50. rocznica śmierci Marii Goeppert-Mayer - noblistki rodem z Katowic

opublikowano: 2022-02-21 12:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
50 lat temu, 20 lutego 1972 r. w San Diego w Kalifornii zmarła Maria Goeppert-Mayer - urodzona w Katowicach laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1963 r. Jej postać przypomniał w niedzielę Uniwersytet Śląski w Katowicach, wskazując na różne formy upamiętnienia noblistki w regionie.
REKLAMA
Maria Goeppert-Mayer w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Nobla (z królem Gustawem Adolfem)
Jej imieniem w 2012 roku ochrzczono biurowiec w Górnośląskim Parku Przemysłowym, a w 2014 roku na ścianie budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego pojawił się olbrzymi mural +Tańcząca z atomami+, poświęcony noblistce. Malowidło powstało w wyniku współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów - przypomniała rzeczniczka uczelni Małgorzata Poszwa.

Imię Marii Goeppert-Mayer nosi też jedna z sal wykładowych Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto o noblistce przypomina tablica na ścianie katowickiej kamienicy, w której się urodziła. Imieniem uczonej nazwano też jedną z ulic w śródmieściu Katowic.

Maria Goeppert-Mayer urodziła się 28 czerwca 1906 r. w kamienicy przy ulicy Młyńskiej 5 w Katowicach, gdzie po studiach w Berlinie i Heidelbergu osiadł jej ojciec Fryderyk, który był katowickim lekarzem powiatowym. Trzy lata później rodzina z przyszłą laureatką Nagrody Nobla wyjechała do Getyngi, gdzie ojciec Marii rozpoczął pracę na miejscowym uniwersytecie.

Dzięki wsparciu rodziców Maria Goeppert zgłębiała nauki ścisłe, przygotowując się do podjęcia studiów. Najpierw chciała zostać matematykiem, jednak po trzech latach zmieniła kierunek na fizykę. W 1930 r. zdobyła doktorat z fizyki kwantowej; w tymże roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała do końca życia. Nie odwiedziła już Katowic.

Badaczka zajmowała się przede wszystkim teorią jądra atomowego. Wraz z Hansem Jensenem opracowała model powłokowy jądra atomu, za co w 1963 r. została wyróżniona Nagrodą Nobla. Model ten wpłynął na rozwój fizyki jądrowej oraz pomógł w opracowaniu teorii pochodzenia pierwiastków.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, PAP, Marek Błoński

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone