5 miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie

opublikowano: 2024-08-12 13:25
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Rzym, znany jako Wieczne Miasto, to jedno z najstarszych i najbardziej fascynujących miast świata, pełne historycznych zabytków i kulturowych skarbów. Poniżej prezentujemy pięć miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w Rzymie.
REKLAMA

Zobacz także:

Wnętrze Koloseum – podziemia areny (fot. Carlo Pelagalli).

1. Koloseum

Koloseum to symbol Rzymu i jeden z największych amfiteatrów z czasów starożytności, zbudowany w I wieku n.e. Zostało wybudowane w latach 70–72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów: Wespazjana i Tytusa. Nazwa nawiązuje do stojącego w pobliżu amfiteatru posągu Kolosa Nerona.  Koloseum było miejscem walk gladiatorów i innych publicznych wydarzeń. Dlaczego budowla nie przetrwała w całości do naszych czasów? Przez wiele lat traktowano ją jak kamieniołom i władcy nakazywali pozyskiwać z niego budulec wykorzystywany przy wznoszeniu nowych budynków. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.  

  • Warto zobaczyć wnętrze areny, podziemia i imponującą architekturę z zewnątrz.
  • Zaleca się kupienie biletów online z wyprzedzeniem, aby uniknąć długich kolejek. Można również wybrać wycieczkę z przewodnikiem dla pełniejszego doświadczenia.
Forum Romanum (fot. Wolfgang Moroder)

2. Forum Romanum

Forum Romanum to dawne centrum życia politycznego, społecznego i ekonomicznego starożytnego Rzymu. To też najstarszy plac miejski w Rzymie, który otoczony jest sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem.

  • Warto zobaczyć ruiny starożytnych budowli, takich jak Świątynia Saturna, Łuk Tytusa i Bazylika Maksencjusza.
  • Wejście na teren Forum często łączy się z biletem do Koloseum. Spacer po Forum Romanum pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie.
Rzymski Panteon (fot. Maros M r a z).

3. Panteon

Panteon w Rzymie to najlepiej zachowana budowla z czasów starożytnego Rzymu. Została ufundowana przez cesarza Hadriana w 125 roku. Wzniesiono ją na Polu Marsowym, na miejscu świątyni wybudowanej w 27 r. p.n.e. i zniszczonej w pożarze w 64 r. n.e.

REKLAMA

Pierwotnie była to świątynia wszystkich bogów, ale od VII wieku Panteon jest użytkowany jako katolicki kościół pw. Santa Maria ad Martyres. Budowla charakteryzuje się imponującą kopułą z oculusem, która jest największą niepodpartą kopułą na świecie. Wnętrze jest równie zachwycające.

  • Wejście do Panteonu jest bezpłatne. Warto odwiedzić wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów.
Villa Borghese.

4. Villa Borghese

Villa Borghese należała do rodu Borghese. Rodzina ta pochodzi ze Sieny, jednakże Marcantonio I, głowa rodziny, w XVI wieku zdecydował się opuścić rodzinne strony i przeprowadzić się do Rzymu. Z kolei jego syn Camillo Borghese w 1605 roku został papieżem Pawłem V.

Willa wybudowana została na wzgórzu Pincio w Rzymie, a zaprojektował ją architekt Flaminio Ponzio. Otacza ją rozległy park z muzeum sztuki, idealny na relaks i spacery.

Fontanna di Trevi (dot. NikonZ7II).

5. Fontanna di Trevi

To najbardziej znana fontanna w Rzymie, arcydzieło barokowej sztuki zaprojektowane przez Nicolę Salvi. W centrum znajduje się monumentalna rzeźba Neptuna na rydwanie, która otoczona jest postaciami trytonów i koni. Inicjatorem jej budowy był papież Klemensa XII, a wzniesiono ją w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego w latach 30. XV wieku. Co ciekawe, zasilana jest przez wodę doprowadzaną do miasta akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. przez Agrypę, rzymskiego polityka i dowódcę wojskowego.

  • Tradycja mówi, że wrzucenie monety do fontanny zapewnia powrót do Rzymu.

Dodatkowe atrakcje:

  • Schody Hiszpańskie: Popularne miejsce spotkań, z pięknymi widokami na miasto. Rokokowe schody zostały wzniesione w latach 1723–1725 według projektu Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego.
  • Campo de' Fiori: Tętniący życiem plac z targiem, restauracjami i kawiarniami.

Każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia i głęboki wgląd w bogatą historię i kulturę Rzymu. Planując wizytę, warto zarezerwować czas na odkrywanie zarówno znanych zabytków, jak i ukrytych skarbów miasta.

Źródło: 

Histmag.org,

www.national-geographic.pl

Mała encyklopedia kultury antycznej, A–Z. (pod red. Zdzisław Piszczka). Warszawa 1983.  

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone