5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w maju
1.) R. Piotrowski, Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia
Książka przedstawia wybrane akcje polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Warszawie i Krakowie, a także na ziemiach zagarniętych po 1939 roku przez ZSRR. Zostały w niej opisane zamachy, akcje likwidacyjne, akcje odbicia więźniów – niektóre nieznane lub wręcz zapomniane. Każda z tych historii nadaje się na scenariusz dobrego kina sensacyjnego…
Autor opisuje przygotowania to wybranych akcji i ich przebieg, ale zwraca także uwagę na motywację i pomysłowość uczestników, a także podłoże emocjonalne i konsekwencje.
2.) K. Węglicka, Polskie Kresy literackie. Ludzie, fascynacje, krajobrazy
Na dawnych Kresach wschodnich urodziło się wielu znamienitych rodaków - pisarzy, poetów, wybitnych przywódców, naukowców, żołnierzy. Wszystkich nie sposób opisać w jednym tomie.
Autorka niniejszej książki, kierowała się więc subiektywnym odczuciem, pisząc o Mickiewiczu, Słowackim, Wańkowiczu, Orzeszkowej, Rodziewiczównie, ale też o tych nieco zapomnianych: Trembeckim, Potockim, Romanowskim, Karpowiczu, Czarnyszewiczu - i nie tylko. Za kordonem granicznym pozostało wiele miejsc, które nierozerwalnie wplotły się w ich twórczość.
Ocalały też historie, o których warto opowiadać. Przetrwała literatura, która nie tylko opisuje tamte tereny, ale pozwala głębiej poznać wspólne dzieje Polaków, Litwinów, Ukraińców, Żydów, Białorusinów - ludzi zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej.
3.) A. Zieliński, Rycerze krzyża i miecza
Tytułowi „Rycerze krzyża i miecza”, czyli Rycerski Zakon Braci Chrystusa w Liwonii, znany potem jako Zakon Kawalerów Mieczowych, wśród powstałych w średniowieczu zakonów rycerskich miał najgorszą prasę.
Niewiele o nim wiadomo bowiem w papieskim otoczeniu od początku traktowany był głównie jako kaprys jednego z niemieckich hierarchów, który ośmielił się sięgnąć po uprawnienia zastrzeżone zwyczajowo dla głowy kościoła katolickiego. Było to jednym z powodów, że przy pierwszej nadarzającej się okazji został zlikwidowany.
Paradoksalnie jednak Zakon ten na stałe zapisał się w historii Polski.
Kawalerowie Mieczowi znaleźli się przecież w jedynym polskim zakonie rycerskim Braci Dobrzyńskich a w wyniku licznych zatargów zbrojnych z jego spadkobiercą do Królestwa Polskiego przyłączone zostały tzw. Polskie Inflanty, a Kurlandia stała się księstwem lennym Rzeczpospolitej.
4.) J. Besala, Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej
Picie i upijanie się to dwie różne czynności i dwa stany świadomości. Pierwsze służy poprawieniu nastroju, zabawie, podkreśleniu smaku potraw, a nawet w niewielkich ilościach zdrowiu. Natomiast drugie, czyli upijanie się, jest siłą destrukcyjną.
Uważa się, że w Polsce upijanie się ma długą tradycję. W potocznej opinii utrwalił się osąd, że pijana szlachta doprowadziła do kryzysu państwa w XVIII w. i że jednym z czynników decydujących o wymazaniu Rzeczypospolitej z mapy Europy było szlacheckie biesiadowanie i nadużywanie trunków, stosowanych także jako oręż w walce politycznej o "kreski", czyli głosy herbowej gołoty.
W niniejszej Książce Jerzy Besala w barwny sposób próbuje szukać odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście w Polsce Piastów, Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów nasi przodkowie pili szczególnie ekscesywnie na tle sąsiadów. Czy Polacy pili inaczej i więcej niż np. Niemcy, Rosjanie, Szwedzi, Kozacy, Francuzi? Autor analizuje jak picie rozkładało się na poszczególne stany i warstwy społeczne, i czy spożycie alkoholu wpłynęło na losy narodów i jednostek. "Bywało śmiesznie, ale i strasznie".
5.) R. J. Czarnowski, E. Wojdecki, Lwów Dzieje miasta
Ta pięknie wydana (twarda oprawa, kredowy papier) i bogato ilustrowana pozycja skierowana jest nie tylko do Kresowiaków, ale do wszystkich, którym w ten czy inny sposób bliski jest Lwów i jego dzieje.
Publikacja zawiera następujące rozdziały: 1. Lwów ruski - Lwów książęcy 2. Lwów królewski 3. Lwów jagielloński 4. Lwów królów elekcyjnych 5. Pod obcym berłem 6. Semper fidelis 7. Ostatnie dekady - świat zaginiony 8. Obrona 1939. Pierwsza okupacja sowiecka. Kolaboracja 9. Konspiracja pod okupacją sowiecką. Deportacje 10. Niemcy we Lwowie. Zbrodnie. Okupacja i... "wyzwolenie" 11. Suplement...Ratunek przed zagładą