habsburgu od momentu ich poznania się, przez ich ślub, wpadki polityczne aż po próbę utworzenia cesarstwa w Meksyku – tłumaczy nam przedstawiciel wydawnictwa.

Bohdan Urbankowski „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg” (Wydawnictwo ZYSK i S–KA, stoisko 51)

– Najlepsza biografia Józefa Piłsudskiego, jaka dotąd pokazała się na rynku – zachwala Aleksander Bajor z Wydawnictwa ZYSK i S-KA.  

Rzetelna, ale też przyjemna w odbiorze biografia Józefa Piłsudskiego autorstwa Bohdana Urbankowskiego jest pozycją nie tylko dla historyków, ale też wszystkich pasjonatów historii. Szczególną uwagę zwracają liczne szerzej nieznane ciekawostki i dobrze zarysowany kontekst dziejowy. 

Lila Dmochowska „Skarb z rodowodem. O damach i rycerzach z Dolnego Śląska historie zapisane w kamieniu” (Wydawnictwo Yellow Point Publications, stoisko 108)

– Jedyna dotąd popularnonaukowa pozycja tego wydawnictwa. Jest to już trzecia książka Lili Dmochowskiej, która jest wrocławską historyczką sztuki. Temat dotyczy płyt nagrobnych z XVI i XVII w. Myślę, że jest to bardzo ciekawa książka dla ludzi interesujących się Dolnym Śląskiem. Gdziekolwiek się nie pojedzie, w kościołach płyty nagrobne nadal są. Pozwala to poznawać historię na własną rękę i nawiązać prawdziwy kontakt z przeszłością – opowiedział o książce dr Jakub Sawicki.

JD Morvan, Kim Jung Gi „McCurry. Nowy Jork, 11 września 2001” (Wydawnictwo Timof, stoisko 3)

Powieść będąca graficzną adaptacją pracy i doświadczeń Steve'a McCurry'ego – amerykańskiego reportera o międzynarodowej sławie. Fotograf był w samym centrum wydarzeń z 11 września 2001 r., gdzie utrwalał tragedię ludzi, których dotknął atak terrorystyczny na World Trade Center. Książka skupia się na tych wydarzeniach, ale zahacza również o inne podróże reportera i przeplata narysowaną narrację z wywiadami i autentycznymi zdjęciami McCurry'ego – z których część nigdy wcześniej nie została opublikowana – podkreśla Wojciech Jędrek z Wydawnictwa Timof.

REKLAMA

Andrzej Brzeziecki „Betonowy umysł. Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR” (Wydawnictwo Literackie, stoisko 48)

– Książka wyciąga różne ciekawe historie, o których mało kto wie – powiedział Piotr Bartula z Wydawnictwa Literackiego.

Pełna intryg i politycznych zmagań książka o zakulisowej historii PRL. Autor przedstawia czytelnikowi całą plejadę nietuzinkowych postaci kryjących się za fasadą partyjnej jednomyślności.

Marcelina Jakimowicz „Świat, który już nie istnieje” (Centrum Historii Zajezdnia, stoisko 47) 

– Książka oparta na historii mówionej, opowiada o przesiedleńcach, którzy przyjechali na ziemie zachodnie z ziemi stanisławowskiej, ziemi lwowskiej, ziemi tarnopolskiej i tutaj zrekonstruowali swoje rodziny, swoje miejscowości – opowiada Krzysztof Żyła z Centrum Historii Zajezdnia.

 Wydawnictwo IPN, stoisko 15

Red. naukowa Danuta Jastrzębska-Golonka, Ewa Kowalska „Gdy nieme groby przemawiają... Spuścizna Katyńska”

– Bardzo poruszająca – przyznała Iwona Gajewska z Wydawnictwa IPN

Publikacja otrzymała nagrodę główną w kategorii „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX w.” Opisuje pamiętniki, zapiski, karty pocztowe, listy oraz inne dokumenty wydobyte z bezimiennych grobów w Katyniu w 1943 r.

Jarosław Molenda „Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Toma Wilmowskiego” 

Pierwsza biografia książkowa Alfreda Szklarskiego – autora niesamowicie poczytnych przygód przemierzającego świat wzdłuż i wszerz Tomka Wilmowskiego.

Saga Alfreda Szklarskiego zyskała sławę nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Tłumaczono ją na kilkanaście języków, a jej łączny nakład wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy. 

Charlie English „Galeria cudów i obłędu. Szaleństwo, sztuka, Hitler i pierwszy program masowych mordów” (Wydawnictwo Arkady, stoisko 39)

– Znakomicie napisana, dobrze zredagowana, czyta się jak kryminał. To jedna z tych naprawdę ważnych pozycji, ponieważ to nie jest fikcja, to nie jest fantazja, tylko są to fakty historyczne. Gorąca państwu polecam – Tadeusz Deptuła z Wydawnictwa Arkady.

 Autor opowiada o kolekcji Hansa Prinzhorna – niemieckiego psychiatry, który w latach 30 XX w. zaczął tworzyć archiwum badawcze wyjątkowych dzieł stworzonych przez pacjentów psychiatrycznych Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu w Heidelbergu. Książka jest opowieścią o walce hitlerowskich Niemiec z osobami chorymi psychicznie i ich sztuką, którą nazistowska propaganda określiła mianem „zdegenerowanej”.

Norman Davies „Galicja” (Wydawnictwo Znak, stoisko 33)

– Czyta się bardzo dobrze, jak zresztą wszystkie książki Normana Daviesa. Każdy, kto czyta książki historyczne, będzie z niej zadowolony – zachwala Sławomir Gawlik z Wydawnictwa Znak.

Norman Davies przedstawia nam dzieje Galicji nie tylko przez prymat wielkich wydarzeń historycznych, ale również także przez perspektywę zwykłych mieszkańców krainy, w której splatały się religie, wyznania, języki i narodowości tworzące Europę Środkowo-Wschodnią. 

Wybieracie się na 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek? Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj:

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
153
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-53-2

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Rafał Gumiński
Absolwent historii oraz historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się wszelkimi aspektami historii średniowiecza i Wysp Brytyjskich, a także wczesną historią Stanów Zjednoczonych i Polonii amerykańskiej. Ponadto pasjonuje się wszystkimi przejawami narracji historycznej w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w filmach i grach wideo. To zwolennik rzetelnego i kreatywnego popularyzowania wiedzy historycznej. Kiedy nie zajmuje się historią, spędza czas na bliższych i dalszych podróżach, grach wideo, czytaniu książek i parzeniu kawy.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone