5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu

opublikowano: 2016-08-18 10:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak co miesiąc prezentujemy wybór najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy Polecamy!
REKLAMA

1.) R. F. Barkowski, Lechowe Pole 955

Niniejsza publikacja omawia w sposób popularnonaukowy przyczyny i przygotowania, przebieg oraz skutki i następstwa bitwy stoczonej 10 sierpnia 955 roku na Lechowym Polu pomiędzy rycerstwem zjednoczonych księstw niemieckich (wspomaganych przez 2 legiony czeskie) a węgierskimi wojownikami.

Hufce lekko- i ciężkozbrojnej jazdy dowodzone przez niemieckiego króla Ottona I przeciwko konnym łucznikom i piechocie z węgierskim wodzem Bulcsú na czele. Po stronie niemieckiej germańskie szczepy Sasów, Bawarów, Franków i Szwabów, słowiańskie legiony z Czech oraz oddziały z podbitych plemion południowego Połabia. Po przeciwnej stronie elitarna konnica węgierska posiłkowana piechotą złożoną z ludów Kotliny Panońskiej.

Bitwa przeszła do historii jako jedna z ważniejszych w dziejach Europy i to z wielu przyczyn. Zakończyła ona trwający 60 lat okres węgierskich najazdów na Europę Zachodnią. Na podstawie przekazów historycy obliczyli liczbę węgierskich najazdów tylko na obszary wschodniofrankijskie w latach 900-955, było ich 32. Bitwa stała się wielkim triumfem Ottona Wielkiego, rozgromieniu uległa większa część wojsk węgierskich wraz z najważniejszymi wodzami. Jeszce na polu bitwy upojeni sukcesem rycerze okrzyknęli Ottona cesarzem, Imperatorem, na wzór późnoantycznych legionów rzymskich. W 962 roku Otto I został koronowany i namaszczony w Rzymie na cesarza, do czego by nie doszło bez zwycięstwa na Lechowym Polu.

2.) G. Szlachetko, D. Szlachetko, Wira z Powstania. Wspomnienia

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem.

Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych.

Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie „obcym elementem”. W 2015 – już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.

3.) R. DAmato, Okręty republikańskiego Rzymu 509-27 przed Chr.

Pomiędzy powstaniem republiki a ustanowieniem cesarstwa rzymska flota z mało znaczącej siły zajmującej się zabezpieczaniem wybrzeża przekształciła się w największą i najbardziej rozwiniętą flotę świata.

Rozpoczynając od skopiowania dużych, skomplikowanych okrętów Kartaginy – ówczesnej potęgi morskiej, Rzym wkrótce prześcignął swojego przeciwnika w dziedzinie innowacji takich jak „kruk”, niszcząc na zawsze nie tylko kartagińską flotę, ale i całe państwo. Następnie zajął się eliminacją piratów z rejonu Morza Śródziemnego i zniszczeniem celtyckich żeglarzy z Galii. Rzymska flota została również uwikłana w wojny domowe, które osiągnęły szczytowy punkt w postaci morskiego zwycięstwa odniesionego nad Kleopatrą pod Akcjum.

Jest to zadziwiająca opowieść o tym jak Rzymianie tego dokonali, stworzona na podstawie zachowanych źródeł literackich i archeologicznych, oraz ubarwiona olśniewającymi grafikami. Autor bada okręty republikańskiego Rzymu, taktykę, systemy wiosłowania, uzbrojenie, a także kampanie, dzięki którym Rzym zawładnął morzami znanego świata.

4.) N. Delestowicz, Bolesław II Szczodry. Tragiczne losy wielkiego wojownika 1040/1042-2/3 IV 1081 albo 1082

Pierwsza w światowym dziejopisarstwie pełna biografia Bolesława II Szczodrego - trzeciego koronowanego władcy Polski. Postać króla, niezwykle barwna i nietuzinkowa odcisnęła wyraźne piętno na dziejach nie tylko Polski, ale rownież Rusi, Węgier i Czech. Bolesław Szczodry prowadził z rozmachem polityke zagraniczną, a przy tym wiele uwagi poświęcał sprawom państwa i kościoła, dokonując w 1075 r. pełnej odnowy gnieźnieńskiej organizacji diecezjalnej po wydarzeniach z lat trzydziestych XI w.

Jego losy pobudzały i do dziś pobudzają wyobraźnię twórców. Bolesław Szczodry był bohaterem wielu dzieł literackich m.in. A. Mickiewicza (Lilie), J. Slowackiego (Król Duch), S. Wyspiańskiego (Bolesław Śmiały), M. Dąbrowskiej (Bogumił i Stanisław). Historia trzeciego króla Polski stała się kanwą zarowno wystawionej w 1909r. trzyaktowej opery Bolesław Śmiały L. Rożyckiego, jak również filmu z 1971 r. o tym samym tytule, w reżyserii W. Lesiewicza.

Autor wykorzystuje w pracy całą dostępną bazę źródłową oraz literaturę przedmiotu. W sposób rzetelny i kompleksowy ukazuje wszelkie uchwytne przejawy działalności Bolesława II Szczodrego, przedstawia nie tylko politykę wewnętrzną monarchy, konflikty z państwami ościennymi, lecz również historię sąsiadów - Rusi, Węgier, Czech i Cesarstwa. Plastycznie kreśli szeroką panoramę burzliwych dziejów Europy Środkowej w II połowie XI stulecia.

5.) M. A. Jones, Historia USA

Maldwyn A. Jones znawca historii Stanów Zjednoczonych, w barwny i zwięzły sposób ukazuje historię tego kraju od wylądowania ojców pielgrzymów na wschodnim wybrzeżu kontynentu amerykańskiego w 1607 r. aż do współczesności w 1992 r.

Autora interesują nie tylko dzieje wojen i ewolucja instytucji politycznych, ale także przemiana pokoleń emigrantów w wyznające wspólne wartości społeczeństwo - meeting pot. Przedstawia jego odpowiedź na kolejne wyzwania, w tym trudności epoki przemysłowej i kryzysy ekonomiczne.

Umożliwia zrozumienie meandrów amerykańskiej demokracji, której przygląda się niejednokrotnie krytycznie, a także analizuje rozwój kultury.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone