5 miejsc, które warto zobaczyć w Paryżu

opublikowano: 2024-08-08 08:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Paryż, znany jako "Miasto Świateł", to jedno z najbardziej romantycznych i kulturalnie bogatych miast na świecie. Poniżej prezentujemy pięć miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w Paryżu.
REKLAMA

Zobacz także:

Historyczna, pokolorowana fotografia z wystawy w 1900 r.

1. Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to ikona Paryża i jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie. Budowana była w latach 1887-1889 zgodnie z pomysłem Gustave'a Eiffla. Początkowo miała stanowić ozdobę paryskiej wystawy światowej, którą zorganizowano z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Budowla ta była wówczas jedną z najwyższych na świecie. Zgodnie z pierwotnym planem, wieżę miano rozebrać po 20 latach. Tak się jednak nie stało i do dziś stanowi jeden z symboli Francji. Z konstrukcji można zobaczyć panoramiczne widoki na Paryż z trzech poziomów widokowych.

  • Warto zarezerwować bilety online z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek. Najlepsze widoki oferuje trzecie piętro, ale niższe poziomy są również warte odwiedzenia.
Widok na Luwr od strony zachodniej (fot. Benh LIEU SONG)

2. Luwr

Luwr to największe i jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Mieści się w dawnym pałacu królewskim, w którym aż do 1682 roku znajdowała się siedziba monarchów francuskich. Po tej dacie obiekt  został przekazany na użytek paryskich artystów. W trakcie rewolucji francuskiej, w 1793 roku, w pałacu zostało otwarte muzeum sztuk pięknych, które od tego czasu jest jedną z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejszą, tego typu instytucją świata.

  • W muzeum można zobaczyć m.in. arcydzieła takie jak: "Mona Lisa" Leonarda da Vinci, "Wenus z Milo" i "Nike z Samotraki". Ponadto, kolekcje sztuki starożytnej, renesansowej i nowożytnej.
  • Muzeum jest ogromne, więc warto zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, koncentrując się na interesujących kolekcjach. Dni darmowego wstępu to pierwsza niedziela każdego miesiąca od października do marca.
Katedra Notre-Dame w 1860 roku.

3. Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame to arcydzieło gotyckiej architektury i symbol zachodniej cywilizacji. Wybudowana została na wyspie Ile de la Cité, czyli w najstarszej części miasta, stanowiącej równocześnie siedzibę pałacu królewskiego (dziś Palais de Justice) ze słynną kaplicą Sainte-Chapelle, w której znajdują się pasyjne relikwie Chrystusa. Prace budowlane zajęły blisko 200 lat! Rozpoczęto ją w 1163 roku, a zakończono w 1345 roku. Głównym inicjatorem budowy katedry był biskup Paryża – Maurice de Sully.

REKLAMA
  • Budowla znana jest m.in. z kart powieści Katedra Marii Panny w Paryżu Victora Hugo. 
  • W 2019 roku w obiekcie wybuchł pożar, a usuwanie jego skutków trwa do dziś.
  • Wejście do katedry jest darmowe, ale możliwe ograniczenia związane z odbudową mogą wpłynąć na dostępność. Warto śledzić aktualne informacje o postępie prac.
Bazylika Sacré-Cœur (fot. Tonchino)

4. Montmartre i Bazylika Sacré-Cœur

Montmartre to artystyczna dzielnica Paryża, znana z malowniczych uliczek, kawiarni i tętniącego życiem placu artystów Place du Tertre. Co ciekawe, to na Montmartre w 1534 roku Ignacy Loyola wraz z małą grupką złożył śluby założenia zakonu jezuitów.  Warto zwiedzić Bazylikę Sacré-Cœur z jej charakterystyczną  białą kopułą i wspaniałym widokiem na miasto, artystów na Place du Tertre oraz muzeum Salvadora Dalí. 

Historia powstania bazyliki związana jest z wojną francusko-pruską, która wybuchła w 1870 roku. Wtedy to dwaj francuscy przemysłowcy mieli złożyć przysięgę, wskazując, że jeżeli po wojnie zobaczą Paryż takim samym, jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. Tak też się stało, a budowę rozpoczęto w 1876 roku. Zakończono ją w 1914 roku, jednakże z uwagi na wybuch I wojny światowej, konsekrację przełożono. Finalnie odbyła się w 1919 roku.

  • Wejście do bazyliki jest darmowe, a spacer po Montmartre to świetny sposób na odkrycie lokalnej atmosfery.
Północna fasada Musée d’Orsay (fot. Sanchezn)

5. Muzeum d'Orsay

Muzeum sztuki mieszczące się w dawnym dworcu kolejowym, znane z jednej z największych kolekcji sztuki impresjonistycznej i postimpresjonistycznej na świecie. Z budynku zaczęto korzystać 14 lipca 1900 roku, podczas wystawy światowej i przez następnych 39 lat pełnił on rolę dworca kolejowego. Potem mieścił się tu  teatr Renault-Barrault, sale domu aukcyjnego Drouot.  Pod koniec lat 70. pojawił się pomysł, aby zmienić funkcję gmachu. Zdecydowano, że ulokowane zostanie tu muzeum, a jego otwarcie miało miejsce w 1986 roku. W obiekcie położonym na lewym brzegu Sekwany przechowywane są zbiory przedstawiające sztukę francuską z lat 1848-1918, ale nie tylko. Można tu zobaczyć m.in. dzieła takich artystów jak Monet, Van Gogh, Renoir, Degas i Cezanne. Muzeum prezentuje również sztukę dekoracyjną z przełomu XIX i XX wieku.

  • Warto kupić bilety online, aby uniknąć kolejek. Muzeum oferuje również darmowy wstęp w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

Dodatkowe Atrakcje

  • Sekwana i rejsy po rzece: Podziwiaj widoki na najważniejsze zabytki miasta z pokładu łodzi.
  • Dzielnica Łacińska (Quartier Latin): Pełna życia dzielnica z kawiarniami, restauracjami i księgarniami.
  • Pałac Wersalski: Imponujący kompleks pałacowy i ogrody, oddalony o około 20 km od Paryża.

Każde z tych miejsc oferuje niezapomniane wrażenia i unikalny wgląd w bogatą historię i kulturę Paryża. Planując wizytę, warto zarezerwować czas na odkrycie zarówno znanych zabytków, jak i ukrytych skarbów miasta.

Źródła:

 B. Stettner-Stefańska, Paryż po polsku, Warszawa, 2001.

Histmag.org

Polecamy e-book Małgorzaty Król pt. „Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”:

„Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-65-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone